Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

Z dniem 1-go lipca br. Ministerstwo Poczt i Tel. puściło w obieg znaczki pocztowe ;zone dla urzędu pocztowego w Gdańsku. Znaczki te wartości 1 zł. z wizerunkiem Prezydenta Rzplitej będą opatrzone napisane Port Gdańki." Do Gdańska nie należy adresować "Danzig" lecz "Gdańsk", gdyż listy, opatrzone polską nazwą Gdańska; załatwiane są przez pocztę polską. Listy zaś, zawierające niemiecką nazwę Gdańska, omijającą pocztę polską, co powoduje uszczuplenie dochodów Skarbu państwa i redukcję pracowników polskich.

Liga Obrony Powietrznej Państwa w ciągu swej 10-letniej działalności zebrała na swoje cele 23 miljony zł. Do L.O.P.P. należy 880.000 członków.

Aparaty lotnicze polskie, w roku 1932 wykonały ogólnie 483 lotów, przebiegając ogólnie 1265.242 kilometrów przestrzeni w przeciągu 7.816 godzin. Przewieziono 10.339 pasażerów, 115.000 kg pakunków, 311.000 towarów, 25.800 kg listów i 13.000 kg dzienników.

W Dąbrówce Nowej (pow. Bydgoski) natrafiono na przedhistoryczny grób skrzynkowy, zawierający urny z okresu łużyckiego epoki bronzowej. W urnach znaleziono różne przedmioty jak szpilki, kolczyki, pierścionki. Wszystkie urny oddano do muzeum miejskiego w Bydgoszczy.

Pożoga zniszczyła na Wileńszczyźnie całe miasteczko Zdzięcioł. Spaliło się około 300 budynków, skutkiem czego 3.000 mieszkańców zostało bez dachu nad głową. było ugasić wskutek silnego wiatru.

W czerwcu w południowej części Polski szalały gwałtowne burze. W Limanowej i okolicy oberwała się chmura. Mosty na rzekach zostały pozrywane. Pod Nowym Sączem zatrzymano pociąg pospieszny, by przeczekać burzę. Pod Drohobyczem jeden piorun zabił 42-letnią kobietę, drugi spalił gospodarstwo. W Alpach spadły znów olbrzymie śniegi. Klasztor św. Bernarda został odcięty od świata.

Rybacy polscy złowili w ubiegłym roku w Bałtyku 2.783 tonn ryb. Jeden rybak złowił za rok przeciętnie 2030 kg. ryb wartości 2635 zł.

Komornik z Jarocina zajął p. Fischerowi von Mollar z Parzęcewa samolot turystyczny. Licytacja samolotu odbędzie się w najbliższych dniach. Jest to pierwsza w Polsce licytacja samolotu.

ZE ŚWIATA

Mitsui - najbogatszy czlowiek na świecie

Czechosłowackie ministerstwo szkolnictwa wydało rozporządzenie obowiązkowego wprowadzenia języka polskiego w średnich szkołach czechosłowackich.

Pruskie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło zestawienie, według którego zakazano w Niemczech 254 gazet z krajów europejskich i zagranicznych. Odebrano debit 66 gazetom czechosłowackim, 37 austrajackim, 31 francuskim, 26 szwedzkim, 24 polskim, po 9 amerykańskim i holenderskim, 7 belgijskim; 5 angielskim i 3 gdańskim.

W Niemczech według ostatnich doniesień, liczba bezrobotnych doszła już do 5.252.000.

W czerwcu Francję nawiedziły niezwykłe burze, i ulewy. Pociągi kursowały z wielkiemi opóźnieniami z powodu zalanych torów. W Clermont grad wybił doszczętnie pola z zasiewami. Kilkadziesiąt sztuk bydła zginęło od piorunów. W Vichy woda zalała winnice i domy. Podobne burze nawiedziły Jugosławję i Bośnię.

W Niemczech spalono publicznie (fot. niżej) na stosach komunistyczne i pornograficzne książki.

publiczne palenie książek

Najbogatszym człowiekiem na świecie jest podobno Japończyk Mitsui; jest on właścicielem olbrzymiego przedsiębiorstwa, posiadającego swe oddziały w większych państwach. (Patrz fotografja wyżej).

Na wysokości 230 metrów nad powierzchnią ulic paryskich, na drugiej platformie wieży Eiffla ukończono instalację olbrzymiego zegara o tarczach średnicy 20 m. Godziny wskazują potężne reflektory, wskazówki zaś minutowe składają się z szeregu lampek elektrycznych, które gasną co minutę, a następnie zapalają się o jedną minutę dalej. Zegar ten jest największym zegarem świata.

Pociąg pospieszny Paris-Le Croisic, podążający z szybkością 90 km. na godzinę wykoleił się. Wydobyto z pod gruzów 15 osób zabitych i 120 rannych. Miejsce katastrofy widzimy niżej na zdjęciu.

wykolejony pociąg Paris-Le-Croisic

W okolicy Windawy, niedaleko wybrzeża kurlandzkiego, rybacy odnaleźli na dnie morskiem, w głębokości 20 metrów, łódź podwodną. Zatonęła zapewne podczas wojny światowej. Łódź utrzymała się w dobrym stanie.

Na Syberji Północnej szalał huragan śnieżny. W miejscowości Igarki 6 parostatków i kilkadziesiąt żeglowców statków rybackich zostało zerwanych z kotwicy. Wysłano samoloty wywiadowcze na poszukiwanie 4 żaglowców.

W Chicago został zbudowany termometr wysokości 21 pięter. Zamiast rtęci termometr ma rurę, w której płonie niebieskie światło. Specjalny mechanizm łączy ten olbrzymi termometr z innym małym, pokazującym bardzo dokładnie temperaturę. W miarę zmian powietrza automatycznie opada lub podnosi się snop światła, przyczem przy podziałce zapalają się olbrzymie cyfry wskazujące stopnie.

Środek mostu Washingtona" na rzece Hadson opada w gorących dniach lata o 12 stóp poniżej poziomu swego w zimie, wskutek rozszerzenia się stalowych kablów, których jest cztery. Każdy kabel ma po 91 cm. Średnicy. Jest to "ósmy cud świata".

Amerykańscy inżynierowie projektują w miastach w przyszłości drogi dla samochodów ponad ulicami. Na takich drogach samochody będą mogły rozwinąć szybkość 160 km na godzinę.

W Ameryce puszczono w obieg pieniądze drewniane o wartości zwykłej drobnej monety.

W Japonii zmarł niedawno szef lotnictwa generał Nagaoku. Słynął on w swej ojczyźnie m. in. Także z tego względu, że oblicze jego zdobiły ogromne, półmetrowej długości i bardzo gęste wąsy.

W miejscowości Kiah - Sien (Chiny), zmarł Chińczyk nazwiskiem Li - Czin - Lu z zawodu rolnik, który przeżył na tym świecie sporą ilość lat, bo aż 256. Li - Czin zachował do ostatniej chwili żywność umysł i sprawność ciaa i nie wyglądał na więcej niż 70 lat.

Dr. Schindler z Monachium wynalazł zwierciadło w postaci sondy, które wprowadza się do żołądka, a po zapaleniu lampki elektrycznej, oświetla ściany żołądkowe i przez wziernik pozwala zauważyć wszelkie zmiany chorobowe. I chirurgja nowoczesna idzie w parze z techniką dzisiejszą.

W Rzymie kursuje trzypiętrowy autobus, który może pomieścić 88 osób.

Według sprawozdania Ligi Narodów w ub r. liczba ludności na globie ziemskim, przekroczyła nieznacznie 2 miljardy.