Kronika
Drukuj

O. Placyd Mayrand, misjonarz francuski, obchodź ł niedawno diamentowy jubileusz (60-lecie) kapłaństwa i apostolstwa w Japonii. Mówi on o sobie, że dwukrotnie już obszedł świat naokoło, gdyż w swych wędrówkach misyjnych po miastach i wioskach japońskich koło Hachioji zrobił ok. 80.000 km. Ochrzcił 5.600 osób. Z Japonii nigdy nie wyjeżdżał.

Harum Topno to zwyczajny katechista, jeden z pierwszych pomocników o. Lievensa, założyciela kwitnącej dziś misji w Chota Nagpur (Indie). Choć liczy już 76 lat, sam jest dalej oddany misji i innych zachęca, tak, że w rodzinie swej liczy już trzech jezuitów, jednego seminarzystę i 10 katechistów.

Na ostatnim zjeździe hierarchii i przełożonych misji w Japonii zorganizowano szeroką kampanię pomocy społecznej. Postanowiono m. in. wystać pewną liczbę księży na uniwersytety zagraniczne, aby tam pogłębiali studia społeczne, zwiększyć ilość zakładów opieki dla dziewcząt pracujących i wdów z dziećmi, zwołać w 1950 r. narodowy zjazd katolickich organizacji dobroczynnych celem uzgodnienia ich działalności.

Od r. 1926 istnieją we Francji bezpłatne kursy korespondencyjne dla chorych "Auxilia", zapoczątkowane przez Małgorzatę Rivart. Celem ich jest przywrócić długoletnim chorym smak życia przez zajęcie ich nauką i przygotować do pracy zawodowej po chorobie. Blisko 4.000 chorych korzysta z tych kursów - uczy się języków, stenografii, matematyki, rysunków itp., a ochotnicy "profesorowie" z miłości chrześcijańskiej poświęcają im parę godzin w tygodniu, obierając sobie jednego lub więcej "uczniów".

Wracają do Kościoła dość licznie pastorzy i "biskupi" protestanccy. Ostatnio nawrócili się "ministrzy": Gordon, Wadams i Ligget; gdy przyjaciel ostatniego, Moody, chcąc go odciągnąć od tego kroku, zaczął studiować sprawy katolickie, sam się nawrócił. Podobny wypadek zaszedł z pułk. Mann, który zapoznał się z katolicyzmem, by skuteczniej zwalczać kandydaturę prezesowską pewnego katolika, a w wyniku przeszedł do Kościoła. Gdy nawracał się niedawno hr. Stolery, jego przyjaciel rzekł doń z przekąsem: "Nie podoba mi się człowiek, który zmienia religię", na co otrzymał odpowiedź: "I mnie się nie podoba; właśnie gdyby moi przodkowie nie zmienili jej kilka wieków temu, nie potrzebowałbym dziś jej zmieniać".

P. Steenberghe-Engeringh, prezeska Międzynar. Unii Ligi Kobiet Katolickich, wystąpiła przeciw propagandzie neomaltuzjańskiej, szerzonej nawet przez "Kurier UNESCO", i oświadczyła prezesowi tej organizacji, że znajdzie ona poparcie u katoliczek świata, gdy problemy demograficzne będą przezeń rozwiązywane zgodnie z potrzebami zdrowej rodziny.

W r. 1950 odbędą się liczne kanonizacje i beatyfikacje.

Zapowiedziane są już 4 kanonizacje: bł. Marii Goretti, męczenniczki czystości (7.5), bł. Wincenty Gerosy, współzałożycielki SS. Miłosierdzia (18. 5), bł. Joanny Valois, królowej Francji (28.5). nadto 7.7 odbędzie się czwarta kanonizacja (nazwiska nie podano). Oczekuje się też kanonizacji bł. Antoniego Marii Claret, bł. Wincentego Marii Strambi, bł. Marii Emilii Rodat, bł. Antoniego Marii Gianelli, bł. Marianny Faredes.

Wśród zapowiedzianych 5 beatyfikacji pierwsza (22 1) wyniesie na ołtarze ks. Wincentego Pallottiego, prekursora Akcji Katolickiej i założyciela Towarzystwa Apostolatu Katolickiego (Księża Pallotyni). Dalsze beatyfikacje odbędą się: 5.2; 19.2; 5.3; 19.3.