Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

Mieszkaniec Polski spożywa przeciętnie 10, 8 kg soli rocznie. Najbogatsze pokłady soli znajdują się w pow. Inowrocławskim i szacowane są na miljard ton (1 000 000 000 000 kg).

W r. 1931 było w wojsku polskiem 431 żołnierskich szkół początkowych, odpowiadających pod względem programu nauki trzem początkowym oddziałom publicznych szkół powszechnych. W ciągu jednego roku ukończyło te szkoły 70.133 szeregowych i każdy z nich, który wyszedł z domu jako niepiśmienny, pod koniec roku napisał własnoręcznie list do swojej rodziny.

W Pelplinie na Pomorzu pod opieką Kurji Biskupiej znajduje się Biblja Gutenberga z r. 1452, za którą zagranicą ofiarowuje 1 800 000 zł.

Na polach kolonii Marjanów odkopano kilka urn z niepalonej gliny napełnionych popiołem i ludzkiemi kośćmi. Uczeni dopatrują się w tem miejscu cmentarzyska przedhistorycznego.

W styczniu b. r. na Uniwersytecie jagiellońskim w Krakowie otrzymał doktorat filozofji, Abdulbach Zihni jest on pierwszym Turkiem, który zdobył w Polsce tytuł doktora filozofji.

84.000 dolarów dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapisał w testamencie lekarz Franciszek Dobija, Polak, pochodzący ze śląska Cieszyńskiego, a zamieszkały od lat w Chicago, gdzie niedawno umarł.

ZE ŚWIATA

Do ostatnich czasów nazwisko rodzinne w Turcji było rzeczą zupełnie nieznaną. Z tego powodu księgi stanu cywilnego w państwie Mustafy Kemala przedstawiają obraz kompletnego chaosu. W praktyce życiowej starano się temu zaradzić, dodając do imienia przezwisko, odnoszące się do jakiejś właściwości fizycznej. Był więc Mustafa gruby, Achmed ślepy i t. d. Obecnie władca Turcji nakazuje wszystkim obywatelom Turkom przybrać nazwisko, które może być wzięte z imienia nazwy miejscowości lub historycznej osobistości.

W 1932 r. w Stanach Zjednoczonych zdarzyło się 29 tysięcy wypadków śmiertelnego przejechania przechodniów przez samochody. Na pociechę dodaje urząd statystyczny, że w r. 1931 było o 4000 wypadków więcej, czyli, że liczba przejechań zmniejszyła się o blisko 13%.

Gwałtowny cyklon, który szalał nad miejscowością Qnemuquemu (Argentyna) wypłatał czterem farmerom argentyńskim złośliwego figla. Siedzieli oni w niedawno zbudowanej drewnianej chacie i zajadali kolację. Nagle uczuli, że unoszą się w powietrze wraz z domem. Okazało się, że cyklon podniósł całą, lekką zresztą budowę, której ściany były bardzo spoiste przeniósł ją na miejsce oddalone o 50 m. Farmerom nic się nie stało.

W Anglji grupa ludzi postanowiła zbudować na górze Jungfrau w Szwajcarji reflektor o sile 15 miljardów świec, by znowu spróbować przesłania sygnałów na planetę Mars.

Dwaj lotnicy angielscy przelecieli w grudniu samolotem nad szczytami Himalajów na wysokości 8380 m.

Na jednej z wysp oceanu Indyjskiego zbudowano kościół z kwadratowych, gładko ciosanych brył koralowych, błyszczących w słońcu jak najpiękniejszy marmur.

Rozpoczęto budowę kolei elektrycznej przez Kaukaz. Skróci ona drogę z Moskwy do Tyflisu o 24 godziny. Rocznie zaoszczędzi się na kolei 50 miljonów rubli. Kolej prowadzić będzie przez liczne tunele, jeden z nich będzie miał 6 km. długości. Będzie to najwyżej położona kolej na świecie.

Prasa sowiecka nawołuje obywateli do zmiany złotych zębów na zęby ze stali nierdzewiejącej. Przy O. P. U. w Moskwie i na prowincji założono specjalne gabinety dentystyczne, do których zapraszani są obywatele sowieccy, posiadający złote korony na zębach. Rząd sowiecki spodziewa się, że rozpoczęta akcja da skarbowi znaczny zapas złota.

Propaganda lotnictwa doszła i do ptaków. Ostatnio, w czasie jesiennych przelotów na południe, piloci południowych linji samolotowych mieli jako pasażerów - oczywiście "na gapę" - ptaki przelotne, które siadały na skrzydłach samolotu dla odpoczynku, ratując się w ten sposób niejednokrotnie od śmierci ze znużenia.

