Znamię czasów
Drukuj

Rozważając Boże Słowo

Przyszłość, która rozciąga się przed nami, papież Benedykt XVI nazwał czasem słuchania na nowo słowa Bożego. Z ufnością po raz kolejny bierzemy do rąk Pismo Święte, by przejść drogę między czytaniem (lectio) świętego tekstu; rozważaniem (meditatio) tego, co Bóg mówi konkretnie do nas; modlitwą (oratio), w której wyraża się odpowiedź na słowo; kończąc na kontemplacji (contemplatio), czyli recepcji i wcielaniu w życie wniosków płynących w lektury.

1 czerwca Mk 11,11-25 Serce może nie być Bogu miłe, zaproszony wówczas Jezus musi "wejść do świątyni, wyrzucić sprzedających i kupujących, powywracać stoły bankierów i ławki sprzedających gołębie". Kiedy to się zacznie - pozwól Panu działać. Tak będzie lepiej.

2 czerwca Mk 11,27-33 Intencja pytającego ma wpływ na udzielaną odpowiedź. "Jeśli Mi odpowiecie, to i Ja wam odpowiem" - mówi Jezus. Nie każde ze stawianych pytań domaga się odpowiedzi.

3 czerwca Mk 28,16-20 "Ja jestem z wami, przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" - przedziwna obietnica Jezusa konfrontuje się z nurtującym niejedno serce pytaniem o Jego obecność w szarej codzienności. "Ja jestem" - uwierz w to!

4 czerwca Mk 12,1-12 Bóg zaopatrzył winnicę we wszystko: "Otoczył murem, wykopał tłocznię, zbudował wieżę". Królestwo Boże dzieje się teraz, w historii każdego życia, "Pan to sprawił i jest to cudem w naszych oczach".

5 czerwca Mk 12,13-17 Obłudni pochlebcy to znamię naszych czasów. Nieustannie czyhają, "aby złapać Go za słowo". W zmaganiu o prawdę najlepszym orężem wydaje się mądrość. A o nią trzeba nam nieustannie zabiegać.

6 czerwca Mk 12,18-27 Zdarza się nam poddać manipulacji, ulec trendom, posłuchać złych wskazówek lub przeczytać mącący artykuł. "Czyż nie dlatego błądzicie, że nie znacie Pisma ani mocy Boga?"

7 czerwca Mk 14,12-16.22-26 Krótko przed śmiercią Jezus kazał przygotować Paschę. "Potem, śpiewając hymny, wyszli w stronę Góry Oliwnej". Uczniowie spożyli Pokarm, który miał podtrzymać w nich życie Boże w chwilach największej próby.

8 czerwca Mk 12,35-37 Smutni są ludzie, których towarzyszką życia nie jest mądrość. Ta jest zdobywana dzięki dobrym nauczycielom, których trzeba szukać. Takim był Jezus, "a wielki tłum chętnie Go słuchał".

9 czerwca Mk 12,38-44 "Przyszła pewna uboga wdowa" - i to ona posłużyła Mistrzowi dla zobrazowania prawidłowych wzorców postępowania. Autentyczna mądrość to niekoniecznie uczoność.

10 czerwca Mk 3,20-35 Jesteśmy świadkami naigrawania się z rzeczy Bożych, z Kościoła, z duchownych, z czyichś praktyk religijnych, a nawet z samego Boga. Niektórzy "mówili o Jezusie, że opętał Go Belzebub" - milcząco przyzwalasz na takie inwektywy czy reagujesz?

11 czerwca Mt 10,7-13 Trudno zwiastować pokój, będąc samemu zagniewanym na bliźnich. Pojednanie musi nastąpić szybko, bowiem "nadchodzi już królestwo niebieskie".

12 czerwca Mt 5,13-16 Sól i światło - dwa określenia ludzi nowych. Człowiek, który jest transparentny w swojej wierze, na tyle przejrzysty, by z miłością czynić dobre czyny, sprawi, że inni będą "chwalili Ojca, który jest w niebie".

13 czerwca Mt 5,17-19 Społeczeństwo potrzebuje prawa, "przyszedłem nie po to, aby je znieść, ale wypełnić" - powie Jezus. Uczniowie Mistrza nie potrzebują taryf ulgowych, ale determinacji miłości.

14 czerwca Mt 5,20-26 Jezus chce, byśmy byli "sprawiedliwsi niż nauczyciele Pisma i faryzeusze". Sprawiedliwsi to znaczy stawiający miłość przed osądem i pojednanie przed zatwardziałym gniewem.

