Iskierki
Drukuj

Z Polski

Ministerstwo Skarbu przygotowuje rozporządzenie, na mocy którego należności skarbowe ściągać będą przymusowo nie sekwestratorzy, ale urzędnik gminy, delegowany przez wójta lub sekretarza.

Polska flota wojenna otrzymała nową jednostkę morską - stawiacz min "Gryf". Wyporność "Gryfa" wynosi 2.200 ton, długość 103 m, szerokość 13,5 m, a głębokość zanurzenia 8,5 m. "Gryf" został zbudowany we francuskiej stoczni w Havre (Hawr).

Aby zapobiec zanieczyszczaniu powietrza w Stolicy i okolicach podmiejskich przez dym i pył węglowy lokomotyw, od pewnego czasu wre praca nad zelektryfikowaniem węzła kolejowego. Zamiast lokomotyw parowych kursują już obecnie na linii Warszawa-Pruszków i Warszawa-Otwock wygodne i czyste pociągi elektryczne.

Persja zakupiła w Polsce 20 tys. ton szyn kolejowych za sumę 6 milionów zł.

Józef Lichwiała z Tarnowa wynalazł nowy typ łodzi podwodnej. Łódź posiada tę właściwość, że swobodnie porusza się na znacznej głębokości, może rozwinąć dużą szybkość, a motor nie wydaje żadnego szelestu.

Przy kopaniu rowów na filtry w Lublinie znaleziono kieł mamuta długości 1 m, średnicy 15 cm, wagi 20 kg.

zapora wodna na Sole

W grudniu ub. r. odbyło się w Porąbce poświęcenie wielkiego zbiornika i zapory wodnej na Sole (fot. wyżej), mającej wielkie znaczenie dla życia gospodarczego w woj. krakowskim. Zapobiegnie ona bowiem częstym zalewom tej części Polski przez Sołę, oraz, w razie potrzeby, powiększy stan wody na Wiśle. Powierzchnia sztucznego jeziora wytworzonego przez zaporę wynosi 380 hektarów, głębokość 22 m, długość 7,7 km, a największa szerokość 800 m. Długość zapory wynosi 260 m, a szerokość jej murów 8 i pół metra. Zbiornik może pomieścić 32 miliony m² wody. Ogromna siła wody będzie wykorzystana do wytwarzania energii elektrycznej. Koszty budowy tamy wynoszą 18 milionów zł.

W Warszawie powzięto inicjatywę stworzenia w Parku Paderewskiego panoramy bitwy w Olszynce Grochowskiej, na wzór panoramy Racławickiej we Lwowie. Twórcą projektowanej panoramy ma być najznakomitszy współczesny batalista polski Wojciech Kossak.

Mieszkaniec Wołynia Leon Nestorowicz wynalazł narty mechaniczne. Wynalazek polega na kombinacji nart z motocyklem lub rowerem. Do tylnego koła przytwierdzone są specjalne łopatki, które zaczepiają śnieg i pozwalają na posuwanie się po śniegu płozów narciarskich.

Ze świata

Bawiący do niedawna w Rzymie prymas Hiszpanii, kard. Goma Tomas oświadczył dziennikarzom, że wojna domowa w Hiszpanii pochłonęła około milion ofiar.

Na tron angielski w miejsce b. króla Edwarda VIII wstąpił brat jego Jerzy VI.

W Szwajcarii po raz piąty został obrany prezydentem zasłużony działacz katolicki Motta.

W Stanach Zjednoczonych uruchomiono największy most świata, łączący San Francisco z Oakland. Most ten długości 17,5 km. budowano 3 lata, przy czym koszta budowy wyniosły 77 milionów dolarów.

Emigrant węgierski Józef Kowacs znalazł w okolicy Ardennów w pniu ściętego drzewa wystrzelony granat. W granacie znajdowały się drogocenne klejnoty jak: szmaragdy, brylanty, rubiny, szafiry, piękne bransolety, pierścionki i kilkanaście złotych zegarków.

