Rycerz Niepokalanej - Listopad 1936
RN 11/1936
322 Na drodze duchowego odrodzenia
Pm

Patrząc na dzisiejsze stosunki, dostrzegamy, że sprawa powyższa wydaje się bardzo trudna do wykonania. Ale z tego nie wynika, że niemożliwa. Jeśli nie zrobimy wszystkiego dzisiaj, to przynajmniej tyle, na ile nas stać. Resztę wykończymy jutro czy pojutrze.

324 Miłosierdzia!!!

Według statystyki, ogłoszonej przez Ligę Narodów, dotyczącej wyżywienia i zdrowia ludności całego świata - na 2 miliardy ludzi mieszkających na kuli ziemskiej - tylko pół miliarda jest sytych i należycie ubranych. Reszta t. j. półtora miliarda nędznie żyje, rozporządzając zaledwie jedną koszulą i jednym ubraniem.

325 U stóp wielkiej Postaci
A. S.

Brak chleba nie powinien wpływać ujemnie na nasz stosunek do religii - do Boga. Masy pracowników szukających zarobku odpowiedzą przed Bogiem za pokłon sztandarowi powiewającemu w Bolszewii na Kremlu. Ale też i ci, którzy przez brak sprawiedliwości są okazją dla pracowników do wystąpień areligijnych - zdadzą sprawę Bogu.

326 Polska matką świętych
Maria Suchocka

Wanda Malczewska żyła i chciała, by o niej przetrwało tylko wspomnienie, że była "siostrą ludu polskiego i służebnicą Pana Jezusa i Najświętszej Matki Jego".

328 W oparach krwi
C. M.

Czytając o niecnych "wyczynach" i okrucieństwach komunistów, serce poprostu zamiera i krew mrozi się w żyłach. Jakaś dziwna trwoga nas przejmuje na myśl, że człowiek, obdarzony od Boga rozumem i wolną wolą, może się upodlić do tego stopnia, prześcigając w swej krwiożerczości nawet dzikie zwierzęta.

332 W pogoni za młodzieżą
P. B.

Do indywidualnego wychowania dziecka najlepiej nadaje się rodzina: raz dlatego, że dwóch wychowawców czuwa nad dzieckiem, po wtóre, są w możliwości lepiej poznać dzieci ze względu na mniejszą ich ilość.

334 Na dzień zaduszny
Władysław Buchner

Wiersz.

335 Wielcy a wiara
K.

Materialiści nie uznają w człowieku duszy nieśmiertelnej, substancji duchowej ale tylko pierwiastek czysto materialny, który jest właściwie nazwą różnych czynności w organizmie ludzkim. Według ich zdania z śmiercią człowieka kończy się wszelki jego byt. Życie więc pozagrobowe nie istnieje.

337 Co słychać u nas

W miesiącu Narodzenia Najśw. Maryi Panny, Niepokalanów wstąpił w nowy okres pracy wydawniczej. W dniu 18 września została uruchomiona nowa maszyna rotacyjna dla "Małego Dziennika".

339 Polska pod opieką Maryi
Serim

Polska zmartwychwstała. Ale zawsze ma pozostać wierną Chrystusowi. Wraz z przeniewierzeniem się zasadom katolickim popadnie w niewolę, trwającą już nie 150 lat, ale na zawsze.