15 czerwca J 19,31-37 "Jeden z żołnierzy włócznią przebił Jego bok, z którego zaraz wypłynęła krew i woda". Podobnie jak praca ludzkiego serca wpływa na kondycję całego organizmu, tak Serce Jezusa wpływa na życie wspólnoty Kościoła.

16 czerwca Łk 2,41-51 Słuchać to jedno, zaś słyszeć to drugie. Wzorem jest Matka Pana: "Zachowywała wszystkie te słowa w swoim sercu".

17 czerwca Mt 4,26-34 W ziarnie tkwi coś niezwykłego. "Kiełkuje i wyrasta" - a człowiek nie wie jak. Kiedy nie widzisz owoców swoich wyrzeczeń, trudów, pracy - mimo wszystko bądź wdzięczny. Bóg ma w tym swój cel.

18 czerwca Mt 5,38-42 "Nie zwalczajcie zła złem". Tajemnica miłosierdzia, na które z nadzieją liczymy, rozpoczyna się w naszym przebaczeniu, w naszym darowaniu i naszym odpuszczaniu.

19 czerwca Mt 5,43-48 W pedagogice Ojca "słońce wschodzi dla złych i dobrych, deszcz spada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych". Jezus przewartościowuje nasze relacje z innymi.

20 czerwca Mt 6,1-6.16-18 Jałmużna, modlitwa i post, spełnianie w dyskrecji, przynoszą większy owoc, niż kiedy są jawne. Praktykowanie ich w ukryciu oczyszcza intencje, a "Ojciec, który widzi to, co ukryte, nagrodzi ciebie".

21 czerwca Mt 6,7-15 Jest wiele szkół modlitwy. Jest wielu nauczycieli i wiele sposobów na podtrzymywanie więzi z Bogiem. Fundamentalne wydaje się jednak wskazanie Jezusa: "Kiedy się modlicie, mówicie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie..."

22 czerwca Mt 6,19-23 "Gromadźcie sobie skarby w niebie". Tam, gdzie skarb, tam serce, gdzie serce, tam sam człowiek. Czym są moje skarby?

23 czerwca Mt 6,24-34 "Nie martwcie się o swoje życie" - łatwo powiedzieć! Testem ufności jest wierność. Najczęściej ufamy tym, którzy nie zawiedli, zadeklarowali pomoc, sprawdzili się w trudnej sytuacji. Ale przecież taki jest Bóg!

24 czerwca Łk 1,57-66.80 Niepłodna Elżbieta jest znakiem dla tych, którzy ostatecznych szans na poczęcie dziecka upatrują w medycynie, która nie zawsze ma w poszanowaniu zasady moralne. Dla Boga nie ma nic niemożliwego! Dla matki Jana Chrzciciela "nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna".

25 czerwca Mt 7,1-5 Optyka Jezusowa dotyczy widzenia siebie i innych. "W jaki bowiem sposób sami osądzacie, tak i was osądzą". Panie, daj nam światłe oczy serca, które będą bardziej widziały człowieka, niż jego słabość.

26 czerwca Mt 7,6.12-14 "Wchodźcie przez ciasną bramę..." Sama możliwość przekroczenia jakiejkolwiek bramy jest konsekwencją podejmowanych decyzji, a te są obciążone ryzykiem błędu. Warto więc polegać nie tylko na intuicji, ale też na konkretnych wskazówkach. Takich jak ta Jezusa.

27 czerwca Mt 7,15-20 Łatwo wykorzystać uśpioną czujność kogoś, kto znajduje się w życiowym dołku, wpadł w tarapaty, w długi, dręczy go depresja czy poczucie beznadziei. Wykorzystują to oni - fałszywi prorocy. "Rozpoznacie ich po owocach".

28 czerwca Mt 7,21-29 Dom "nie runął, bo zbudowany był na skale". Roztropność bywa nazywana królową cnót. To ona każe oprócz pomysłu na życie zastanowić się nad jego fundamentem.

29 czerwca Mt 16,13-19 Piotr w Kościele jest skałą. "Na tej skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie zwyciężą". Kto trwa w komunii z Piotrem, ten buduje Kościół miłości, jedności i pokoju. Komunia to nie tylko słuchanie, ale nade wszystko wcielanie w życie.

30 czerwca Mt 8,5-17 Choroba, cierpienie i samotność to nieodłączni towarzysze życia. "Strzał w dziesiątkę" polega na tym, by je przewartościować i spojrzeć z ufnością na Jezusa, który "słowem wyrzucał złe duchy i uzdrawiał wszystkich chorych".

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?