Iskierki
Drukuj

W tym roku przypada 50-lecie pracy literackiej Marji Radziewiczówny. Znakomita autorka urodziła się w r. 1863 na Żmudzi. Dorobek jej twórczości stanowią kilkadziesiąt powieści w których Radziwiczówna stawała się pocieszycielką ludzi smutnych i słabych. W duszną, ziejącą zgnilizną współczesną literaturę, każda książka Radziewiczówny wnosi prąd świeżości pól, zapach lasów i aromat ziemi.

Komitet wykonawczy dni Chopinowskich ma na celu doprowadzenie miejsca urodzenia wielkiego twórcy tonów, w żelazowej Woli obok Sochaczewa, do stanu odpowiadającego epoce, w której zył genjalny muzyk, oraz sprowadzenie zwłok Fryderyka Chopin" a do kraju.

Tow. Ubezpieczeń "Assicurazioni Generali Trieste" z okazji 100-lecia swego istnienia, oraz Tow. Ubezpieczeń "Polonja" złożyły do dyspozycji p. premjera Prystora kwotę; 22 tyś. zł. Kwotę tę p. premjer przeznaczył na rzecz bezrobotnych, przekazując ją Naczelnemu Komitetowi do spraw bezrobocia.

We wrześniu r. b. odbędzie się w Gnieźnie zjazd biskupów z całej Polski.

Według obliczeń jest w Polsce obecnie 2.406 czasopism, w tem 2.016 w języku polskim, 36 w żydowskim, 106 w niemieckim, 83 w ukraińskim, 13 w hebrajskim, 12 w rosyjskim, 9 w Białoruskim, oraz 31 Czasopism w innych językach. W ogólnej liczbie czasopism znajduje się 210 dzienników, 126 czasopism, wychodzących 2-4 razy w tygodniu, 494 tygodników, 285 wychodzących 2-3 razy w miesiącu, 878 miesięczników, 52 dwumiesięczników, 160 kwartalników, oraz 201 innych czasopism.

W dn. 24 maja b. r. przybył do Warszawy na kilkudniową wizytą syn króla Hedżasu emir Fajsal, następca tronu i zarazem minister spraw zagranicznych tego kraju. Królewicz jest młody, przystojny, przybrany we wschodnie szaty i wygląda jak prawdziwy królewicz z bajki. Wyznaje religję mahometańską i zna tylko język arabski. Przez czas swego pobytu w Warszawie mieszkał w Hotelu Europejskim. Przybył pociągiem z Berlina, a wyjechał do Moskwy.

Ostatni spis ludności wykazał, że Polska ma 636 miast, w tem 308 liczących poniżej o tysięcy mieszkańców. Razem ludność małych miasteczek wynosi 928.875 osób, zatem znacznie mniej niż sama Warszawa.

Nad osadą Józefów w pow. puławskim przeszła wielka burza gradowa, przyczem grudki gradu dosięgały niezwykłych rozmiarów : kurzych jaj, a nawet niektóre kawały lodu ważyły do 150 gramów. Burza zniszczyła zasiewy, a w całym Józefowie zostało wybitych 500 szyb oraz grad podziurawił dachy kryte papą, także na polach innych 8 wsi zasiewy zostały zniszczone.

Do chlewa gospodarza Kneby w Dąbrowie pod Starogardem włamali się złodzieje, którzy uśpili narkotykami 5 świń, poczem zajechali samochodem, by je wykraść. Lecz złodziejów spłoszono. Uśpionych świń nie udało się dotąd obudzić.

W ciągnieniu Loterji Klasowej, wygrana 60.000 zł. padła na numer 136.541. Los tennależał do bezrobotnegp. Właściciel jednak zgubił los w tramwaju. Jakież było jego zdziwienie i radość, gdy jakiś nieznajomy odniósł mu osobiście zgubę do domu. Okazało się że nieznajomy dowiedział się o adresie bezrobotnego z dokumentu osobistego znalezionego w teczce. Teraz właściciel wygranej poszukuje nieznajomego, by w ręczyć mu nagrodę za "znaleźne".

