Iskierki
Drukuj

Ze Świata

Ofiarą zamieszek pierwszomajowych padło w Berlinie 50 zabitych i 140 rannych. Zapowiadali komuniści, że na Zielone Święta rewolucje ponowią - ale jakoś dali tym razem spokój.

Niemiecki Zeppelin, który w październiku ub. r. pomyślnie przeleciał nad oceanem z Europy do Ameryki, puścił się w maju b. r. jeszcze raz w taką podróż, ale tym razem mniej szczęśliwie, bo jeszcze na terenie europejskim opadł, dziw, że cało.

Prof. Bergius zdołał wytworzyć węgiel sztucznym sposobem. Zapowiada się tedy przewrót. A wierzy temu świat uczony, bo gdy nie tak dawno tenże profesor wytworzył sztuczną naftę i sztuczną benzynę, obecnie Niemczech fabrykują już sztucznej benzyny 250.000 ton rocznie!

Berliński chemik Franciszek Franek wykombinował papier niepalny, którego będzie można używać dla pisania ważnych dokumentów. Teraz jeszcze myśli nad niepalnym... atramentem.

Uczony niemiecki Johannsen powiada, że udało mu się wynaleźć aparat, który będzie sprowadzał deszcz lub pogodę na zawołanie.

W niemieckim mieście Dreźnie zabudowano całą ulicę domami kulistemi. W kwietniu nastąpiło otwarcie tej dziwnej ulicy dla ruchu kołowego.

Drezno, koliste domy

Nowy rekord długości lotu ustanowili w maju b. r, anglicy, Robbin i Kolay pozostając w powietrzu bez lądowania 7 dni, 4 godziny i 32 minuty. Gdy jednak powrócili tryumfalnie na ziemię, okazało się, że... obydwaj od ciągłego huku motorów ogłuchli...

Pani Odette Piau, paryżanka, ustanowiła nowy rekord europejski w pisaniu na maszynie, stawiając po 96 słów (nie liter!) na minutę. Dotychczasowy rekord wynosił 85 słów na minutę.

Na linji Paryż - Cherburg uruchomiono pociąg o dwóch tylko wagonach, który za to pędzi z szybkością 150 km. na godzinę!

W Rumunji zapalił się pociąg wiozący 10 wagonów benzyny. Czterej kolejarze stracili życie bądź przez spalenie żywcem, bądź przez uderzenie, a trzej ciężko ranni.

W Humaniu niejaki Zmurczak głosił, że jest carem Mikołajem, wobec czego spotkał go los taki sam, jak prawdziwego Mikołaja: stracony został - w Kijowie.

Skutkiem trzęsienia ziemi na Sybirze wykoleił się pociąg osobowy, przyczem 6 podróżnych zginęło na miejscu a 9 odniosło ciężkie obrażenia.

W greckim mieście Colaota zabił brat brata i... pożarł jego mózg. W sądzie zeznawał, że chciał posiąść jego wybitne zdolności. Oto do czego wiedzie materjalizm, szukający wszystkiego w ciele a nie w nieśmiertelnej duszy!

Po dwóch latach próby okazało się, że papier z kukurudzy nadaje się do druku zupełnie, a jest znacznie tańszy od drzewnego, W Ameryce drukują już na takim papierze miesięcznik "Prairie Farmer" i dziennik Danville Commercial News".

W stanie New Mexico (Stany Zjedn.) uruchomiono maszynę, która przy pomocy olbrzymiego magnesu zbiera po drogach publicznych drobne odpadki żelazne. W pierwszym miesiącu zebrała ok. 760,000 samych gwoździ,- przez co (jak obliczają) 35,000 samochodów uniknęło uszkodzeń opon. W roku ubiegłym Stany Zjednoczone wydały zawrotną sumę, bo 936 miljonów dolarów, byle prawo prohibicyjne było ściśle zachowane, a jednak słychać, że Ameryka suchą bynajmniej nie jest...

W miasteczku Depew w Stanach Zjedn. burmistrzem został wybrany Polak J. Dworzanowski, a jednym z trzech radnych również Polak Rogacki.

W Turcji, w miejscowości Kara Hissar, trzęsienie ziemi poczyniło wielkie szkody. Z ofiar w ludziach 53 osoby zabite, a 45 poranionych. Ofiarą trzęsienia ziemi w perskiej części Turkiestanu padło ok. 3,253 zabitych, a 1121 rannych.
W Kahri Baghan utworzyła się szczelina 3 metry szeroka a 25 kilometrów długa.

Król afgański Amanullah ostatecznie pokonany, uciekł ze swej niewdzięcznej ojczyzny z rodziną i... 20 worami pieniędzy.

W niespokojnych wciąż jeszcze Chinach broi obecnie młody, bo ledwie 18 lat liczący "generał" Ma-Czong-Jing. Dowodzi 25-cioma tysiącami konnicy, a w dziesięciu miesiącach zdołał pomordować już 500,000 ludzi.

W jednym ze szpitali chińskich pobili się chorzy i ranni, dzieląc się na dwie armje, w których za zdrowia służyli. Nie na żarty to szło, bo zabitych 23, a pokaleczonych 90.

