Iskierki
Drukuj

Ze świata

Liczba bezrobotnych wzrosła w Niemczech wśród drugiej połowy grudnia nagle o 402,000 i wynosi obecnie 1,702,000 osób.

Reichstag niemiecki (jak u nas Sejm) uchwalił na budowę pancernika "A" 13.400 000 marek, na budowę krążownika "Koeln" 6,900,000 mk, krążownika "E" 6,900,000 mk. Prócz tego zbudują 6 wielkich łodzi podwodnych! Wszystko to są okręty wojenne, I powiadają, że nie myślą o wojnie!

Według doniesień dzienników na grypę chorowało w Berlinie równocześnie po miljonie osób.

W Tylży zaszedł przykry, ale i pouczający wypadek: pewna dziewczyna przyłożyła język do białego od mrozu żelaznego łańcucha mostu i nie prędzej odeszła, aż kawałek przymarzniętego języka zgodziła się pozostawić przy żelazie...

W górach Izerskich leżących na pograniczu Czech i niemieckiego, załamał się pod ciężarem śniegu las na przestrzeni 4,000 klm. kwadr.

Najmłodszy lotnik francuski 18-letni Feisbach, stał się ofiarą katastrofy lotniczej i to w obecności własnej matki...

Parowiec francuski "Malakoff" natknął na skały podwodne, które przebiły mu dno i wśród siedmiu ledwie minut zatonął. Załoga wtedy używała spoczynku nocnego, to też z pośród 27 ludzi tej załogi zdążyło wskoczyć do łódek ratunkowych tylko 6. Ci ocaleli.

Zmarł w Paryżu Wielki Książe Mikołaj Mikołajewicz, stryj ostatniego cara rosyjskiego Mikołaja II w pierwszych latach wojny naczelny wódz rosyjskiej, a ostatnio przywódca rosyjskiej emigracji.

Mussolini zakazał osobom ze wsi przesiedlać się do miast, a raczej domaga się, by jak najwięcej mieszczuchów wyprowadziło się na wieś, bo tam zdrowia więcej.

Tegoroczna zima obdarzyła południowe kraje śniegami, jakich nie pamiętano tam od 30 lat.

W Anglii urządzono składkę na rzecz bezrobotnych, których jest tam obecnie prawie półtora miljona. Dochód przeszedł wszelkie oczekiwania, bo wyniósł 640,000 funtów szterlingów, czyli ok. 30 miljonów złotych.

Rząd angielski buduje obecnie próbne samoloty z nowoodkrytego materjału zwanego "plass", który jest przezroczysty, elastyczny i niełamliwy. Takie samoloty trudno będzie dostrzec, więc w razie wojny przysłużą się bardzo.

W Londynie znów nastąpił wybuch gazu i zerwał nawierzchnię całej ulicy. Języki ognia wysokie na kilka metrów dobywały się przez kilka godzin i wywoływały pożary.

Angielski okręt "Baltara" najechał na mieliznę i rozpadł się na dwie części. Załoga wyratowana.

W Rosji śnieg tegoroczny sięga gdzie niegdzie wysokości pięciu metrów.

Na wieś rosyjską Szuszani napadło tak liczne stado wilków, że w walce z niem zginęło czterech wieśniaków a trzech odniosło rany. Dopiero wojsko stoczyło z wilkami regularną walkę i położyło 120 rabusiów trupem.

Obywatele sowieccy już od 2 lub 3 godziny w nocy zajmują kolejki przed sklepami spożywczemi, by móc jakoś zaopatrzyć rodziny w chleb, mleko, cukier.

Stanął w ogniu Konstantynopol. Dzielnica Tatavia cała w płomieniach.

Na północno-zachodniem wybrzeżu Japonji wzburzone fale morskie wdarły się na ląd i zmyły setki domów. Kilkadziesiąt osób znalazło śmierć. Równocześnie rozbił się okręt, z którego załogi 35 ludzi zdołano wyratować ledwo czterech.

Amerykanie zamierzają zużyć źródła gorące na ogrzewanie publicznych dróg. Koszta pierwszej próby takich prac wynieść mają 2 miljony - dolarów, co uważane jest tam za bagatelkę.

W Stanach Zjednoczonych ukazała się pierwsza książka drukowana na papierze sporządzonym z łodyg kukurydzy. Podobno taki papier będzie i tańszy i lepszy.

Amerykańscy chemicy wynaleźli jeszcze jeden trujący gaz, którego wdychanie, choćby w najmniejszej ilości, spowoduje natychmiastową śmierć.

Szalejąca w Stanach Zjednoczonych grypa uśmierciła tam 26,000 osób.

Samolot amerykański Question Mark

Samolot amerykański "Question Mark" utrzymywał się w powietrzu prawie tydzień cały, a to dzięki temu, że trzy razy na dobę wzbijjał się nad niego inny samolot i zaopatrywał go w benzynę. Jak się to działo, widzimy na obrazku.

