Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

Polska pod względem naturalnego przyrostu ludności zajmuje w Europie pierwsze miejsce.

W pierwszej połowie lutego b. r. dały się odczuć w Polsce wstrząsy ziemi. Pod Lublinem we wsi Diesiąta, w nocy z 11 na 12 lutego usłyszeli mieszkańcy przerażający huk i uczuli silny wstrząs, od którego pękła jedna ściana domu urzędniczego. Nazajutrz zauważono, że na przestrzeni kilku kilometrów zarysowała się ziemia, tworząc głębokie rozpadliny. Podobne wstrząsy w tym samym czasie dały się odczuć w powiecie łukowskim (Lb.) i obok Jędrzejowa w Kieleckiem.

Na międzynarodowej wystawie Czerwonego Krzyża w Zurychu, polski chleb wojskowy został uznany za najzdrowszy i najsmaczniejszy na świecie. Chleb wojskowy jest poszukiwany w sferach inteligencji, nawet jako chleb leczniczy, bo posiada największą ilość witamin odżywczych.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego z 22 większych miast w Polsce wysłano wciągu ub. r. 596.293.000 listów, przesyłek i paczek, a do tych samych miast nadesłano w ciągu roku 418.288.000 listów. Telegramów wysłano w ciągu roku 2.069.000, nadeszło zaś 2.412.000. Na przekazy pocztowe wpłacono w ciągu roku sumę 547.400.000 zł. wypłacono zaś 649.900.000 zł.

Według zapowiedzi ministra komunikacji p. Kuhna, pierwsza klasa w pociągach zostanie zniesiona. Pozostanie ona tylko w pociągach pospiesznych dalekobieżnych. Również 4-ta klasa zostanie zniesiona.

Polska posiada 17 wielkich bibljotek, z których każda liczy ponad 100 tyś. tomów. Największą jest Bibljoteka Narodowa w Warszawie licząca 750 tyś. tomów; drugie miejsce zajmuje Bibljoteka Jagiellońska w Krakowie, licząca 570 tyś. tomów. Ogółem ma Rzeczpospolita Polska 35 tyś. bibljotek, posiadających około 15 miljonów książek.

ZE ŚWIATA

Świeżo ogłoszona statystyka amerykańska wykazuje, iż 62 procent ludzi czyli zgórą 850 miljonów, mieszkających na kuli ziemskiej, a liczących ponad 10 lat życia, nie umieją ani czytać, ani pisać.

Pewien lekarz oczywiście w Ameryce - wypróbował na swoich pacjentach działanie uzdrawiające muzyki. Zdaniem jego, muzyka działa bardzo skutecznie na reumatyzm np., a szczególnie na bolesną jego formę t. zw. zastrzału. Pomysłowy ten lekarz ułożył nawet cały spis "medykamentów" muzycznych, które działają skutecznie na tę lub inną chorobę. Naurastenję leczą np. etiudy Szopena, symfonje Beethowena, kwartety Dworzaka, natomiast bóle reumatyczne ustępują pod wrażeniem muzyki Griega, Wagnera. Można spróbować, komu dolegają te choroby.

W Stanach Zjedn. wyrabia się rocznie 125.000.000.000 papierosów, które ułożone jeden przy drugim mogłyby okrążyć kulę ziemską 217 razy.

W Grecji rząd zakazał wydawania dzienników o większej liczbie stron niż 4. Podyktawane to jest troską o oszczędne używanie papieru, sprowadzanego przeważnie z zagranicy.

Najbardziej rozpowszechnionym na świecie kalendarzem jest wydawany przez rząd chiński w Pekinie kalendarz 8 miljonach egzemplarzy.

p. Kopeloff

Na obrazku obok niejaki Kopeloff liczy 80 lat, nie ma od urodzenia ani nóg ani rąk. Był artystą, przejechał cały świat, mówi 7 językami.

W Brixen w Tyrolu umarł żebrak, z pochodzenia Niemiec, niejaki Basse. Uprawiał on zawód żebraka ulicznego i chodził stale w łachmanach. Dopiero po śmierci wyszło na jaw, że zostawił on po sobie majątek w sumie półtora miljona lirów, które zapisał testamentem... Chinom na cele zwalczania tam wpływu Europejczyków.

Niedawno urządzono w Londynie wystawę gryzoniów, na której można była podziwiać myszki nietylko popielate i białe, ale takża niebieskie, czerwono i Łaciaste.

Do jednej z kaplic w Wiedniu sprawiono ogromną świecę stopę średnicy, na 12 stóp wysoką i ważącą 520 funtów. Świecę tę będą zapalać tylko kilka razy do roku, tak, że wystarczy na przeszło 100 lat. Sprawioną została na pamiątkę artylerzystów, którzy polegli w wojnie światowej.

