Iskierki

Ze świata

Na schyłku Starego Roku nad Francją Anglią i Niemcami szalało burza: w niektórych miejscowościach huragan poprzewracał wieże kościelne i wzniecił liczne pożary. Straciło życie ogółem 156 osób, a 53 okręty uległy rozbiciu lub uszkodzeniu.

W Berlinie pękła rura wodociągowa w najruchliwszej dzielnicy miasta; woda wtargnęła do mieszkań i poniszczyła kosztowne sklepy.

W Niemczech zaczęto powlekać drzewa przydrożne fosforem, by w nocy świeciły: uniknie się w ten sposób wiele katastrof samochodowych.

Na odbytej ostatnio wystawie automobilowej w Londynie najtańszy samochód kosztował 5.590 zł a najdroższy 151.780 zł.

W niektórych miastach angielskich zaczęto wprowadzać bruki kolorowe, by urozmaicić ponurość szarej ulicy.

Rozmiłowani w sporcie piłki nożnej Anglicy, pragną wprowadzić tą grę do wszystkich szkół jako obowiązkowy przedmiot naukowy.

Na Zachodzie coraz częściej posługują się w leczeniu reumatyzmu zwyczajną pokrzywą, świeżą lub choć zasuszoną.

Podróż samolotem staje się coraz bardziej wygodna. Na fot. 1 widzimy najnowsze typy aparatów powietrznych: okrągłymi okienkami wyglądają pasażerowie.

Pod cieśniną Gibraltarską rozpoczęto budowę tunelu długości ok. 60 kilometrów. Korytarzem tym podwodnym mają przejeżdżać pociągi z Europy do Afryki.

W bolszewickiej Rosji wprowadzono tygodnie pięciodniowe i nazwano je kolorami: żółty, różowy, czerwony, niebieski i zielony.

W Moskwie urządzono uroczyście "pogrzeb wódki". Tryumfalny orszak z karawanem, mieszczącym w sobie wielką butlę "ćwierć", udał się na cmentarz, gdzie odbyła się stypa pogrzebowa. Na zakończenie pogrzebu, uczestnicy z wielkiego żalu poupijali się aż do utraty przytomności.

Sowieckie kopalnie złota na Dalekim Wschodzie tak są okradane przez rożnych pracowników, że zamiast dochodu skarb państwa ponosi jeszcze olbrzymią stratę obliczoną na kilkanaście milionów rubli.

Znów amerykańskie ministerstwo skarbu zgotowało swoim obywatelom miłą niespodziankę, zwracając im nadwyżkę podatkową w wysokości 190 milionów dolarów.

Wielka katastrofa górnicza w kopalni amerykańskiej w Oklahomie, pociągnęła za sobą olbrzymie straty: mimo usilnej akcji ratunkowej wydobyto 52 trupy.

Wojna sowiecko-chińska skończyła się w ten sposób, że obydwie strony postanowiły wrócić do stanu takiego, jaki był przed tą wojną. Zatem, kolej mandżurską obsiędą znów urzędnicy sowieccy poprzednio przez chińczyków powyrzucani.

Niedawno przybył do Pekinu Chińczyk, który liczy obecnie 252 lata, Starzec ten cieszy się jeszcze zdrowiem i pamięta szczegółowo różne wypadki z przed 200 laty.

W miejscowości japońskiej Karasaki rośnie jodła posadzona przez samego cesarza Jonei jeszcze w 629 roku po Chrystusie: a zatem liczy ona obecnie 1300 lat.

Osobliwy pojedynek odbył się w Turcji oto dwaj tubylcy mając do siebie gorzką urazę postanowili załatwić sprawę honorowo; usiedli naprzeciw siebie i rozpoczęli pojedynek na gęby, czyli kto kogo przegada. Wynik był taki, że po czterech dniach obracania językiem, jeden z gadułów zmarł a drugim zajęła się miejscowa policja.

Na wyspie Flores tak się rozpanoszyły szczury, że poniszczyły wiele zapasów żywności i skutkiem tego znaczna liczba mieszkańców zmarła z głodu.

Na pograniczu Syrii, wskutek długotrwałej epidemii egipskiego zapalenia oczu mieszkańcy jednej z tamtejszych osad w liczbie 4000 osób utracili zupełnie wzrok.

