ISKIERKI
Drukuj

Ze Świata

Dla upamiętnienia dziesięciolecia niepodległości Praga czeska ufundowała kosztem 25 miljonów koron bibljotekę liczącą już na początku 1,000,000 książek.

Epidemja grypy przybrała w Berlinie zastraszające rozmiary: codziennie zgłaszano do szpitali po kilkaset chorych. Wszelkie szpitale i prywatne lecznice - przepełnione.

W niemieckich szkołach zaczynają stosować obrazy świetlne, czyli kino, celem ułatwiania wykładu lekcji.

We Francji utworzono pierwsze na świecie ministerstwo sportu, czyli gimnastyki.

W dużem mieście francuskiem Lyonie grasuje tyfus: ok. 3000 osób zachorowało, z tego 77 zmarło.

W Londynie nastąpił wybuch gazu miejskiego i spowodował szereg pożarów i popłoch niesłychany w tem największem świata mieście.

Angielski urząd poczt i telegrafów zamówił w Polsce przeszło 300,000 słupów telegraficznych.

We Włoszech, Hiszpanji, a nawet w afrykańskiem Marokku spadły tej zimy śniegi, czemu tamtejsi niewymownie się dziwili,

Mussolini zakazał urzędnikom włoskim składania lub przyjmowania życzeń noworocznych, by nie było później protekcji.

Król albański otrzymał zaszczytny tytuł... kuzyna króla włoskiego Mówią, że włosi chcą go trzymać na pasku!

Włosi dokonują wierceń próbnych w Albanji w poszukiwaniu źródeł naftowych. Rząd włoski przeznaczył na ten cel najprzód 30 miljonów lirów, a potem dodał jeszcze 20 miljonów lirów.

Wskutek zmiennej temperatury tegorocznej zimy zdarzała się tu i ówdzie gołoledź. We Wiedniu złamania rąk lub nóg przez nieszczęśliwe spadki doznało ok. 150 osób, w Budapeszcie ok. 100 osób, a w Monachjum samych tylko rannych odstawionych do szpitala było 70 osób.

Na sowieckiej Ukrainie ludność zgłodniała rozgrabiła 752 majątki.

W Rosji obecnie coraz częściej się zdarza, że wieśniacy zdrowo myślący wymierzają chłostę publiczną tym mieszkańcom wsi, co próbują agitować za komunizmem.

Na Syberji mrozy wielkie: w Jakucku 42 stopnie, w Ustjańsku 65 st.

Na Syberji odkryły władze sowieckie cztery duże wsi, w których ludność nic nie wiedziała o tem, że to już nie car panuje, ale bolszewicy.

Rząd bułgarski skonfiskował dwa wagony bibuły komunistycznej, wiezionej właśnie z Rosji, która chciałaby wszystkie państwa pozarażać

W Nowym Jorku spłonął będący dopiero w budowie kościół baptystów, stawiany kosztem czterech miljonów dolarów przez samych prawie miljarderów amerykańskich.

Bogacz amerykański Rockefeller zakupił w Nowym Jorku duży plac, pod budowę olbrzymiego gmachu Opery: zapłacił (za sam plac) przeszło 100 miljonów dolarów.

W Stanach Zjednoczonych w przeciągu sześciu tygodni zmarło na grypę przeszło 35,000 osób, a półtora miljona zachorowało.

W Ameryce Południowej od pewnego czasu toczy się wojna między republikami Boliwią i Paragwajem: niby przygasa, a znów odżywa.

W Kolumbji (Ameryka Półn.) wybuchły rozruchy na tle strajku przy uprawie bananów; zginęło wśród nich 100 ludzi, a 250 odniosło rany. Szkody materjalne obliczają na 1,250,000 dolarów.

W Pekinie, ogromnem mieście chińskiem, wybuchł osobliwy strajk tramwajarzy, polegający na tem, że konduktorzy nie sprzedawali pasażerom biletów, ale pozwalali im bezpłatnie sobie jechać!

W Chinach rozszerza się dżuma. Sprzyja jej głód, dotykający szerokie masy tamtejszej ludności.

