Kronika
Drukuj
<

Nowe kanonizacje

Na półpublicznym konsystorzu w Watykanie, odbytym pod przewodnictwem Ojca Św[iętego], 15 kardynałów oraz 46 arcybiskupów i biskupów wyraziło swe przyzwolenie na kanonizację pięciu nowych świętych. Kanonizacja jednej z nich - Joanny de Lestonnac, wdowy, założycielki zakonu Córek Najświętszej Maryi Panny - odbyła się już 15 maja br., a kanonizacja Marii Józefy Rosselo, dziewicy, założycielki Córek Miłosierdzia Bożego - 12 czerwca. Kanonizacja błog. Bartłomiei Capitano i Wincencji Gerosa odbędzie się 18 maja 1950 r., a błog. Joanny de Valois - 28 maja 1950 r.

*

Św. Joanna de Lestonnac przyszła na świat w roku 1556 w Bordeaux. Była ona dzieckiem mieszanego małżeństwa: - ojciec był dobrym katolikiem, a matka gorliwą protestantką, pragnącą wychować córkę w protestantyzmie.

Joanna, siostrzenica sławnego pisarza francuskiego, Michała Montaigne, ateisty, czuła się powołaną do życia zakonnego. Pomimo tej skłonności serca zawarła związek małżeński w r. 1573 z Gaston de Montferrand i wydała na świat ośmioro dzieci, z których troje umarło za jej życia. W 41 roku życia została wdową i poświęciła się rożnym dziełom o charakterze społecznym. W kilka lat później, uwolniona od obowiązków rodzinnych, wstąpiła do nowicjatu cystersek w Tuluzie, lecz wkrótce wskutek choroby została zwolniona i powróciła do Bordeaux, oddając się na nowo dziełom miłosierdzia chrześcijańskiego.

W roku 1607 założyła zakład wychowawczy dla dziewcząt, który początkowo rozwijał się słabo. Z czasem jednak powstały nowe placówki, a w roku 1640, czyli w chwili śmierci świętej, Zgromadzenie Córek Najświętszej Maryi Panny liczyło już 30 domów rozsianych po całej Francji. Nowa święta jest zarówno wzorem panny, matki, wdowy, jak i zakonnicy.

Postęp katolicyzmu w Japonii

Japonia i inne kraje Dalekiego Wschodu stały się obecnie widownią licznych nawróceń na wiarę katolicką. Oto szczegóły z okresu Wielkanocy tego roku:

W diecezji tokijskiej Chrzest św. przyjęło przeszło 200 osób.

Trzy tysiące mieszkańców wsi Saga pod Osaka uczęszcza regularnie na naukę katechizmu z zamiarem ochrzczenia się. W czasie wielkanocnym udzielono, tu Chrztu św. 50 dzieciom. Mieszkańcy Saga własnym kosztem przemienili miejscową salę zebrań na kaplicę; katechumeni codziennie odmawiają z rodzinami różaniec.

Burmistrzowie i wójtowie 9 miast i wiosek z okolic Kioto zwrócili się do Prefekta Apostolskiego w Kioto z prośbą o przysłanie księży w celu nauczania zasad Wiary św. Liczni katolicy w Kioto dobrowolnie ofiarowują swą pomoc: nauczają katechizmu, drukują własnym kosztem podręczniki szkolne, książeczki do nabożeństwa itd. W jednej wsi upoważniono misjonarza do głoszenia nauk w świątyni pogańskiej - z braku odpowiedniejszego lokalu. Córka miejscowego "kannuszi" (duchowny szyntoicki) jest gorliwą słuchaczką Dobrej Nowiny.

ZGON KATOLICKIEJ POWIEŚCIOPISARKI

10 czerwca br. w Lillehammer (Norwegia) zmarła Zygfryda Undset, jedna z największych powieściopisarek współczesnych, laureatka Nobla, której książki są tłumaczone na wszystkie języki europejskie.

Urodziła się 20.5.1882 w Kolding (Dania). W dzieciństwie swym i młodości przeżyła straszną nędzę, zwłaszcza po przedwczesnej śmierci ojca, gdy musiała pracować na utrzymanie matki i rodzeństwa. Nie mogąc studiować regularnie, kradła godziny snu, by się dokształcać przy świetle łojówki. W pierwszych powieściach Zygfrydy, przedstawiających realistycznie szare życie ludzi biednych, przebija się jej głęboki pesymizm. Dopiero zetknięcie się z kulturą krajów południowej Europy, a głównie przejście na katolicyzm, przyniosły pokój jej duszy i pozwoliły na optymistyczną interpretację życia mimo dalszych ciosów osobistych, jak niedobrane małżeństwo z malarzem Svarestadem i tragiczna śmierć syna za okupacji niemieckiej.

