Nowa huta
Drukuj

100-tysięczne miasto robotnicze

Pod Krakowem powstaje w szybkim tempie nowe osiedle, Nowa Huta. Olbrzymie prace przygotowawcze są już daleko naprzód posunięte. Według planu opracowanego na przyszłość nowe to miasto ma objąć setki budynków mieszkalnych dla robotników oraz wielki zespół gmachów hutniczych. Już w tej chwili w jednej z dzielnic stoi około 100 budynków mieszkalnych. Do końca b.r. odda się do użytku robotników i pracowników Nowej Huty ponad pięć tysięcy izb. Całość osiedla otrzyma szkołę, przedszkole, żłóbek, Dom Kultury itp. Specjalne filtry będą zaopatrywać nowe miasto w wodę. Energii cieplnej mają dostarczać własne kotłownie i huta.

Obecnie przebudowuje się krakowski węzeł kolejowy w taki sposób, aby ułatwić sprawną dostawę materiałów budowlanych i następnie surowców do fabryk, które powstaną na terenie Nowej Huty.

Podkreślić należy wielki wkład Związku Radzieckiego w rozbudowę powstającego osiedla. Przede wszystkim pomoc ta ujawnia się w sprzęcie technicznym oraz we współpracy wybitnych fachowców.

Organizacja budowy opiera się na najbardziej nowoczesnych wzorach radzieckich.

O szerokim planie pracy świadczy fakt, że roboty ziemne przy budowie samego miasta będą ośmiokrotnie większe od robót na trasie W - Z. Przewidziane są wyjazdy polskich specjalistów do ZSRR w celu zapoznania się z osiągnięciami techniki hutnictwa radzieckiego. Również projektuje się rozszerzenie studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dla przygotowania jak największej liczby fachowców.

W ogólnym planie 6-letnim budowa Nowej Huty stanowi główny obiekt. To wielkie miasto przyszłości ma swoje wymowne znaczenie polityczno-społeczne nie tylko dla Krakowa ale dla całego kraju. Jeszcze raz utwierdzi wszystkich obywateli w przekonaniu, że te olbrzymie inwestycje są manifestacją siły narodu miłującego pokój.