Iskierki

Sprawy polskie

W Warszawie weszło w życie rozporządzenie, wydane przez ministerstwo opieki społecznej, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, o przymusowym umieszczaniu w przytułkach i domach pracy żebraków, ulicznych.

Cudzoziemcy, wybierający się do polskich uzdrowisk, otrzymywać będą bezpłatne wizy. Ma to na celu poparcie ruchu turystycznego z zagranicy do Polski.

W ciągu pierwszego półrocza [1933] r. zmarło w Polsce ogółem 252.590 osób, w tym 58.605 niemowląt.

Ślub P. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 10 października J.Em. ks. kard. Aleksander Kakowskli, arcyb[iskup] metropolita warszawski udał się na Zamek w towarzystwie ks. prałata J. Roczkowskiego, proboszcza parafii oraz swego sekretarza ks. kanonika R. Dąbrowskiego, ażeby pobłogosławi związek małżeński P. Prezydenta Ignacego Mościckiego z panią Marią Dobrzańską. Obrzęd zaślubin odbył się w kaplicy zamkowej w ścisłem gronie rodzinnym w obecności p. premiera Jędrzejewicza i p. marszałka sejmu Świtalskiego (fot. 1).

Z Inicjatywy i funduszów ministerstwa opieki społecznej powstała w Warszawie przy udziale Polskiego Towarzystwa Przeciwgruźliczego pierwsza w Polsce przychodnia dla chorych na gruźlicę kości. Przychodnia ta znajduje się w lokalu kliniki wewnętrznej uniwersytetu warszawskiego, przy ul. Nowogródzkie 53.

Zapisy na Pożyczkę Narodową dosięgły sumy 325 milionów złotych, a więc przekroczyły o 170% projektowaną wysokość.

Minister spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie, mocą którego Zakopane i Krynica są zaliczone zostały co rzędu miast.

Poczta wprowadza kupony (specjalne znaczki) na odpowiedź zagranicy. Można je będzie załączyć do listu zagranicę, a odbiorca dostanie za nie zagranicą na poczcie znaczek na opłatę listu do Polski. Kupon taki kosztuje 80 groszy.

Książki i nuty autorek kompozytorek polskich na wszechświatowej wystawie w Chicago (fot. 2).

12 października [1933] r. wystartowała z Warszawy do Bukaresztu polska eskadra powietrzna w liczbie 32 samolotów myśliwskich. W Rumunii eskadra polska zabawiła kilka dni, rewizytując lotników rumuńskich w odpowiedzi na niedawny pobyt w Polsce księcia rumuńskiego Mikołaja.

W celu przygotowania ludności do ataków fazowych podczas wojny, urządzono w Wilnie dnia 19 października [1933] r. dwa próbne ataki - jeden w południe, drugi wieczorem. Aeroplany rzucały sztuczne bomby, a ludność chroniła się w mieszkaniach zabezpieczonych lub schronach. Armaty starały się ciągnąć lotnicze samoloty. Podobne pokazy przeciwgazowe odbędą się w Warszawie w pierwszej połowie listopada [1933] r.

Na szosie między Przygodzicami i Ostrowem Wlkp. wydarzył się niebywały wypadek samochodowy. Na jadący samochód do Ostrowa, około godziny 11.30 w nocy, napadł dzik. Wóz przeleciał wzdłuż ciała dzik. podskoczył w górę na wysokość przeszło półtora metra i zatrzymał się. Zwierz, kulejąc, zbiegł w gąszcze. Samochód uległ znacznym uszkodzeniom.

Ze świata

We Francji, na wzór innych krajów, zorganizowano biblioteki wędrowne w samochodach ciężarowych. Tytułem próby wprowadzono "bibliobusy" w departamencie Aisne. Tego rodzaju biblioteki dostarczają książek do najbardziej odosobnionych zakątków tej części kraju.