Od 1914 roku główne państwa Europy wydały na lotnictwo 97 miljardów złotych. Obecnie wydatki na lotnictwo na świecie wynoszą około 5 miljardów złotych.

15 miljonów żydów na całym świecie ma prawie 12 razy więcej gazet i pism aniżeli 350 miljonów katolików na całym świecie. W samej Polsce mają żydzi 188 gazet. To jest jeden z sekretów żydowskiej siły i panowania nad światem.

W mieście Leodjum w Holandji założony został specjalny instytut dla wytwarzania sztucznego zimna" zwany Kammerling Onnes. Doświadczenia w celu wytwarzania najniższych temperatur odbywają się zapomocą skraplanego gazu hel. Najniższa temperatura, jaką udało się wytworzyć w tym instytucie, wynosi 272,29 stopni C. poniżej zera i jest już tylko 0,71 stopnia wyższa od temperatury absolutnego zera czyli 273 stopni, panującej we wszechświecie.

Pożar statku Atlantik

Młody literat francuski Jacques Chretienneau wpadł na oryginalny pomysł wydawania powieści na pocztówkach. Każda pocztówka zawiera jeden rozdział powieści, a na następnej numerowanej kolejno znajduje się dalszy ciąg. Kto kupi jedną, lub kilka pocztówek, musi kupić następne, aby doczytać powieści do końca. Cala powieść mieści się na 101 pocztówkach.

W pierwszych dniach stycznia płonął jeden z największych statków francuskiej marynarki handlowej Atlantik. 80 ludzi zdołano uratować, reszta poniosła śmierć bądź w płomieniach, bądź w wodzie. Pojemność tego parowca wynosiła 40.000 tonn (40 milj. kg.). Był 227 m. długi i 30 m. szeroki. Fotografja obok przedstawia ów okręt w płomieniach.

W czasie świąt Bożego Narodzenia zjedli mieszkańcy Paryża 831 tonn indyków, 771 tonn drobiu, 1.616.803 kg. różnych ryb morskich i 575.000 kg. ostryg.

W okolicy Wiłkomierza na Litwie spadł olbrzymi meteor (odłamek z jakiejś gwiazdy). Znaleziono dotąd 7 kawałów tego meteoru, z których największy waży 7.200 kg. Przy opadaniu meteoru powstało tak wielkie ciśnienie powietrza, że w promieniu 5 km. wyleciały wszystkie szyby z domów.

Inżynier amerykański, George A. Douglas, przedstawił ministerstwu wojny Stanów Zjednoczonych wynalezione przez siebie szkło tak twarde, że można z niego sporządzać wszelkiego rodzaju pociski, poczynając od karabinowych, a skończywszy na działowych największego kalibru, przebijających najgrubsze pancerze.

Samolot bez skrzydeł wybudował węgierski lotnik Bichler. Podobno samolot ten może lecieć 1000 km. na godzinę. Niemcy zaś wynaleźli samolot bez śmigi, który może wzbijać się i opadać zupełnie prostopadle.

W Niemczech opatentowano aparat pod nazwą "Hulzer Hilfe", który będzie poważną ochroną przeciw włamaniom, jest niedrogi i spełnia dwie funkcje: ubezwładnia zbrodniarza, a nadto alarmuje mieszkańców. Aparat posiada urządzenia elektryczne i za dotknięciem aparatu pada głośny alarmujący strzał. Po strzale zbrodniarz zostaje unieszkodliwiony gazem wystrzelonych patronów gazowych. Aparat działa także z chwilą otwierania drzwi lub za dotknięciem drutu koło okien. Także obudzony lokator może nacisnąć kontakt, a wówczas aparat strzela gazem. Ponieważ aparat ma własne baterje elektryczne, może być umieszczony i tam, gdzie niema prądu elektrycznego.

Niemiecki profesor uniwersytetu frankfurckiego włada 200 językami.

Włoski lotnik Rainold Donati osiągnął rekordową wysokość dla samolotu turystycznego: 9700 m.

W Savonie (Włochy) ukończono druk oryginalnego wydawnictwa kilku poezyj futurystycznych akademika Filipa Marinettiego. Sposobem litograficznym wydrukowano tekst poezyj na walcowej blasze. Ozdoby: ornamentacje, inicjały i t. d. wykonywał rzeźbiarz.

Największa morska forteca fińska Mac Elliot o 16 mil na zachód od stolicy wyleciała w powietrze.