Na wybrzeżu Środkowej Ameryki, zatonął okręt wiozący 200 pasażerów wraz z załogą.

Sprawy polskie

W ciągu [1929] roku na obszarze całej Polski pożary wyrządził szkód na 80 milionów złotych.

Ogród zoologiczny w Warszawie rozwija się pomyślnie: przed paru miesiącami przybyły młode lwiątka, które przedstawia fot. 2.

W Warszawie zmarła długoletnia redaktorka "Gazety Świątecznej" śp. Amelia Bortnowska, która przez szereg lat gorliwie szerzyła w społeczeństwie polskim ideję katolicką i narodową.

We wsi Karwia w Kieleckim zmarł po 62 latach życia słynny poeta chłopski Ferdynand Kuraś: był to zwyczajny wieśniak bez żadnego wykształcenia szkolnego, w dodatku niewidomy od urodzenia, posiadał jednak wielki talent pisarski, dzięki czemu ułożył kilka zajmujących dzieł literackich. Ojczyzna uczciła go orderem "Odrodzenia Polski".

W Zagłębiu Dąbrowskim w kopalni "Juliusz" zawaliło się sklepienie nad pracującymi górnikami: po 30 godzinach nieprzerwanej akcji ratunkowej wydobyto 5 nieszczęśliwych, z których tylko jeden dawał jeszcze słabe znaki życia, ale wkrótce i on zmarł.

We wsi Chmielowie powiatu opatowskiego wykopał gospodarz Ignacy Strojek garnek gliniany, a w nim kilkadziesiąt sztuk pieniędzy dawnych rzymskich z drugiego wieku po narodzeniu Chrystusa, przez 1700 lat więc w ziemi one leżały. Znak to, że nasi starzy Słowianie już wtedy z Rzymianami handel prowadzili!

W pobliżu majątku Kwilno na Kujawach rozjuszony buhaj chwycił na rogi pastucha Gapskiego i dwukrotnie podrzucił w górę na wysokość kilku metrów, po czym połamał mu żebra i roztratował twarz. Gapski zakończył życie wśród strasznych męczarni.

Olbrzymie zakłady azotowe pod Tarnowem, które ku czci pana Prezydenta Mościckiego nazwano Mościcami, budowane od szeregu lat, otwarto i uruchomiono w połowie stycznia [1930] r. Same maszyny kosztowały ok. 40 milionów złotych!

Na stacji Samostrzel na polskim Pomorzu wykoleił się niemiecki pociąg idący z Berlina do Prus Wschodnich: kilka osób doznało ciężkich obrążeń.

Zamieszkały w Stanach Zjednoczonych Polak Bronisław Kubuś wynalazł taki zamek, którego nie można otworzyć żadnym podrobionym kluczem. Wynalazca podobno wyznaczył 1.000 dolarów temu, kto ten mechanizm otworzy.

Podczas gdy Francja ma 650.000 km dróg bitych, Niemcy 348.000, Anglia 287.588, a Włochy 183.276 - nasza Polska ma takich dróg tylko około 50.000 kilometrów.

Liczba Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny w poszczególnych krajach jest mniej więcej taka: Stany Zjednoczone - 3.000.000, Niemcy - 1.250.000, Rosja - 900.000, Francja - 600.000, Brazylia - 210.000, Litwa - 200.000, Czechosłowacja 180.000, Kanada - 100.000, Łotwa - 70.000, Rumunia - 50.000, Argentyna - 35.000, Belgia - 20.000, Węgry - 15.000, Danja i Jugosławia po 12.000, Austria - 8.000, (?) Anglia - 5.000, Holandia - 4.000, Chiny i Kuba po 3.000, Luksemburg - 2.000, Uruguaj, Estonja i Włochy po 1.000, Szwajcaria - 800, Finlandia - 375, Szwecja i Turcja po 200, Meksyk - 150, Afryka - 130, Japonia i Australia po 120, Bułgaria i Peru po 100, Hiszpania - 50, Norwegia - 40, Grecja - 20, Palestyna 10.

Samolot

[Fot. 1: Najnowsze typy aparatów powietrznych: okrągłymi okienkami wyglądają pasażerowie.]

Lwiątka

[Fot. 2: Młode lwiątka w warszawskim ZOO.]