W kopalni Hohenzollern w Szomberkach pod Bytomiem pracuje maszyna pociągowa, która wydobywa jednorazowo 12 ton węgla, jest to największa maszyna wyciągowa w Europie.

Według ostatnich statystyk liczba mieszkańców Rzymu wynosiła pod koniec września [1933] r. 1.007.800, (milion, 7 tys. i 800).

W Mediolanie wybudowali Włosi dworzec kolosalnych rozmiarów, nakrywając dachem szklanym 30 torów.

W [1933] roku mija 100 lat od chwili ukazania się pierwszego autobusu. było to w Londynie w roku 1833. Autobus pędzony był parą. Wynalazcą był Walter Hancock, który przy pomocy tego autobusu założył w Londynie pierwszą linię autobusową.

Na lotnisku Kingstone pod Londynem, kursuje samolot dorożka. Każdy może wynająć sobie samolot, przy czym kilometr jazdy kosztuje 2 i pół pensa.

Balon sowiecki odbył 30.9 wzlot do stratosfery i pobił rekord światowy osiągnąwszy wysokość ponad 19 tysięcy metrów.

Według doniesień prasy niemieckiej, katastrofa głodu na Ukrainie sowieckiej przybrała tak olbrzymie rozmiary, iż w ciągu ośmiu miesięcy, od stycznia do sierpnia [1933] r. zmarło tam śmiercią głodową sześć milionów ludzi. Jak obliczają, w tym samym czasie okolo dziewięciu milionów głodujących chłopów porzuciło swoje wsie i ruszyło w poszukiwaniu chleba do innych okolic Rosji. Niektóre okręgi, jak Winnica Czernichów, zostały z tego powodu wyludnione. W opustoszałych okręgach Ukrainy osiedlono Wielkorusów i Żydów.

Na aeroplan przelatujący nad Palestyną napadło kilka orłów. Na szczęście lotników, napad ograniczył się tylko do kilku uderzeń dziobami w skrzydła samolotu. Aeroplan wyszedł z tej walki zwycięzcą, strącając królów ptactwa na ziemię.

Niedawno mieszkańcy wsi afrykańskiej Lul w Niassie uciekali przed lwem, który pożarł trzech tubylców. Za poradą siostry miłosierdzia, miss Hall, będącej jedynym człowiekiem białym w tym rejonie, mieszkańcy wsi zabili wołu, wstrzyknęli w jego ciało dużą ilość morfiny i pozostawili w okolicy wsi. Lew złapał się na przynętę; gdy najadł się mięsa tego wołu, stracił przytomność, a tubylcy zabili go pałkami i lancami, skórę zaś podarowali Angielce. Miss Hall w dzienniku misji sanitarnej zanotowała: "Wydano morfiny dla lwa za 7 szylingów i 5 pensów".

Największym człowiekiem świata ma być Pers Siah Khan, który mierzy 2 metry i 27 cm.

Straszna powódź, spowodowana zerwaniem tam na rzece Hoang-Ho (Rzeka żółta), nawiedziła Chiny. 50 tysięcy ludzi zatonęło; około miliona zaś głoduje. Pola zalane przez wodę będą niezdatne przez dłuższy czas do użytku, ponieważ pokryte są grubą warstwą mułu. A trzeba nam wiedzieć, że prawie wszyscy, którzy zginęli w tych kataklizmach, i którzy jeszcze narażeni są na nie, nie znali i nie znają Boga prawdziwego. Czyż więc nie zaboli nas nasze wierzące, kochające Boga serce na takie wiadomości? Czyż nie pobudzi nas to do częstszej i gorętszej modlitwy i ofiarności na korzyść tych biednych dusz?

Ślub prezydenta Mościckiego

[Fot. 1: Ślub prezydenta Ignacego Mościckiego z Marią Dorzańską.]

Książki i nuty kompozytorek polskich

[Fot. 2: Książki i nuty autorek kompozytorek polskich na wszechświatowej wystawie w Chicago.]