Z wiarą katolicką zapoznała się we Włoszech. Zaczęła ją studiować dogłębnie, szczególnie katolickie średniowiecze Norwegii. Katolicyzm, który dotychczas był dla niej uciążliwym dogmatyzmem, ukazał się jej jako religia prawdy i miłości. Nawraca się w 1926 r. na Monte Cassino, przy grobie Św. Benedykta. Odtąd duchowość Zygfrydy oczyszcza się i znajduje swe odbicie w powieściach. W losach "Krystyny córki Lawransa" widzimy koleje życia autorki na tle katolickiej Norwegii z 1300 r. Jest to najlepsza jej powieść. W 1928 r. otrzymuje nagrodę Nobla z literatury, a w 1948 r. od króla Haakona najwyższe odznaczenie norweskie - order św. Olafa.

Zygfryda Undset była wzorową katoliczką. Codziennie przystępowała do Komunii św. Apostołowała przez swe powieści, przypominając Norwegii jej katolickie pochodzenie. Całą nagrodę Nobla (ponad 8.000 funtów szterl.) oddała na pomoc dla ubogich rodzin, którym groziło rozbicie. Pokochała gorąco Niepokalaną. Kiedy na bankiecie narodowym, urządzonym na cześć pisarki norweskiej, włożono wieniec na jej głowę, ona złożyła go nazajutrz w kościele, u stóp posągu Najśw. Maryi Panny.

Ks. dr Piotr Kałwa został mianowany przez Ojca Św[iętego] biskupem ordynariuszem diecezji lubelskiej. Uroczystości sakry biskupiej i ingresu odbyły się 29 czerwca br. Nowy biskup urodził się 18.10.1893 w Cudzynowicach pod Pińczowem. Święcenia kapłańskie przyjął 1.6.1916 w Kielcach Od 1918 r. studiował na Kat. Uniw. Lubelskim, następnie na Uniw. Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie otrzymał stopień doktora praw. Od 1926 r. wykłada prawo kanoniczne na KUL. W czasie wojny, po przejściowym aresztowaniu przez Niemców, oddał się pracy parafialnej i kurialnej jako wikariusz generalny diecezji kieleckiej. Po wojnie wrócił na KUL. Ogłosił szereg prac naukowych z zakresu prawa.

W Krakowie na zarządzenie Ks. Kard. A. Sapiehy, dokonano ekshumacji zwłok Brata Alberta (Adama Chmielowskiego) i Anieli Salawy. Zwłoki Br. Alberta zostały przeniesione z cmentarza na Rakowicach do podziemnej krypty kościoła OO. Karmelitów Bosych, a A. Salawy z cmentarza na Zwierzyńcu do kaplicy Męki Pańskiej.

Wyszła bulla papieska "Jubilateum maximum". ogłaszająca Rok Święty, który trwał będzie do Bożego Narodzenia 1950. Została ona odczytana przy udziale ogromnych tłumów w czterech kościołach Rzymu: w Bazylice Lateraneńskiej, św. Piotra, św. Pawła za murami i Matki Bożej Większej.

Z okazji 350 rocznicy urodzin św. Jana Berchmansa odbędą się w Diest (Belgia) - mieście rodzinnym świętego - wielkie uroczystości, w czasie których zostaną wystawione na widok publiczny jego własnoręczne pisma.

31 maja zmarł w Paryżu kardynał Suhard, arcybiskup Paryża. Z budującą pobożnością przyjął Ostatnie Sakramenty. Przeżył 76 lat. Archidiecezją paryską rządził od roku 1940.

Władze francuskie w Gabon (Franc. Afryka Równikowa) mianowały dwóch księży i jednego brata zakonnego, tubylców, kawalerami Legii Honorowej za prace naukowe. Do szkół katolickich w Gabon uczęszcza 9.093 uczniów.

Na 2.000 istniejących w Paryżu przytułków dla dzieci - 850 prowadzą zakonnice i zakonnicy.

Jedna tylko kongregacja Pań św. Maura prowadzi na Malajach 32 szkoły, w których pobiera nauki przeszło 18.000 uczniów, i utrzymuje 8 sierocińców, dających schronienie 1100 sierotom.

Na Kubie będzie wyświetlany katolicki film - miesięcznik dźwiękowy. Instytucje i kolegia katolickie będą korzystały z niego bezpłatnie.

W Hongkongu ochrzczono 65 osób. Nawrócenie ich zawdzięcza się prawie wyłącznie gorliwości apostołów świeckich.

Katolik Joachim Alva został wybrany na burmistrza Bombaju (Indie). Jest or pierwszym katolikiem-tubylcem piastującym taki urząd.

Komitet Organizacyjny Kursu Duszpasterskiego przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim organizuje "Uniwersyteckie Wykłady dla Duchowieństwa". Tematem tegorocznych wykładów będą kwestie liturgiczne. Wykłady będą rozpoczęte w Lublinie 23 sierpnia o godz. 9 nabożeństwem, które odprawi J E. Ks. Prymas, i trwać będą do 28 sierpnia włącznie.

18 maja br zmarł w Krakowie O. Jacek Woroniecki dominikanin, b. rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znakomity teolog-tomista i znany pisarz katolicki.