ZE ŚWIATA

W Libechowie (Czechosłowacja), w posiadłości dr. Rasina znajduje się największy na świecie t. zw. pałac ulów, w którym zamieszkuje 10.000.000 pszczół. Urządzony według ostatnich wymogów techniki i nauki. Zakład pszczelny zawiera 140 rodzajów pszczelich, produkuje 20 do 30 centnarów metrycznych miodu.

Zegarmistrz Franz Amon z Berchtesgaden w Bawarji Górnej, po kilku latach ślęczenia i wielu niepowodzeniach, zdołał w końcu zbudować silnik elektryczny wielkości ziarnka kawy. Silnik Amona, nazwany przez swego twórcę "Kaffeebohnen - Motor", jest naturalnie, zabawką, pracuje jednak dokładnie z siłą jednej setnej konia parowego.

Południowe i środkowe Niemcy nawiedziła klęska chrabąszczy majowych. Chrabąszcze obsiadły dęby i buki ta gęsto, że ludzie zgarniają je z drzew grabiami. Snujące się chmury tych owadów zasłaniają słońce. Na drzewach zaś, na których usiądą, w kilka godzin pozostają tylko gałęzie. Na drodze Erfurth - Weimar zaległy chmary chrabąszczy tak, że spowodowały chwilową przerwę w komunikacji. Koła samochodowe ugrzęzły w masie owadów i nie mogły się posuwać. Władze zarządziły masowe tępienie chrabąszczy środkami chemicznemi.

samochód na szynach

Powyżej olbrzymi samochód na szynach, mogący rozwinąć 125 klm. na godzinę.

W Budapeszcie zmarł Stefan Kiss, słynny obżartuch, znany na cały świat z popisów i rekordów w jedzeniu. Codziennie zjadał 30 jaj, całą szynkę, 30 dużych pierogów i wypijał 10 litrów wina. Wzrost jego wynosił 2 metry 15 centymetrów i ważył 153 kilogramy.

W Szwajcarji zbudowano największą lokomotywę na świecie, posiada ona 28 kół i siłę 83 tysięcy koni; będzie kursować na linji tunelu Góry św. Gotharda.

Jedna z firm holenderskich wypuściła ostanio na rynki europejskie nowy model roweru, poruszanego motorkiem elektrycznym. Energji do tego motorku dostarcza, dwunastowoltowy akumulator, umieszczony w okolicy pedałów. Rower ten rozwija szybkość około 25 km. na godzinę.

W okolicach Neapolu spadł gorący deszcz, który zniszczył całkowicie znaczne obszary . Według oświadczenia instytutu meteorologicznego, to rzadkie zjawisko przyrody powstało w skutek przejścia chmur deszczowych przez gorące wyziewy Wezuwjusza.

W miejscowości Malargue, w czasie ostatniego wybuchu wulkanów w Kordyljerach, zniknął zupełnie wulkan Punteado, zapadając się w głąb ziemi. Na jego miejscu powstało jezioro którego woda ma wysoką temperaturę.

Na greckiej wyspie Eubei w pobliżu Kalchisu została przypadkowo odkryta starochrześcijańska świątynia z pierwszych wieków. Najcenniejszym zabytkiem odkrytym w ruinachjest ołowiana tablica, na której przedstawiono Zmartwychwstanie Pańskie. Spodziewane tam są jeszcze inne cenne odkrycia.

