Dla Polski
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 3/1947, grafiki do artykułu: Dla Polski, s. 90

Opisy zdjęć powyżej: [z lewej, od góry] Morze nasze morze... [z prawej, u góry] Nad morzem czuwa straż... [w środku, pierwsze od lewej] Walki na ulicach Kołobrzegu [w środku, drugie od lewej] Drogę znaczyliśmy krwią... [w środku, pierwsze od prawej] Nad Odrę!... [z lewej, na dole] Naprawiona zapora wodna w Różanowie [z prawej, na dole] Nowozbudowany most Poniatowskiego w Warszawie


Przed dwoma laty. W marcu 1945 R. oddziały I Armii W.P. dotarły do Bałtyku. 18. Po złamaniu oporu ugrupowania niemieckiego, zdobyto miasto i port Kołobrzeg. 28. pod naporem czołgów pada Gdynia. A 30 powiewa już polska flaga w Gdańsku, po stoczeniu trzydniowych zapasów na ulicach miasta. Po zakończeniu działań wojennych naród cały zabrał się do odbudowy zniszczone przez niemieckich okupantów ojczyzny. motorem działalności i szlachetnych poczynań Polaków jest głęboka religijność i przywiązanie do wiary ojców. Jak żołnierz polski na wszystkich frontach świata szedł w bój o wolność z modlitwą na ustach z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na sztandarze i z wiara w powodzenie słusznej sprawy w sercu, tak i w czasie pokoju robotnik nie zakasuje rękawów do pracy, by nie westchnąć choćby sercem do swej Niebieskiej Patronki i Królowej Polski. Najlepszym tego dowodem przeszło milionowa rzesza pielgrzymów ze wszystkich zakątków Polski przybyła na Jasną Górę w dniu 8 września 1946 r., by uczestniczyć w uroczystym oddaniu całego Narodu Niepokalanemu Sercu Maryi.


Rycerz Niepokalanej 3/1947, grafiki do artykułu: Dla Polski, s. 90

Opisy zdjęć powyżej: [z lewej] Z błogosławieństwem Jasnogórskiej Pani idziemy w życia trud... [z prawej] ...by dźwignąć z gruzów stolicę!