Iskierki
Drukuj

Ze świata

W Anglji ok. 17 osób dziennie ulega wypadkom śmiertelnym wskutek ruchu ulicznego; w roku zeszłym postradało życie w takich wypadkach m samym Londynie 1,237 osób, rannych zaś było 54,461 osób.

Angielski inżynier Martin wykombinował samolot, który będzie z ziemi wzlatywał zupełnie pionowo. Plany ma, teraz budował go będzie.

Anglikowi Robertowi Vincent udało się przebyć kanał La Manche na zbudowanym przez siebie wodnym rowerze. Jechał tak (czy płynął?) 5 godzin i 45 minut.

W Paryżu wzniesiono pomnik poecie naszemu Mickiewiczowi. W belgijskiej kopalni w Waterschei nastąpił wybuch gazów, skutkiem czego 25 górników poniosło śmierć, a 3 odniosło ciężkie pokaleczenia. Gdy ratowano nieszczęśliwych, zawaliła się część kopalni i znów dwie osoby śmierć znalazły, a 8 rany...

Wielka Wystawa Prasowa w Kolonji, która odbywała się w roku zeszłym, przyniosła deficytu na 800,000 marek niem. Prócz tego należytość" niepowpłacane wynoszą prawie drugie tyle.

Wiedeński muzyk Geza Ledowski potrafił grać na fortepianie trzy dni i trzy noce bez najmniejszej przerwy, zdobywając w ten sposób swego rodzaju rekord; wkładali mu tylko do ust ciastka i podlewali tokajem.

We Włoszech w okolicy Bolonji, miało miejsce kilkakrotne, choć na szczęście lekkie, trzęsienie ziemi. Mieszkańcy lękając się gorszych wstrząsów porozbijali namioty pod gołem niebem i tak nocowali.

Sowiety mają podzielić rok na 10 miesięcy i podawać im rewolucyjne nazwy.

Na Syberji wylała olbrzymia rzeka Irtysz, zalała miasto Kamieniogorsk, płynąc ulicami wysoko na półtora metra. Mieszkańcy przenieśli się na dachy domów.

Dyktatora bolszewickiej Rosji Trockiego, wypędzonego z kraju przez Stalina, nigdzie nie chcą: siedzi w Turcji, z czego nie jest zadowolony. Lepiej mu idzie z pamiętnikami: od pewnej firmy amerykańskiej ma za nie dostać 140,000 dolarów.

Co się u nas dziwić? W Konstantynopolu, gdzie śniegu innemi latami nie bywało, teraz jeszcze 19 kwietnia spadł śnieg, na ostatek.

Największa amerykańska bibljoteka, zwana Bibljoteką Kongresu, liczy obecnie 3,762,000 tomów, przeszło miljon utworów muzycznych, miljon map i olbrzymią, nieobliczoną jeszcze ilość rękopisów. Znajduje się ona w Waszyngtonie.

Obliczona, że agitacja przed ostatniemi wyborami na prezydenta w Ameryce pożarła 17.815.115 dolarów, czyli ok. 150 miljonów naszych złotych. Za Hooverem "przemówiło" 10.662.604 dolary - reszta przeważnie za Smithem. Każdy głos kosztował tam prawie pół dolara...

Szach perski udekorowany został odznaką Orła Białego.

W Chicago przeniesiono olbrzymi kościół z jednej strony ulicy na drugą, bez uszkodzenia nawet szyb. W czasie przeprowadzki omotano kościół siecią belek, połączonych śrubami. Przenosiły olbrzymie traktory.

Amerykańskie towarzystwo Armstrong Seadrome Development przystępuje do budowy lotniska pływającego na oceanie. Zużyte będzie do tego 6000 ton stali i 2000 ton żelaza.

Inż. Claude Freese z Los Angelos przedstawił model samolotu w którym mogłoby wygodnie siedzieć 500 pasażerów, a prócz tego pomieścićby tam można 170 tysięcy kilogramów ładunku. Do pomocy miałby ten kolos dwa olbrzymie balony.

Nie najgorzej u nas! Oto w Stanach Zjednoczonych w sześciu miesiącach nastąpiło 672 katastrof lotniczych, których owocem było 212 śmierci, 189 obrażeń ciężkich i 207 lekkich. (Ale i ruch lotniczy tam olbrzymi!)

W Stanie Arkanzas szalał okrutny wicher tornado, przyczem 13 osób straciło życie, a 4 odniosło rany. Szkody materjalne też wielkie.

W stanie Visconsin padło ofiarą huraganu 30 zabitych i 50 rannych.

Niejaka Julja Hopwood zapisała 10,000 dolarów dożywotnej renty dla swojej... małpy. Ale miłosierna!

Na wyspie Cypr zmarł braciszek franciszkański, który jeszcze cesarza Napoleona pamiętał. Ale bo też dożył 139 lat!

Japończycy rozebrali jedną ze swoich pogańskich świątyń i teraz przewożą ją do... Paryża. Paryżanie podobno z tego ogromnie radzi.

Okręt pustyni

By umożliwić wygodne przebywania największej na ziemi pustyni Sahary, zbudowano olbrzymi wóz motorowy, który już w piachach nie ugrzęźnie. Zwią go "okrętem pustyni". Wielbłądy wobec niego - jak myszki.

Sprawy polskie

W niedzielę dnia 21 kwietnia odbyło się w Warszawie uroczyste udekorowanie 430 kolejowców i pocztowców przez Prezydenta Rzeczypospolitej, za wierne pełnienie służby Ojczyźnie.

Z dniem 16 maja nastąpiło uroczyste otwarcie Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. By zdążyć na tę porę, prowadzono roboty przygotowawcze bez przerwy, na trzy zmiany, posługując się tysiącami robotników. Wystawa potrwa do połowy września.

Na Wystawie w Poznaniu wystawiono również pierwszą polską maszynę do pisania systemu p. Rokowskiego z Poznania. Maszyna nosi nazwę "Rotyl".

W dniu 12 kwietnia odbyło się w Gdyni poświecenie statku "Rewa" na którym jeździć będziem mogli z naszego portu do Londynu i z powrotem.

Policja przyłapała dwóch usypiaczy, którzy grasowali w pociągach między Łodzią a Piotrkowem. Byli to eleganccy panowie, a usypiali specjalnemi papierosami.

Rozbrzmiało, jakoby jeden z gospodarzy koło żyrardowa dokopał się żyły złotej, szerokiej na 60 centymetrów. Piasek, niby złoto w sobie mieszczący, przesłano do zbadania Urządowi Probierczemu w Warszawie.

Sędziwy rzeźbiarz Pius Weloński, liczący już 90 lat, twórca Stacyj Męki Pańskiej na Jasnej Górze, otrzymał nagrodę artystyczną miasta Warszawy w kwocie 15,000 zł

Prócz Pruszkowa, głosowano za prohibicją w Łomży i Szczuczynie Lidzkim: wszędzie wychodziło, żeby sprzedaż wódki wstrzymać. Niektórzy chcą takie głosowanie urządzić w Warszawie!

Kowalski wyświęcił paręnaście "sióstr" na kapłanki, a Wiłucką na Biskupice. Ojej! że też tak w Polsce wszystko wolno!...

Dolary nie koniecznie uszczęśliwić muszą. Niejaki Jan Leszczyński powróciwszy z Ameryki, "zakopał uskładane tam 600 dolarów głęboko w ziemię, w szkatułce, z obawy przed złodziejami. Po kilku miesiącach odkopał: wszystkie zbutwiały... Leszczyński z rozpaczy obwiesił się na drzewie...