Rycerz Niepokalanej - Sierpień 1939
RN 8/1939
225 Naprzód
K. H. Rostworowski

Wiersz.

226 Bóg czuwa nad Polską
Walenty Majdański

Polska powstała nie po co innego. ale po to głównie, by przez nią pokazało się jak wielką jest moc Boża. Bo iluż to ludzi nie wierzyło przed wojną światową, żeby Polska powstała do wolnego bytu?

230 Że katolicka więc gotowa i niezwyciężona
Fr. D.

Psychoza strachu opanowała narody. Przez cały świat przebiegało tam i z powrotem pytanie "Co będzie jutro?". I nagle stało się coś nie oczekiwanego. Twarde, stanowcze słowa: "Jesteśmy gotowi" powaliło butę zaborczą w bezwładzie u bram Rzeczypospolitej. Imię Polski zakwitło na ustach wszystkich narodów.

234 O. Rafał Chyliński świątobliwy żołnierz - zakonnik
I. Ż.

Niepokalana Dziewica nie tylko osłaniała swoim ryngrafem pierś rycerzy polskich przed pociskami nieprzyjaciół, lecz niemniej i serca ich wzmacniała w zaszczytnej służbie Boga i Ojczyzny.

235 Piękno i moc duszy żołnierza polskiego
Serim

Bitwę wygrywa nie tylko upojony szałem ataku żołnierz-bohater. Wygrywa ją przede wszystkim ofiarny, cichy trud żołnierza, nie opuszczającego swego okopu mimo najstraszliwszego ognia nieprzyjacielskiego i grozy śmierci.

238 Mówią ojcowie i matki z całej Polski
Walenty Majdański

Z niektórych listów wynika, że małżonkowie przewrotni powymyślali jakieś wykręty, którymi nie tylko tłumaczą się, czemu w sposób grzeszny zapobiegają powstania potomstwa lub je zbrodniczo usuwają, lecz jeszcze za pomocą tychże wykrętów napadają w bezwstydny sposób na małżonków, co mają dużo dzieci i, o dziwo, małżonków tych nazywają... grzesznikami.

244 Niech miłość dla Chrystusa połączy was z nami
Rys.

Jak więc dzisiejsi prawosławni mogą twierdzić, że Biskup Rzymu nie ma większej władzy niż patriarchowie wschodni, skoro wiemy, z historii, że właśnie ci patriarchowie, jak Focjusz, zwracali się do Papieży z prośbą o zatwierdzenie ich na urzędzie.