Dział tercjarski

Statut Rady Głównej III Zakonu św. O. Franciszka w Polsce

§ 1. Nazwa: Rada Główna Braci i Sióstr III Zakonu św. Ojca Franciszka w Polsce.

§ 2. Siedzibą Rady Głównej jest miasto Kraków.

§ 3. Celem Rady Głównej III Zakonu jest popieranie i regulowanie życia tercjarskiego.

§ 4. Środkami prowadzącymi do tego celu są: 1) urządzanie kursów dla Dyrektorów i Przełożonych III Zakonu. 2) Rozpowszechnianie III Zakonu za pomocą odczytów, pogadanek i pism tercjarskich. 3) Zakładanie bibliotek i czytelni o duchu katolickim, domów tercjarskich, współdzielni itp.

§ 5. Do składu Rady głównej należą: 1) Prowincjałowie wszystkich 4 gałęzi franciszkańskich w Polsce, lub ich delegaci. 2) Księża Delegaci Biskupów z każdej diecezji (dyecezji) łacińskiej w Polsce, po jednym. 3) Redaktorowie pism tercjarskich w Polsce, 4) Po dwu delegatów, tj. Brat i Siostra, z każdej, kanonicznie założonej kongregacji tercjarskiej. Jako delegat może być wysłany Ojciec Dyrektor III Zakonu. Delegaci wybierani są na trzy lata.

§ 6. Organami Rady Gł. są: 1) Walne zebranie. 2) Wydział. 3) Sekretariat. 4) Komisja kontrolująca. 5) Kierownictwo duchowne III Zakonu.

§ 7. 1) Rada Gł. zbiera się na zwyczajne walne zebranie raz do roku; w razie potrzeby może być, zwołane zebranie nadzwyczajne. 2) Walnemu zebraniu przewodniczy Prezes Wydziału lub jego zastępca.

§ 8. Rada Gł. wyłania ze siebie Wydział, do którego należą: 1) Prowincjałowie wszystkich 4 gałęzi franciszkańskich w Polsce, lub ich zastępcy. 2) Pięciu Księży Delegatów Biskupich. 3) Redaktorowie pism tercjarskich. 4) Pięciu delegatów Braci i pięć Sióstr III Zakonu.

§ 9. 1) Prowincjałowie i Redaktorzy pism tercjarskich należą do wydziału ipso facto. 2) Pięciu Delegatów Biskupich wybierają spośród siebie sami Księża Delegaci. 3) Pięciu delegatów Braci i pięć Sióstr wybiera walne zebranie.

§ 10. 1) na czele wydziału stoi Prezes, którego wybierają spośród siebie Prowincjałowie. 2) Oprócz niego jest trzech wiceprezesów, jeden sekretarz i jego zastępca, tudzież skarbnik, których spośród siebie wybierają członkowie Wydziału. 3) Wszyscy wymienieni razem tworzą Zarząd Wydziału.

§ 11. Prezes lub jeden z wiceprezesów (po kolei), sekretarz i skarbnik stanowią sekretariat.

§ 12. Oprócz członków czynnych mogą być członkowie założyciele i członkowie wspierający Rady Gł.: 1) Członkiem założycielem może być każdy, kto złożyła cele Rady jednorazowo 10.000 mkp. 2) Członkiem wspierającym zaś, kto złoży jednorazowo 1.000 mkp.

§ 13. Fundusze Rady Gł. powstają: 1) Ze składek poszczególnych kongregacji tercjarskich, których wysokość określa walne zebranie Rady Gł., oraz z dobrowolnych datków Braci i Sióstr III Zakonu. 2) Z zapisów, darowizn, ewentualnych subwencji itp. 2) Z datków członków założycieli i wspierającycn Rady Gł.

Zakres działania poszczególnych władz Rady Głównej

I Walne zebranie.

§ 14. 1) Walne zebranie wybiera komisję kontrolującą. 2) Przyjmuje do wiadomości sprawozdania z czynności Wydziału Rady Gł. i zatwierdza roczne rachunki. 3) określa wysokość składek rocznych, które mają uiszczać poszczególne kongregacje III Zakonu. 4) Obraduje nad wnioskami członków, zgłoszonymi na miesiąc przynajmniej naprzód na ręce Prezesa. 5) W razie potrzeby zmienia statut ilością głosów członków, obecnych na zebraniu. 6) W razie potrzeby rozwiązuje Radę Gł. również ilością głosów, 2/3 jak p. 5.