Na południowem wybrzeżu Chin zatonął statek chiński. Z pośród 400 osób pasażerów i załogi zdołano wyratować zaledwie 20.

W Kolumbji, republice Ameryki Południowej, miało miejsce niebywałe barbarzyństwo: gdy indjanie, zatrudnieni przy uprawie bananów, odstąpili od pracy w przeświadczeniu, że im za to wynagradzają, wyprawiono przeciwko nim rządowe wojska, które wymordowały 1400, a poraniły 2000 robotników.

W Wenezueli, pół. Ameryce, wskutek trzęsienia ziemi poniosło śmierć przeszło 200 osób, rannych 1000, a wyrządzone szkody sięgają 10,000 dolarów.
W mieście Cumana runęły wszystkie domy, lub poważnie uszkodzone zostały.

SPRAWY POLSKIE

Obliczono, że Polska wydaje na zakupno zagranicznych samochodów ok. 120,000,000 zł. rocznie.

W Ministerstwie Komunikacji badany jest obecnie wynalazek pewnego polskiego technika, który umożliwiałby prowadzenie rozmów telefonicznych z pociągu, będącego w ruchu.

W grudniu ub. roku zużyto w Polsce 40 miljonów sztuk znaczków pocztowych.

Poczta polska przypomina o pożytku z umieszczania adresu zwrotnego na odwrotnej stronie koperty wysyłanego listu: umożliwia to zwrócenie listu wysyłającemu w wypadku, gdy adresat się nie znalazł.

Na poczcie warszawskiej w okresie noworocznym nie zdołano doręczyć 3600 listów z życzeniami - z powodu wadliwych adresów.

Ofiarą wypadków tramwajowych padło w Warszawie w ciągu ubiegłego roku 281 osób, w tem 21 zabitych a 260 rannych. W porównania z rokiem 1927 liczba wypadków zwiększyła się o 7 zabitych i 118 rannych,

W ubiegłym roku miało miejsce w samej Warszawie 881 pożarów do których wzywano straże pożarne. W 530 wypadkach przyczyną pożaru było wadliwe urządzenie przewodów kominów.

Zbieranie śniegu po ulicach Warszawy kosztowało dziennie po 10,000 zł.

W Łodzi spłonęła czteropiętrowa fabryka Bialera; całą noc nad miastem jaśniała przeraźliwa łuna. Również zgorzała przędzalnia Prusinowskiego.

Gniezno. Posąg Bolesława Chrobrego

W Gnieźnie stanie przed katedrą olbrzymi posąg króla polskiego Bolesława Chrobrego. Posąg ten oddany jest z bronzu, który otrzymano ze stopienia pomników: Fryderyka U, Wilhelma I i kanclerza Bismarcka: trzy te pomniki tkwiły przedtem w Poznaniu.

Na uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie wprowadzono naukę języka litewskiego.

13-letni uczeń gimnazjalny w Piotrkowie St. Kasiewicz wymyślił sposób, dozwalający przechodzić bezpiecznie przez jezdnię na drugą stronę ulicy. Otrzymał za to pisemne uznanie.

W Pruszkowie pod Warszawą wprowadzono zakaz sprzedawania napojów alkoholowych: jest to skutek głosowania, o którem wspominały "Iskierki" we wrzeniu.

W pierwszej połowie stycznia przeleciał nad Chojnicami, więc na Pomorzu, bocian, co lud uważa za zapowiedź bardzo wczesnej i ciepłej wiosny, Przydałaby się.

W Radomiu spłonęła doszczętnie fabryka łańcuchów Eli Tenenbauma. Powodem pożaru: krótkie spięcie. Straty wynoszą 400.000 zł. 60 robotników pozostało bez pracy i chleba.

W ciągu sześciu ostatnich lat odbyło w Polsce podróże samolotami ok. 33,000 osób i to bez nieszczęśliwych wypadków.

Skutek zasp śnieżnych w miesiącu styczniu był na kolejach polskich taki; ugrzęzło w śniegach 123 pociągów osobowych i 276 towarowych, zawiadomienie o odmrożeniu rąk i nóg zgłosiło 193 pasażerów. Przy oczyszczaniu torów zajętych było ok. 180,000 ludzi oraz 242 parowozy pługowe. Szkody dla kolei obliczają na kilkanaście miljonów złotych.

Nasz genjalny muzyk Paderewski objeżdża obecnie z koncertami Francję. Czysty dochód z tych występów przeznaczył na rzecz wdów i sierot po poległych francuskich żołnierzach,

żydzi polscy w Ameryce udzielili żydom polskim w Polsce pożyczki w wysokości pięciu miljonów dolarów. To też żydzi polscy w Polsce zdołali w samym Krakowie wykupić z rąk katolickich wśród pięciu miesięcy 38 nieruchomości, w tem kamienic w śródmieściu 10.

Polska wciąż za wiele kupuje towarów z zagranicy, a za mało wywozi. W roku zeszłym wartość przywiezionych towarów przewyższała o 855 miljonów złotych wartość wywiezionych. Tyle więc straciła Polska pieniędzy...