Rycerz Niepokalanej 6 (721) 2016
Drukuj
RN 6/2016
RN 6/2016

4 Przyczyna naszej radości

O. Ignacy Kosmana OFMConv

Radość nie jest zwykłą wesołością, pustym śmiechem. Jest czymś głębszym i "poważniejszym", choć przez to nie mniej radosnym.

8 Kraina Maryi (2)

O. Tomasz Szymczak OFMConv

Historia Jezusa z Nazaretu splata się z historią Jego Matki, Maryi. Jeśli chcemy poznać trochę lepiej Jej życie, to warto poznać miejsce, w którym żyła, i świat, który ją otaczał

10 Niewola, która wyzwala

Odkrył je Ojciec Maksymilian, inspirowało Karola Wojtyłę, a ideę Maryjnego niewolnictwa rozwijał Prymas Tysiąclecia. Co więc takiego jest w "doskonałym nabożeństwie do Matki Bożej" i czy ono jest jeszcze aktualne w naszych czasach? Zapytaliśmy o to charyzmatycznego montfortianina, o. Mihovila Filipovića, znanego rekolekcjonistę i propagatora idei św. Ludwika Marii Grigniona de Montfort - oddania się w "niewolę miłości" Matce Bożej.

13 Oko Opatrzności

O. Paulin Sotowski OFMConv

Św. Maksymilian rzadko mówił o swoich uczuciach i o motywach swojego postępowania. Starał się pilnie pracować dla chwały Boga i Niepokalanej, tak jakby to życie nie do niego należało, ale było Bożym darem, Bożą własnością, która została mu powierzona. Wystrzegał się jakiejkolwiek straty czasu, a nawet nie umiał odpoczywać, poza okresami, kiedy musiał poddać się dłużej trwającemu leczeniu. Czasem jednak w ważnych chwilach życia mówił coś, co świadczyło o jego trwałej postawie.

18 Niedziela rycerska

O. Raffaele Di Muro OFMConv

Intencja MI. Czerwiec: Abyśmy, kontemplując miłosierną miłość Chrystusa, otworzyli nasze serca na potrzeby braci.

Człowiek otrzymał od Boga dar Jego miłosiernej miłości, a zarazem został powołany do "okazywania" miłosierdzia swoim braciom. Powinni być oni przyjmowani serdecznie, nawet wbrew uprzedzeniom, nieporozumieniom czy wrogości...

20 Apostołka dobroci i miłosierdzia

Ks. Józef Mandziuk

Trudna była droga życiowa hiszpańskiej zakonnicy, która otrzymała treść orędzia o nieskończonym miłosierdziu Boga w aspekcie Najświętszego Serca Jezusowego. Wizjonerka, posługując się opisami wydarzeń z życia i śmierci Jezusa Chrystusa, usiłowała ukazać największy przymiot Boga, którym jest Jego nieskończone miłosierdzie dla świata.

22 Ranę można uleczyć

O. Rajmund Marszałkowski OFMConv

Ludzkość jest poraniona... To ludzkość, która nosi głębokie rany. Nie wie, jak je uleczyć, albo sądzi, że uleczenie ich nie jest możliwe.

24 Od poczęcia do śmierci

O funkcjonowaniu pierwszej w Polsce Poradni Bioetycznej opowiada ks. prof. Andrzej Muszala, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i kierownik nowo otwartej Poradni Bioetycznej.

28 Dawne słowa na dziś

Łukasz Domitrz

Był jedną z najważniejszych postaci XX-lecia międzywojennego. Jak mało kto, zasłużył się dla Polski i jej Kościoła. 24 czerwca tego roku obchodzimy 90-lecie objęcia urzędu Prymasa Polski przez kard. Augusta Hlonda.

32 Z życia Kościoła

Rocznica tragedii smoleńskiej • "Dwie korony" - film o św. Maksymilianie • Cud eucharystyczny • Koronka - symfonicznie • Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski • Papież Franciszek odwiedzi Auschwitz • Misjonarz z Ugandy - prowincjałem krakowskich franciszkanów.

38 Dni nowej ewangelizacji

Ks. Andrzej Kiciński

Św. Jan Paweł II poprzez Światowe Dni Młodzieży zapoczątkował spotkania, które ożywiły katolicki świat młodych i które są prawdziwym laboratorium nowej ewangelizacji.

40 Z życia MI

Dekret o heroiczności cnót Patrona "Rycerza Niepokalanej" • Rycerskie rekolekcje wielkopostne • X Ogólnopolska Olimpiada wiedzy o Św. Maksymilianie • dziękczynienie za beatyfikację • Świąteczne zachęty.

43 Matka Nadziei

Codzienna lektura Pisma Świętego prowadzi nas od słowa Bożego do życia wiary. Przewodniczką na tej drodze jest Matka Najświętsza, która "zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu". Do medytacji trzeba się dobrze przygotować. Należy zarezerwować na nią czas, wybrać odpowiednie miejsce do czytania i modlitwy oraz przede wszystkim wezwać pomocy Ducha Świętego. Duch Święty, który kiedyś prowadził umysł i rękę autorów natchnionych, obecnie otwiera przed nami słowa, które są słowem samego Boga dla nas na dziś.

46 Podziękowania - dodaj własne podziękowanie

51 Nowe życie w Chrystusie

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Wyzwanie ekumeniczne.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?