Rycerz Niepokalanej 5 (720) 2016
Drukuj
RN 5/2016
RN 5/2016

4 Twarz Kościoła i Matka

O. Ignacy Kosmana OFMConv

Mogłoby się wydawać, że rola Maryi dobiegła końca na wzgórzu Golgoty. Jan miał Ją wziąć do swojego domu, by tam dożyła starości. Tymczasem testament Jezusa, napisany na krzyżu Jego własną krwią, przeczy takiej tezie. Zresztą i samo wykonanie testamentu zaprzecza takiemu rozumieniu roli Maryi.

7 Kraina Maryi (1)

O. Tomasz Szymczak OFMConv

Maj to miesiąc maryjny. Śpiewamy Litanię Loretańską. Przez głowę przesuwają się skojarzenia związane z biblijnymi odniesieniami litanii. Pamięć przywołuje obrazy, na których przedstawiono Królową Męczenników, Gwiazdę Zaranną, Arkę Przymierza. Czasami jakiś głos w sercu podsuwa wątpliwość - czy Ona może mnie zrozumieć?

13 Macierzyństwo to nie banał

Marzena Szczepkowska

Aniołowie i ludzie zostali stworzeni i powołani do relacji ze swoim Stwórcą, ale tylko dzięki bliskości dwojga: mężczyzny i kobiety - mogą powstawać nowi ludzie, którzy otrzymują nie tylko życie doczesne, ale także wieczne.

14 Miłość doskonaląca

O. Raffaele Di Muro OFMConv

Intencja MI. Maj: Abyśmy wolni od wszystkich przesądów przyjęli braci w ich wyjątkowości.

Bezwarunkowe posłuszeństwo to charakterystyczna cecha duchowości św. Maksymiliana. On daje się prowadzić Chrystusowi przez macierzyńską obecność Niepokalanej do coraz większej miłości, która osiąga swój szczyt w obozie Auschwitz...

16 Niedziela rycerska

Św. Maksymilian starał się używać wszystkich, możliwie najlepszych środków i sposobów działania, aby ludziom pomagać w zbliżaniu się do Boga przez Niepokalaną. Jednym ze środków była ustanowiona przez niego w 1938 r. Niedziela Rycerstwa Niepokalanej.

18 Mała Sekretarka Miłości

Ks. Józef Mandziuk

Biografia 31-letniej włoskiej wizytki Benigny Konsolaty Ferrero stanowi cenne źródło badawcze na temat kultu Miłosierdzia Bożego z początku XX stulecia. Oryginalność apostolstwa "Małej Sekretarki Miłości" polegała na przekazaniu idei miłosierdzia w połączeniu z pobożnością i kultem Najświętszego Serca Jezusowego.

20 W Niepokalanym Sercu Maryi

O. Paweł Warchoł OFMConv

13 maja 2017 r. mija 100. rocznica objawień Maryi w Fatimie. Ukazała się wówczas trójce pastuszków, pokazując im swe Niepokalane Serce, aby je czcili w pierwsze soboty miesiąca. Prosiła też o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi oraz zachęciła do pokuty i odmawiania Różańca.

22 Zabijanie w imię "wyższych celów"

Kinga Małecka-Prybyło

Ataki cywilizacji śmierci trwają. W ostatnich dniach feministki zorganizowały tzw. manify, w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Domagały się jak zwykle rozszerzenia prawa do zabijania dzieci w łonach matek, pod hasłem "Aborcja w obronie życia". Aborcyjne manifestacje w trzech miastach Polski zgromadziły ok. 500 osób, w tym sporo spoza Polski. Na warszawskiej "manifie" byli obecni przedstawiciele komunistycznych organizacji z Zachodu.

24 Oni też mają prawo do życia

Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców życia Człowieka

Petycja przeciwko dyskryminacji dzieci z zespołem Downa www.stopdiscriminatingdown.com/pl

26 Graal Bożej miłości

Teresa Maria Michałek OV

Niezgłębioną tajemnicą chrześcijaństwa jest możliwość rzeczywistego spożywania Ciała Bożego i picia Jego Krwi. Jest to czynność konkretna, fizyczna i namacalna, a zarazem głęboko duchowa i intymna. Jest to "Tajemnica naszej wiary".

30 Nauczyciel narodu. Ignacy Krasicki

Łukasz Domitrz

W tym roku przypada 250. rocznica objęcia przez Ignacego Krasickiego biskupstwa warmińskiego. W ubiegłym mieliśmy 280-lecie urodzin tej wielkiej postaci, której zasługi warto przy tej okazji przypomnieć.

34 Z życia Kościoła

Relikwie św. Maksymiliana w Świątyni Opatrzności Bożej • Heroiczny przyjaciel św. Maksymiliana • Liturgiczne wspomnienie Męczenników z Peru • Kustodia Wschodu i Ziemi Świętej • Ekolog we franciszkańskim habicie nagrodzony • Papież Franciszek pobłogosławił figurę Matki Bożej dla Bułgarii • Misjonarki Miłości zamordowane w Jemenie • Patron przedsiębiorców i startup-ów • Kanonizacja Matki Teresy.

40 Z życia MI

W żELISZEWIE OD 20 LAT • BUDOWANIE Z FRANCISZKANAMI • DZIĘKOWALI ZA CHRZEST • KONSEKRACJA OŁTARZA • RYCERZE NA WZGÓRZU • DIECEZJALNY DZIEŃ SKUPIENIA.

42 Bliżej nieba

Gdy wyjmuje się Świętą Księgę, aby z niej czytać, otwierają się niebieskie bramy miłosierdzia i wzniecają miłość na wysokościach. Papież Benedykt XVI mówił: "Zachęcam was, abyście wchodzili w zażyłość z Biblią, abyście trzymali ją w zasięgu ręki, tak aby była dla was niczym kompas wskazujący drogę, którą należy iść. Czytając ją, nauczycie się poznawać Chrystusa".

45 Podziękowania - dodaj własne podziękowanie

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.