§ 15. Zebranie walne jest prawomocne bez względu na ilość obecnych.

§ 16. 1) Na walnym zebraniu głos decydujący w każdej sprawie mają tylko członkowie czynni, członkowie zaś założyciele i wspierający głos tylko doradczy. 2) Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, (z wyjątkiem p. 5 i 6 § 14). W razie równości głosów decyduje Prezes. 3) Wybory odbywają się kartkami lub przez aklamację.

§ 17. Nad wnioskami, przedstawionymi walnemu zebraniu, które nie były na porządku obrad jako niezgłoszone według § 14 p. 4 - nie może się odbywać dyskusja i głosowanie, lecz mają być przekazane do załatwienia Wydziałowi Rady Gł., ewentualnie odroczone do następnego walnego zebrania.

II Wydział Rady Głównej.

§ 18. Zadaniem Wydziału Rady Gł. jest: 1) Zwoływanie za pośrednictwem pism tercjarskich Rady Gł. z oznaczeniem czasu, miejsca i porządku obrad. 2) Przeprowadzenie uchwał, powziętych na walnym zebraniu. 3) Wybór Zarządu Wydziału. 4) Zarząd majątkiem Rady Gł. 5) Załatwianie ważniejszych spraw bieżących, o ile nie są zastrzeżone walnemu zebraniu. 6) Ustanawianie Wizytatorów kongregacji III. Zakonu, oraz oznaczanie okręgów ich działalności.

§ 19. 1) Skład Wydziału Rady GL i obiór jego członków określają §§ 8 i 9 statutu. 2) Wydział Rady Gł.. zbiera się co trzy miesiące, a w razie potrzeby częściej za pisemnym zaproszeniem Prezesa. 3) W razie potrzeby Wydział mianuje specjalne komisje i określa ich kompetencje.

III Sekretariat.

§ 20. Zadaniem sekretariatu, którego skład oznaczony § 11 statutu, jest: 1) Załatwienie spraw bieżących w myśl wskazówek Wydziału. 2) Korespondencja w sprawach mniejszej wagi, odnoszących się do do III. Zakonu. 3) Przesyłanie sprawozdań do pism.

IV Komisja kontrolująca.

§ 21. 1) Komisja kontrolująca składa się z trzech członków, wybieranych przez walne zebranie na lat trzy. 2) Komisja kontrolująca bada czynności Wydziału za rok ubiegły, a przede wszystkim rachunki i przedstawia wnioski "absolutorium" walnemu zebraniu. 3) Komisja kontrolująca zbiera się w przeddzień walnego zebrania i swą czynność załatwia, aby gotowy materiał przedłożyć walnemu zebraniu.

V Kierownictwo duchowne.

§ 22. Kierownictwo duchowne III Zakonu spoczywa zawsze w rękach każdorazowych Prowincjałów 4 gałęzi franciszkańskich lub ich zastępców. Ma ono prawo zawiesić uchwały walnego zebrania, o ileby się one sprzeciwiały duchowi III Zakonu - z podaniem jednak powodów - skutkiem czego odnośna uchwała, powzięta przez walne zebranie, nie może być w życie wprowadzona.

§ 23. Do reprezentowania Rady Gł. wobec osób trzecich powołany jest Prezes.

§ 24. Do zaciągania zobowiązań imieniem Rady Gł. na piśmie, podpisywania dokumentów, koniecznym jest podpis Prezesa lub jego zastępcy i sekretarza Wydziału z przyłożeniem pieczęci.

§ 25. Dzień 31 lipca jest rokiem obrotowym Rady Gł.

§ 26. 1) Kwestie sporne pomiędzy Radą Gł., a członkami poszczególnymi, lub pomiędzy samymi Tercjarzami, rozstrzyga sąd polubowny, złożony z trzech członków. 2) Do sądu polubownego wybiera każda ze stron po jednym członku, a superabitra mianuje Wydział.

