Rycerz Niepokalanej - Sierpień 1936
RN 8/1936
226 Nasz Ideał
O. Maksymilian Maria Kolbe OFMConv

Otwarcie powiem, że niełatwo nasz ideał zrozumieć, a jeszcze trudniej go zgłębić, a raczej możemy go coraz głębiej i jaśniej poznawać, ale nigdy nie wyczerpiemy jego szczytności. Czemu? Chodzi tu o Matkę Bożą.

227 Wakacyjne przekleństwo
Rycerz Niepokalanej

Nadeszło lato. Pustoszeją i wyludniają się miasta Każdy ucieka od rozgrzanych ulic gdzieś na wieś, w góry, nad morze. Spieszy spracowany urzędnik i przemęczony nauczyciel i wycieńczony robotnik.

229 Wniebowzięta
Marjan Sas - Obertyński

Zakończyło się życie, po życiu Jezusa Chrystusa, najwspanialsze i najczystsze jakie kiedykolwiek mogło istnieć na ziemi. Zakończyła się ciernista i krwawa wędrówka Matki nad matkami - nie tylko Boga samego - ale całej ludzkości, wiernej nauce Jej Syna.

231 Kochać Cię, Matko...
Wanda Łakowiczówna

Wiersz.

232 W pogoni za młodzieżą
P. B.

Udowodniono, że pewne promienie osłabiają siłę wzroku, o ile biegną w kierunkach krzyżujących się. Krzyżowanie się poglądów na metodę wychowawczą - rozbieżność przekonań religijnych, zmniejsza energję oddziaływania starszego pokolenia na młodsze.

235 Anioł Pański
Kasznica

Gdy wracaliśmy do domu z codziennej przedwieczornej przechadzki w góry i mrok już zapadał, dzwoniono na Anioł Pański. Czasem daleko byliśmy wtedy od domu - na ścieżce leśnej - i słabe, stłumione dochodziły nas dźwięki.