Rząd chiński wydał rozporządzenie, mocą, którego zakazane jest mężczyznom z dniem 1 maja b. r, nosić warkocze. A przecie dotychczas chińczyk bez warkocza, to jakby nie chińczyk!

Sprawy polskie

Tramwaje warszawskie przyniosły w dwóch ostatnich latach (1927 i 1928) 9,693,023 zł. 71 gr. dochodu.

Magistrat miasta Warszawy obliczył dokładnie, ile kosztowało tej zimy usuwanie śniegu z ulic. Wypadła ogromna suma, bo 1,869,992 złote i 40 groszy.

Władze policyjne w Warszawie szkolą 50 nowych policjantek dla walki z nierządem. Dobrze, ale to wszystko nie wystarczy, skoro niemoralne afisze rozlepiać na miejscach publicznych wolno, a w kinach plugastwa grać też wolno!

Na linji Warszawa - Kraków pasażerowie będą mogli korzystać z radja za opłatą 2 złotych.

Mrozy ubiegłej zimy zniszczyły zupełnie szkółkę drzewek owocowych śląskiej Izby rolniczej w Marklowcach. Zmarzło 30,000 drzewek. Strata ponad 150,000 zł, W całej Polsce straty sięgają 400 miljonów.

W Katowicach skończono piękny gmach, który będzie mieścił w sobie urzędy wojewódzkie i sejm śląski. Poświęcenia dokonał Biskup Śląski ks. Dr. Lisiecki w obecności p. Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Gmach ten widzimy na rycinie.

Katowice - gmach urzędu wojewódzkiego

Uruchumiono w Polsce szereg linji lotniczych. Na szlaku Poznań - Katowice w pierwszym locie wziął udział J. Em. Prymas Polski Ks. Kardynał Hlond. Z Katowic leciał do Wiednia, potem do Rzymu, gdzie Włosi, zebrani na lotnisku, z zapałem go witali.

Na sporządzenie sienników dla gości, którzy zwiedzają Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu, użyto 70 wagonów prasowanej słotny. Łóżka, gdyby szeregiem poustawiać, ciągnęłyby się na 22 kilometry. Nie trudno tedy znaleźć tam nocleg, mimo olbrzymiego zjazdu ze wszystkich stron Polski.

Na czas Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu uruchomiono tam osobny urząd pocztowy Poznań-Wystawa.

W związku z Powszechną Wystawą Krajową w Poznaniu uruchomiono kilkadziesiąt dodatkowych pociągów, a prócz tego większe miasta polskie zostały połączone z Poznaniem stałą komunikacją autobusową.

W sam dzień Bożego Ciała, w Gnieźnie, po uroczystej procesji, w której wziął też udział Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki, nastąpiło odsłonięcie pomnika króla Bolesława Chrobrego: pomnik ten ulany z dział austryjackich i rosyjskich, a także z pomników pruskich gnębicicieli polskości. Zapowiadały to "Iskierki" Rycerzowe na marzec i podały rycinę tego pomnika, jeszcze wtedy w robocie.

Miasto Łódź buduje więzienie na 2 i pół tysiąca więźniów kosztem półtora miljona złotych.

Na dzień 30 czerwca zapowiedziane jest sprowadzenie zwłok gen. Bema z Turcji do Polski i złożenie ich w Tarnowie. Generał Bem przysłużył się Polsce bardzo, walcząc o jej niepodległość, potem w 1848 roku przewodził w powstaniu węgierskiem; szkoda tylko, iż następnie, powędrowawszy do Turcji, wyparł się lekkomyślnie Wiary katolickiej i przystał na mahometanizm. Tak też umarł...

Nastało lato, a z niem i pożary. W niektórych wypadkach szkody wynoszą po 200,000 a nawet 350,000 złotych... Płoną nie tylko gospodarstwa, ale i miasta. W powiecie lidzkim miasteczko Iwje zgorzało prawie doszczętnie; straty dochodzą 15 miljonów złotych. W wołyńskiem miasteczku Kołki spaliło się domów i rzeczy na przeszło miljon złotych. Prócz tego spłonęło zupełnie miasteczko Nidniów koło Tłumacza. Z tego widać, że straży ogniowych w Polsce jeszcze za mało, lub za słabe!

Padło pastwą pożaru 1200 lasu w okolicach Lublińca.

Ford założy istotnie u nas w Polsce fabrykę samochodów, ale do pracy przyjmować będzie tylko tych, co wyrzekną się picia jakichkolwiek trunków alkoholowych. Takiej zasady trzyma się on wszędzie.

Rada gminy Ryki, pow. Garwolin, także Poronin na Podkarpaciu, uchwaliły zupełną prohibicję.

Czuwać nad dziewczętami! Bo w Polsce naszej grasuje banda handlarzy żywym towarem: w kwietniu przyłapano takich zwyrodniałych zbrodniarzy 43-ech. Domagać się trzeba dla tych bezecników kar najsurowszych! Bez porównania surowszych, niż za wszelkie inne zbrodnie!...

Lada dzień mają wyruszyć dwa samoloty z polskimi lotnikami przez ocean do Ameryki, jeden z Irlandji. drugi z Francji.


Niepokalanów 1929
Wewnątrz Niepokalanowa: właśnie przyjechały furmanki, zwożące darmo ofiarowany pod budowę gruz.