Proces beatyfikacyjny O. Wenantego Katarzyńca franciszkanina
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 8/1950, zdjęcia do artykułu: Proces beatyfikacyjny O. Wenantego Katarzyńca, s. 214

Opis zdjęć powyżej: Otwarcie procesu informacyjnego w sprawie beatyfikacji O. Wenantego Katarzyńca franciszkanina

27 czerwca br. rozpoczął się w Przemyślu proces diecezjalny w sprawie beatyfikacji O. Wenantego Katarzyńca (ur. 1889 - zm. 1921), franciszkanina. Przewodnictwo objął J.E. Ks. Biskup Barda, ordynariusz przemyski, a rolę wicepostulatora O. Celestyn Gacek, gwardian klasztoru franciszkańskiego w Przemyślu.

Czytelnicy "Rycerza Niepokalanej" ucieszą; się na pewno na wieść, że O. Wenanty staje się poważnym kandydatem na ołtarze. Wszak jemu to w wielkiej mierze przypisuje O. Maksymilian Kolbe uratowanie wydawnictwa, gdy w jego początkach niezmiernie trudnych potrzeba było bratniej zachęty i porady, a zwłaszcza modlitwy, z czego O. Katarzyniec dobrze się wywiązał i za życia i po śmierci. O. Wenantemu też dziesiątki czcicieli Niepokalanej złożyło na łamach naszego pisma podziękowanie za otrzymane łaski.

Oby O. Wenanty spełniał w dalszym ciągu rolę opiekuna niebieskiego wobec dzieł O. Maksymiliana, a wyniesiony na ołtarze prowadził jak najwięcej ludzi śladem Niepokalanej i św. Franciszka, którym sam kroczył jak najwierniej, oraz wypraszał im dalsze łaski.