Według przyjętego zwyczaju w Niemczech, Hitler jest "honorowym ojcem chrzestnym" 9-go dziecka, lub 7-go syna rodzin niemieckich. Obecnie podają statystyki, że Hitler ma już 12 tysięcy chrześniaków.

Bracia Seipel

Republikę San Salvador (Ameryka Środkowa) nawiedziło trzęsienie ziemi. Kilka miast legło w gruzach, oraz wiele osób poniosło śmierć.

W szwedzkim pułku gwardii konnej służy równocześnie 6 braci nazwiskiem Seipel. (fot. obok). W tym samym pułku odbywał służbę wojskową ich ojciec.

W Nowym Jorku straciło życie tragiczną śmiercią w czasie Świąt Bożego Narodzenia 761 osób. W tym 555 osób zmarło wskutek wypadków samochodowych.

95 matek włoskich obdarzonych najliczniejszym potomstwem otrzymało od Mussoliniego jako nagrodę po 500 lirów.

W latach 1941-42 odbędzie się we Włoszech Wystawa światowa. Teren na wystawę rząd włoski przeznaczył między Rzymem a morzem Tyreńskim. W tym celu przystąpiono do szybkiej rozbudowy Rzymu w kierunku morza.

Mieszkaniec Alaski Karol Paulson przebył pieszo przestrzeń około 600 km., aby poddać się leczeniu zębów u dentysty w mieście Vancouver. Na opłacenie kosztów kuracji przyniósł ze sobą pacjent półtora kilograma czystego złota. wartości 1300 dolarów.

Włosi przystąpili do budowy największego na świecie lotniska wojskowego, na którym będzie mogło jednocześnie startować 300 samolotów. Lotnisko położone jest 25 km. od portu adriatyckiego Ankona. Przy budowie zatrudnionych jest 1000 robotników.

W Londynie odbyła się licytacja srebra Negusa. Cenny srebrny serwis (stołowy) został sprzedany największemu jubilerowi paryskiemu za 43.000 funtów szterlingów (około 1,120.000 złotych.

W Tunisie (Afryka) zmarła 92-letnia staruszka Angelina Partini. Od 12 roku życia służyła ona u jednego i tego samego państwa. W ciągu 80-letniej służby przeżyła 3 pokolenia, służąc ostatnio u prawnuczki pierwszej pani. Angelina Partini do końca życia była zawsze gorliwą i pracowitą służącą, przez co zasłużyła sobie na miłość i szacunek swego państwa, które uważało ją za członka rodziny, a nie jako służącą.

Pewien Jubiler wiedeński fabrykuje ciekawe pierścionki. Zamiast oczka znajdują się w pierścionku miniaturowe maszynki, w zupełności zastępujące zapalniczki. Na niezwykły wynalazek ma jubiler dużo klientów, szczególnie spośród palących papierosy.

skarbiec-twierdza, Fort Rat

Na przechowywanie olbrzymich zapasów złota zbudowały Stany Zjednoczone w mieście Fort Rat w stanie Kentucky skarbiec-twierdzę (fot. obok). Przy budowie skarbca zastosowanonajnowsze zdobycze techniki. Dookoła niego wznoszą się olbrzymie forty, wyposażone w śmiercionośne działa. W podziemiu twierdzy zbudowana jest grota, w której znajduje się skarbiec w podwójnie opancerzonej kamerze. Jeżeli osoba niepożądana zbliży się do skarbca, w tej chwili drzwi stalowe prowadzące do skarbca, zamykają się a jednocześnie z otworów w murze wysuwają się lufy karabinów maszynowych. Po 3-krotnym ostrzeżeniu czerwonymi literami, wypuszczają z swych gardzieli strzały. Wewnątrz skarbca znajdują się przewody elektryczne o wysokim napięciu, automatycznie otwierające się olbrzymie krany wodne, oraz automaty wypuszczające gazy trujące.