VI Rozwiazanie Rady Gł.

§ 27 W razie rozwiązania Rady Gł., jak przewidziano w § 14 p. 6, ostatnie walne zebranie przekaże majątek Rady na cele wyłącznie III Zakonu, z którego członków składek tenże majątek przede wszystkim powstał.


ODEZWA

do wszystkich Braci i Sióstr III Zakonu św. O. Franciszka w Polsce.

Pierwszy Kongres tercjarski w Polsce, który pod protektoratem łaskawym Najprzew. Episkopatu całej Polski odbył się w Krakowie w dniach 2, 3 i 4 sierpnia 1921 r. z okazji 700-letniego jubileuszu założenia III Zakonu przez św. O. Franciszka, uchwalił między innymi: "stworzyć stałą Radę Główną Tercjarską z siedzibą w Krakowie, któraby informowała o celach, ruchu i zadaniach III Zakonu". W celu powołania do życia tej Rady, Prowincjałowie wszystkich czterech gałęzi franciszkańskich w Polsce zeszli się d[nia] 30 stycznia [1922] r. w klasztorze 00. Reformatów w Krakowie na zebranie, na którym uchwalili główne zasady dla mającej się utworzyć Rady Głównej i wybrali komisję statutową i przedstawicieli 4 rodzin franciszkańskich celem opracowania statutu Rady Gł[ównej] Tercjarskiej. Komisja statutowa na posiedzeniu w d[niu] 6 lutego [1922] r. opracowała najpierw zarys statutu, który przesłała wszystkim Prowincjałom, a po otrzymaniu od nich uwag i życzeń, zebrała się powtórnie w dniu 27 kwietnia [1922] r. i wykończyła szczegółowy "statut Rady Głównej Braci i Sióstr III Zakonu św. O. Franciszka w Polsce". Zarazem uchwaliła też, program I Walnego Zebrania, celem uchwalenia tego statutu i wyboru Wydziału.

Pierwsze Walne Zebranie Rady Głównej odbędzie się w Krakowie w d. 3 sierpnia [1922] r. Na to walne zebranie, każdy z Najprzew. Ks. Biskupów, każda Kongregacja Tercjarską w Polsce, kanonicznie założona, ma prawo przysłać dwóch delegatów, tj. jednego Brata i jedną Siostrę; jako delegata mogą kongregacje wybrać swego O. Dyrektora.

Delegaci wszyscy zechcą się zjechać do Krakowa już na dzień 2 sierpnia [1922] r., tj. w, dzień Matki B. Anielskiej; wieczorem tego dnia o godz. 8, nastąpi wzajemne zaznajomienie się przybyłych i miejscowych, na krużgankach klasztoru 00. Franciszkanów. Dnia 3 sierpnia [1922] r. o godz. 8 rano w kościele 00. Franciszkanów odprawi się uroczyste nabożeństwo z kazaniem, odnowieniem profesji i wspólną Komunią Św[iętą]. O godz. 10 przed południem na krużgankach tegoż klasztoru rozpoczną się obrady walnego zebrania, tj. uchwalenie statutu Rady Głównej, wybór Wydziału itd., a po południu, o ile będzie potrzeba, ciąg dalszy obrad. Wieczorem uroczyste nabożeństwo zakończy to I Walne Zebranie.

Delegaci kongregacji tercjarskich winni przynieść ze sobą, jako legitymację potwierdzenie swego wyboru, zaopatrzone podpisem i pieczęcią O. Dyrektora.

Ponieważ dla przyjezdnych trzeba będzie przygotować kwatery na mieszkanie, dlatego konieczną jest rzeczą, aby mający przybyć PT. Delegaci zgłosili naprzód swój przyjazd najpóźniej do dnia 15 lipca [1922] r. pod adresem: O. Hilary Jarosiewicz, sekretarz, Kraków, Reformacka 4.

W Krakowie, dnia 28 kwietnia 1922 r.

fr. Hilary Jarosiewicz, sekretarz.
O. Zygmunt Janicki, w imieniu wszystkich prowincjałów franciszkańskich.