Największą szybkość na samochodzie osiągnął w lutym Malcolm Campbell w Dayton Beach na Florydzie, a mianowicie 403,7 km. na godzinę. Przed 8 laty w 1924 r. rekordem było 230 km. na godzinę.

zegar firmy Henker

Genewski, zegarmistrz, oraz niemiecka, firma Heker wynaleźli zegar, który przy pomocy kieszonkowej baterji elektrycznej wprawiany bywa w ruch na przeciąg jednego roku. - Obok fotografja tego dziwnego zegara.

Czechosłowacja liczy 240 aeroplanów, należących do osób prywatnych, z których 9 jest własnością króla obuwia Baty.

Jeden z fryzjerów londyńskich dokonał wynalazku, który niechybnie cieszyć się będzie dużem powodzeniem w praktycznem życiu. Oto skonstruował brzytwę, która umożliwia golenie się nawet w ciemności. Ostrze brzytwy zaopatrzone jest w mały reflektor elektryczny, dzięki któremu połowa twarzy, którą się ma golić, jest oświetlona.

Policja angielska ma otrzymać rewolwery z nabojami naładowanemi powietrzem (!). Efekt strzału jest podobny do najsilniejszego uderzenia pałki gumowej i zupełnie obezwładnia przeciwnika, nie zadając mu przytem żadnych ran.

W północnej Rosji zastosowano okulary dla krów, celem zabezpieczenia ich od zbłąkania podczas częstych w tych okolicach burz i zamieci śnieżnych... Podobno krowy przyjęły tę inowację dość spokojnie i oswoiły sio z niezwykłą ozdobą.

Jedna z wojskowych stacyj lotniczych na Florydzie zorganizowała naukę alfabetu Morsego, dla swoich rekrutów... w czasie snu! Otrzymują na noc specjalne słuchawki, a gdy zasną, zaczyna się wykład. Podobno najbardziej nawet tępi i mało pojętni rekruci, po kilku nocach takich wykładów zaczynają pojmować tajniki Morsego. - Może kiedyś przy pomocy radja, we śnie, bez kłopotów, będą ludzie uczyli się tego wszystkiego, czego my uczyliśmy się powoli i z trudem. Kto wie?...

W górach Himalajach są rośliny, kwitnące bez ziemi i wody. Jeżeli cebulkę tej rośliny położymy na parapecie okna, to w marcu i kwietniu wykwitnie z niej długa tulejka kwiatowa w plamy purpurowe i żółte. Gdy wszakże cebulka okwitnie, należy umieścić ją w ziemi. Wówczas wydaje liście i nagromadza w sobie w czasie lata zapas pożywienia, wystarczający jej do następnego kwitnięcia.

Największe zbiory pudełek do zapałek posiada mr. Johnson w (Szkocja). Oryginał ten rozpoczął kompletowanie swej kolekcji pudełek zapalczanych od r. 1922 i zdobył w ciągu 10-ciu lat 6.000 pudełek najrozmaitszego pochodzenia, a w tem aż 660 japońskich. - I co mu po nich?

U bieguna północnego w Grenlandji skorupa lodowa wynosi w niektórym miejscach do 3.000 metrów grubości. Ażeby dokonać takich pomiarów, trzeba było stosować specjalne aparaty i bardzo skomplikowane metody, bo przecież nie mogło być mowy o tem, ażeby kuć w lodzie otwory głębokości 3 kilometrów.

W Londynie poczyniono ostatnio próbę w tramwajach z automatycznemi wentylatorami, które co trzy minuty odświeżały powietrze w wozach, wypompowując zużyte, a wtłaczając świeże, przyczem oczyszczano powietrze z zarazków chorobliwych, przez rozpylanie płynu dezynfekcyjnego.

Jednym z przywilejów, przysługujących obywatelom amerykańskim, jest uściśnięcie dłoni prezydenta Stanów Zjedn. przy różnych okolicznościach, a zwłaszcza w dzień Nowego Roku, gdy poprostu tłumy całe otaczają pałac prezydenta by złożyć życzenia i uścisnąć dłoń głowie państwa. Prezydent Hoover widząc, za dużo czasu schodzi mu przy tem, postanowił położyć kres, oświadczając, że dzisiejsze ciężkie czasy nie pozwalają tracić czasu na tak nierozumną ceremonję, Podczas jednej z takich uroczystości, wskutek podawania dłoni setkom obywateli, prezydent uległ bolesnemu zapaleniu prawej dłoni.