Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

Uruchomiono nową stałą linję okrętową Gdynia - Sztokholm.

We wsi Sąsiadka w pow. zamojskim wybuchł pożar, który zniszczył doszczętnie 42 gospodarstwa. Straty wynoszą około 100 tysięcy zł. 200 osób zostało bez dachu nad głową.

W Wielkich Hajdukach odbyły się uroczystości koronacji króla cyganów polskich, Michała Kwieka. Brało w nich udział kilku zagranicznych królów - cyganów, między innymi także król cygański ze Stanów Zjednoczonych.

W Katowicach otwarto uroczyście centralę automatyczną sieci telefonicznej śląskiej. Centrala śląska jest trzecią na świecie (po Anglji i Stanach Zjednoczonych).

Z dniem 1 lipca wycofane zostały z obiegu znaczki z napisem "Na skarb 50 gr.", Na oświatę gr. 5, znaczki jubileuszowe "Listopadowe" z napisem "Grochów - łganie", oraz znaczki z podobiznami Waszyngtona, Kościuszki i Pułaskiego 30 groszowe. Wycofane będą również kartki korespondencyjne 10 groszowe z widokiem Pl. Zamkowego, kolumny Zygmunta na znaczku, kartki pojedyncze 15 groszowe z podobizną Sienkiewicza na znaczku, oraz karty podwójne (z opłaconą odpowiedzią) z dwoma znaczkami 10-groszowemi z widokiem Pl. Zamkowego i kolumny Zygmunta na znaczkach. Urzędy pocztowe wymieniać będą od 1-go lipca do 30 września b. r. wycofane znaczki i karty na znaczki i karty równej wartości.

Urzędników państwowych jest u nas około 321 tysięcy, do tego dochodzi 144 tysiące pracowników kolejowych czyli razem 465 tysięcy W tem jest o:oło 61 tysięcy wojskowych zawodowych. Wraz z rodzinami stanowi oni 6% całej ludności w Polsce.

Według ostatnich danych, zaległe podatki bezpośrednie wzrosły o 21 proc. osiągając razem z należnościami samorządowemi cyfrę 1 miljarda złotych.

Na międzynarodowych wyścigach konnych, które przez szereg dni odbywały się w Warszawie, Niemcy zdobyli "Puchar Narodów".

W r. 1930 wydano w Polsce 114.246 zagranicznych paszportów, w r. 1931 - 86.344, w r. 1932 - 43.501, w r.1933 - tylko 30.540.

ZE ŚWIATA

statek australijski

W pobliżu Hanoweru (Niemcy) wykopano szkielet potężnego łosia, którego wysokość, wynosi 2 m 30 cm, a rozpiętość rogów 1 m 90. Wiek tego zwierzęcia jest oceniany na 25.000 lat.

Szwedzki inż. Block w Sztokholmie wynalazł aparat, przy pomocy którego można odrazu zapalić 17 tys. lamp na ulicach Sztokholmu. Aparat zbudowany jest na zasadzie fotoceli. (fot. obok).

W dzielnicy paryskiej St. Germain wybudował architekt Pier-re Choveau dom ze szkła. Fasada domu składa się całkowicie z kwadratów przezroczystego i naprzemian matowego szkła. Podłogi i sufity w tym domu są ruchome. Można do-woli kombinować wysokość pokoi, sufit może pojechać w górę lub na dół, wystarczy nacisnąć czarny lub czerwony guzik w ścianie.

Statek płynący pełnemi żaglami z Australii do Irlandji (fot. wyżej) wlezie 50 tys. worków australijskiej pszenicy.

Ostatnio wprowadzono na ulicach Londynu nowość, oto miejsca, przez które wolno pieszym przejść z jednej strony ulicy na drugą, oznaczono białemi pasami.

inż. Block z pilotem

W Indjach z powodu wielkich upałów wydano policjantom specjalne parasole, mające ich chronić przed słońcem.

W Tokjo zmarł admirał Togo, zwycięzca spod Cuszimy w wojnie rosyjsko - japońskiej. Pogrzeb stał się wielką narodową manifestacją.

W prowincji Kuba (Chiny) powódź zatopiła 105 wsi. Zasiewy zostały doszczętnie zniszczone. 300 osób zginęło, 180 przepadło bez wieści.

Z Tokjo donoszą, że burza szalejąca nad środkową Japonją poczyniła olbrzymie szkody. Wezbrane wody rzeki Kioto zatopiły 1.000 domów. Wskutek powodzi przerwana została komunikacja kolejowa. W Muroto woda podmyła teatr, który runął, grzebiąc w gruzach 10 osób i tych 3 zginęły, 7 odniosło rany.

W Argentynie w okolicach San Cuarto i Moldes w ciągu 6 godzin dało się odczuć 70 wstrząsów podziemnych. Komunikacja kolejowa przerwana. Miasto Sampacho uległo zniszczeniu. Są liczne ofiary w ludziach.