Bolszewicy wwożą do Chin bibułę komunistyczną... w trumnach.

Król afgański Amanullah jest w ciągłym kłopocie: wprowadza europejskie zwyczaje i nakazuje pod karami europejskie stroje, a poddani ani słyszeć o tem nie chcą i powstaniem władcę swego osaczyli...

SPRAWY POLSKIE

Na święta Bożego Narodzenia opuściło Warszawę ok. 100,000 osób.

Podczas świąt Bożego Narodzenia zanotowano w Warszawie 150 krwawych wypadków.

Warszawski ogród zoologiczny sprowadził aż z Niemiec dwa żubry. Zwierząt tych było do niedawna jeszcze wiele w naszej puszczy Białowieskiej, ale w czasie wojny wystrzelali je lub wyłapali niemcy.

Paderewski stawia własnym kosztem w Poznaniu na placu Wolności pomnik Wilsonowi, prezydentowi Stanów Zjednoczonych z czasów wielkiej wojny - z wdzięczności za to, że energicznie domagał się wskrzeszenia Polski z dostępem do morza.

Polscy inżynierowie podjęli się trudnej sprawy przeniesienia mostu wiślanego z Opalenicy, gdzie nie był tak potrzebny, do Torunia, gdzie go z utęsknieniem wyczekują. Most ten, budowany jeszcze przez niemców, widzimy na naszym obrazku.

Przeniesiony most wiślany z Opalenicy do Torunia

Polska Liga morska w Katowicach buduje okręt pasażerski kosztem 7 miljonów złotych.

Na linji Kalety-Herby zderzyły się dwa pociągi towarowe: 8 osób zabitych, 15 rannych, wszyscy z obsługi kolejowej. Straty materjalne sięgają dwóch miljonów.

W wileńskiem i białostockiem pożarły wilki już tej zimy kilkoro osób.

W Suwałkach zmarła z głodu żebraczka, u której w mieszkaniu znaleziono pod siennikiem 243 złote i 29 rubli w srebrze...

We wsi Kowalówce pow. białostockiego przy kopaniu dołu pod piwnicę znaleziono 1,511 sztuk miedzianych monet z czasów Jana Kazimierza.

W Święcianach wśród uczniów seminarjum nauczycielskiego pojawiła się nowa, nieznana dotychczas choroba, objawiająca się bólem głowy i wzdłuż kręgosłupa. Seminarjum zamknięto aż do wytłumaczenia, co to za choroba.

Amerykanie zamierzają zbudować w Zagłębiu węglowem olbrzymią elektrownię, któraby obsługiwała całą Polskę wraz z Warszawą.

W Siarach pod Gorlicami spłonął wspaniały pałac b. ministra i senator i Długosza, odnowiony olbrzymim kosztem już po wojnie. Powodem Poza, u: wadliwa budowa komina.

Przez granicę polsko-sowiecką przekradają się wieśniacy białoruscy w poszukiwaniu chleba, którego tam brakuje.

Oprócz Kubali i Idzikowskiego wybierają się z wiosną w lot przez ocean do Ameryki kap. Adam Kowalczyk i Włodzimierz Klisz. Samolot buduje im fabryka Caproni pod Medjolanem we Włoszech. Odlot nastąpi z Irlandji.

Skutkiem powtarzających się napadów rabunkowych na pociągi prawdopodobnie kolejarze będą uzbrojeni, choć nie wszyscy.

Władze polskie rozwiązały stowarzyszenia wolnomyślicieli w Warszawie i po innych miastach. Stwierdzono bowiem, że ci wolnomyśliciele nie tylko duszom nieśmiertelnym, ale i porządkowi społecznemu zagrażają.

W roku ubiegłym było w całej Polsce 26,476 szkół powszechnych, uczęszczało do nich 3,262,882 uczniów, a uczyło 65,264 nauczycieli.

Od Nowego Roku dopłata za polecenie listu wynosi 50 groszy, a w obrocie zagranicznym 60 groszy.