Malarz japoński Ito Hikozo, chcąc dać wyraz swego hołdu dla dynastji panującej, wymalował portret mikada, używając zamiast farb, wyłącznie własnej krwi, którą wysączał z prawego ramienia, bark i pleców. Po wykończeniu tak "Krwawego" obrazu, czuł się bardzo wycieńczony i musiał poddać się kuracji. Obraz będzie zawieszony w ministerstwie wojny.

listonosz

Obok fotografja listonosza. Gdyby się zliczyło jego drogę codzienną, którą w swym zawodzie przebył, powstałaby długość drogi równająca się 3-krotnej podróży naokoło świata. Mimo 85-ciu lat życia cieszy się jeszcze czerstwem zdrowiem, żyjąc w Górach Olbrzymich jako emeryt.

W Chinach panuje obecnie straszna nędza i głód wywołane zeszłoroczną powodzią i nieurodzajem. Rzeki powysychały, a jeziora zamieniły się w bagna. Wynędzniała ludność żywi się zeschłemi liśćmi i trawą. Zwierząt domowych nie karmi się przeto wcale i albo napół padłe zjada, albo sprzedaje za czwartą część wartości. Szerzą się różne choroby, trupy niepogrzebane leżą wszędzie. Jedyną ucieczką nieszczęśliwych są domy misyjne, gdzie misjonarze w miarę posiadanych środków, starają się im ulżyć.

Pięć panien japońskich w Tokio postanowiło ofiarować pułkom, idącym do Mandżurji i Chin, sztandary, wyhaftowane białym jedwabiem, z wymalowanem na nich słońcem wschodzącem. i to czerwone słońce zostało wymalowane krwią. W listach do obdarowanych pułków, panny oświadczyły, że nie mogąc, jako słabe kobiety, przelewać krwi za ojczyznę, zdecydowały się wymalować nią sztandary.

Bohater Stanów Zjednoczonych, Jerzy Washington, umarł w przedziwnych okolicznościach: wydał ostatnie tchnienie w ostatniej godzinie - ostatniego tygodnia, ostatniego miesiąca - ostatniego roku - ostatniego stulecia, a mianowicie dnia 31 grudnia 1799 r., w sobotę, o godzinie jedenastej.

Robotnicy amerykańscy zajęci w pobliżu miasta Lancester przy naprawie wodociągów podziemnych, zrobili bardzo ciekawe odkrycie, mianowicie, że z rur wodociągowych wypływało piwo. Urząd śledczy stwierdził, iż przemytnicy alkoholu zorganizowali w ten sposób dostarczanie piwa swoim klijentom, przekupiwszy najpierw robotników wodociągowych.

Między dwoma kupcami w amerykańskiem mieście Luizjanie stanął niezwykły zakład. Treścią zakładu było pytanie: czy państwowy budynek w Luizjanie będzie stał jeszcze na dzisiejszem miejscu za lat 500, a więc w roku 2432? Jako wkładkę włożyli obydwaj po dwa i pół dolara w banku narodowym. Mają oni nadzieję, że z tych pięciu dolarów urośnie w ciągu 500 lat milionowy kapitał. Wypłata tej sumy ma nastąpić spadkobiercom tego który wygra zakład.

zabity słoń

W dżunglach, otaczających misję katolicką w Afryce, udało się zabić słonia. Pod klapa uszną słonia jak pod parasolem schowało się dwoje dzieci. Mięso z radością zjedli krajowcy.

W południowej Afryce pewna rodzina katolicka zdobyła bardzo wielką liczbę medalów złotych na wystawach rolniczych. Medale te dano stopić i zrobić z nich złoty kielich. Kielich konsekrował ks. Biskup O’Leary; obecnie służy do odprawiania Mszy św.

W Arabji poznano niedawno roślinę o bardzo ciekawych właściwościach. Posiada ona kwiat jasno-zółty i owoce podobne do naszej fasoli. Ktokolwiek spożyje ten owoc, poczyna się ożywiać, a przede wszystkiem śmieje się wesoło, tańczy, staje się dowcipnym i zabawnym. Słowem owoc tej rośliny podnieca o wiele skuteczniej niż alkohol. Odrobina takiego mielonego proszku wsypana do napoju wystarcza, by wywołać długi i wesoły uśmiech u ludu i zabawę.