ISKIERKI
Drukuj

Ze świata

W Niemczech lekarze używają już do badania chorób żołądka aparaciku fotograficznego, który wprowadzają do wnętrza organizmu i dokonują nim 14 zdjęć w kwadransie.

W Niemczech wynaleziono podobno sposób wyrabiania wódki z odpadków papieru, szmat i drzewa.

We Wrocławiu budują centralne ogrzewanie jedno dla całego miasta.

W samych tylko Alpach tyrolskich zabiło się tego lata 36 Sportowców, mian. 34 niemców i 2 anglików.

Skutkiem zepsucia się hamulca runęła w przepaść kolejka górska wiodąca na Mont Blanc w Alpach. Z 60 podróżnych 14 zginęło na miejscu.

W czasie nocnych manewrów floty japońskiej rozbiły się dwa krążowniki: z jednym zatonęło 90 marynarzy i 12 oficerów, zaś z drugim 24 marynarzy.

Danja zniosła u siebie karę śmierci.

Rząd angielski będzie dobywał z Morza Martwego sól potasową i asfalt. Wartość tych i innych soli mineralnych w wodach M. Martwego obliczają na 1500 miljardów złotych.

Japonję nawiedziło znów trzęsienie ziemi: zginęło 11 osób, 50 odniosło poważne rany. Zniszczeniu uległo 700 domów oraz 200 magazynów i sklepów.

Powódź w Japonji uśmierciła sto kilkadziesiąt osób.

Mussolini zakazał mieszania obcych słów do włoskiego języka pod surowemi karami pieniężnemi.

Mussolini mimo upałow nie wyjechał wśród lata z Rzymu, bo - mówi - choć morze chwilowo spokojne, pilot nie może opuścić steru.

Dnia 30 lipca b, r. wzbił się w powietrze pierwszy samolot restauracyjny na linji Paryż-Londyn. Oprócz mechanika, pilota, radjotelegrafisty, zajęło miejsce w samolocie 10 podróżnych i - dwóch kelnerów do obsługi.

Ford buduje samoloty na 100 osób ze sypialkami wewnątrz,

W Berlinie wybudował dr. Rumler - narazie - model samolotu na 135 podróżnych i 35 osób obsługi. Silników będzie 10, po 1000 koni parowych każdy. Szybkość 300 km. na godzinę.

Trzęsienie ziemi w Turkestanie (Rosja) zamieniło w gruzy ok. 1500 domostw, a 2500 poważnie uszkodziło. Zabitych 40 osób. pokaleczonych 80.

Inż Leo Termin zbudował instrument muzyczny, na którym dobywanie niższych lub wyższych tonów odbywa się przez oddalanie lub zbliżanie rąk.

Powódź na Syberji zalała przeszło 300 wsi.

W Ałuszzcie na Krymie wykopano urządzenia wodociągowe z przed 1000 lat, które po oczyszczeniu jeszcze dobrze funkcjonuje

Sprawy polskie

Na dworcu towarowym w Krakowie wybuchł okropny pożar i strawił budynków na 250.000 zł., a towarów na miljon złotych.

Rząd polski wyasygnował miljon złotych na budowę Domu Polskiego w Paryżu. Przy budowie zajęci będą tylko robotnicy polscy tam przebywający.

Wśród wakacji bawiło w Polsce ok. 10.000 polskich dzieci przybyłych z obczyzny.

W nocy z dnia 19 na 20 sierpnia odczuto w Rokitnicy na G, Śląsku trzęsienie ziemi na tyle mocne, że mieszkańcy ze snu się pobudzili; zaś w połowie września w Lublinie i Warszawie - słabsze.

W Sosnowcu dorwali się do rządów w radzie miejskiej żydzi i przewrotowcy i - uchwalili zbudować pierwsze w Polsce krematorjum (piec na palenie nieboszczyków), a kanalizacji miasto jeszcze nie posiada!

Dn. 17 sierpnia zmarł na udar sercowy wojewoda Kielecki Ignacy Manteuffel.

W Tatrach spadł w sierpniu śnieg.

W Zadwórzu (Małop. WsCh.) poświęcono kamień węgielny pod pomnik 318 bohaterów poległych dn. 17. sierpnia 1920 r. w walce z bolszewikami.

Na Polesiu zbadano złotodajne tereny i stwierdzono, że w centnarze piasku mieści się tam 2 gramy czystego złota.

Dzień 25 sierpnia zaznaczył się w całej Polsce gwałtownemi ulewawi, gradami i burzami. Na Orawie zniszczony cały plon rolny.

W Małopolsce Wschodniej szalała straszna powódź. Wsie i miasta we wodzie, ok. 100 osób utonęło. Straty idą w grube miljony.

Skutkiem oberwania się chmury wylała rzeka Biała i pogrążyła w wodzie miasto Ciężkowie i szereg wsi. Straty na 100000 zł,

W miasteczku Kocku (pow. Łuków) pożar pochłonął 300 zabudowań i domów.

Miasto Dubiecko pod Przemyślem częściowo spłonęło.

Tegoroczne Targi Wschodnie we Lwowie (od 4 do 15 września zwiedziło 130,000 osób.