Co mówi mason do masonów o Watykanie
Drukuj

Pan de Monzie, mason, obecnie minister w gabinecie Painleve"go we Francji na zebraniu Wielkiej Loży masońskiej w Paryżu tak wytykał swoim "współbraciom" ich krótkowzroczność w zerwaniu stosunków Francji z Watykanem:

Zerwanie z Watykanem usiłuje się usprawiedliwić powszechnym prądem antyklerykalizmu. Nie jest to prawdą! Każdy rząd angielski z jakiejkolwiek pochodził partji, wytrwale zwalczał tendencję do zerwania stosunków z Watykanem".

"Stolica Apostolska nie tylko że nic nie utraciła na powadzępowadze, ale owszem stale zyskuje. Następca tronu japońskiego, którego przecież z Watykanem nie łączy żaden związek wyznaniowy, przybywa do Rzymu, składa hołd Papieżowi!

To samo robi Sir Herbert Samuel, «król żydowski», jak go antysemici nazywają"!

"A jaki powód zerwania"?

"Dyplomatyczny? - Ależ nie można odmawiać znaczenia takiej potędzę międzynarodowej, jaką jest Watykan, gdy się równocześnie szacunkiem otacza Ligę Narodów! Nie kto inny, tylko przywódca socjalistów, Blum, wskazując na pismo Papieża z 25 czerwca, do Poincare’go zawołał: Nadszedł czas, by zwracać uwagę na głosy międzynarodowe"!

"Antyklerykalizm? - Ależ ten ma rację bytu tylko wtedy, gdy się zwraca przeciw przesądom i faktycznym niebezpieczeństwom"!

"Aby Papieżowi pięść zaciśniętą zdaleka pokazać? - Nie! Nie jestem za teatralnemi gestami w polityce! Antyklerykalizm traci wszelką wartość, gdy się go za tani pieniądz wymienia na targu"!

Tak więc chociaż antyklerykał i autentyczny mason musiał on jednak przyznać, że skała Piotrowa nic nie utraciła, ale jeszcze zyskuje.


Ten, który czci godnie Marję, będzie usprawiedliwiony; ale ten. który zaniedbuje czci dla Marji. umrze w grzechach swoich.

Św. Bonawentura.