Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 8/1948, Kronika, s. 206-208

Opisy zdjęć powyżej, od góry od lewej: [1] O. Lombardi, przemawia na placu katedralnym w Mediolanie [2] Joliot-Curie-Skłodowska laureatka nagrody Nobla odbyta podróż okrężną po Ameryce, Widzimy ją rozmawiającą z najsławniejszym fizykiem współczesnym Einsteinem, który sformułował teorię względności. [3] Siedlecki Witold uratował życie jednemu z pracowników, zatrzymując z narażeniem własnego życia spadającą windę przy budowie pawilonu wystawowego (na wystawę wrocławską) [4] W Warszawie poszerza się tunel kolejowy linii średnicowej łączącej Dworzec Główny z Dworcem Wschodnim, Załadunek ziemi na wagoniki [5] Do portu w Gdyni przybył statek" s/s "Kościuszko", przyznany Polsce w ramach poniemieckich odszkodowań wojennych

od dołu od lewej: [6] Główne wejście na wystawę Ziem Odzyskanych we Wrocławiu i pawilon prostokątny [7] Kard. Speltman, arcybiskup Nowego Jorku, objeżdża Daleki Wschód. Po wizycie w Australii i w Indochinach udał się do Japonii. Na fot.: kardynał rozmawia z dziećmi ze szkoły katolickiej w Tokio [8] Premier Indii Pandit Nehru robi przegląd wojska kobiecego w Kaszmirze


"Boże wszechmogący, bądź miłosierny dla nieszczęśliwego świata, racz położyć kres naszym błędom i waśniom, aby zapanowała prawda i miłość i aby pod Twoją ochroną wszystkie narody mogły się cieszyć dobrodziejstwem trwałego pokoju". Tę nową modlitwę o pokój Ojciec Św[ięty] polecił odmawiać katolikom całego świata.

Święte Officjum wydało dekret, przypominający katolikom zakaz kanonu 1325 § 3 urządzanie wspólnych nabożeństw i zbiorowych obrad na tematy wiary z chrześcijanami innych wyznań.

W uroczystość św. Piotra i Pawła Ojciec Św[ięty] przyjął na audiencji 30.000 robotników, którzy defilując w grupach zawodowych przez podworzec watykański, oddali hołd Papieżowi, obrońcy robotników.

Stowarzyszenie Katolickich Pracodawców powstało w Anglii za inicjatywą kard. Griffina, który wytknął mu cel stosowania w praktyce społecznej nauki Kościoła, zwłaszcza obchodzenie się po ludzku z robotnikami i opiekowanie się moralne młodzieżą pracującą. W 1946 r. kard. Griffin powołał Stowarzyszenie Katolickich Związkowców Zawodowych.

Katolicka Liga Ewangelii we Francji szkoli świeckich mówców, którzy by umieli przemawiać przekonywująco do mas ludowych o wierze świętej, nawet bez uprzedniego przygotowania, i odpierać na gorąco zarzuty.

Obozy letnie dla księży pracujących w stowarzyszeniach młodzieżowych są organizowane we Francji.

Walka o szkolnictwo prywatne trwa nadal we Francji (w państwowych szkołach nie ma nauki religii). Rektorzy 5 głównych uniwersytetów katolickich we Francji oświadczyli, że zniesienie lub nawet ograniczenie szkół prywatnych grozi nie tylko życiu religijnemu, ale i kulturze francuskiej, a arcybiskup z Rennes powiedział, że gdyby mu przyszło wybierać między zamknięciem jednego z kościołów lub też jednej ze szkół katolickich, wybrałby to pierwsze.

Lekarskie Siostry Misyjne Niepokalanego Serca Maryi, nowy zakon, który powstał w Płd. Indiach, otworzył w Bharanganem pierwszy szpital pod nazwą "Mary Giri" (Góra świętej Maryi).

Holenderski minister sprawiedliwości, zachęcony powodzeniem katolickich poradni małżeńskich, wydał rozporządzenie, ustanawiające "sędziów rodzinnych", którzy starają się pojednać strony starające się o rozwód.

Biskupi japońscy utworzyli "Caritas" celem koordynacji katolickich dzieł charytatywnych i społecznych w Japonii.

"Tryumfem wiary, nigdy przedtem nie widzianym w Wiecznym Mieście" była uroczystość poświęcenia Rzymu Niepokalanemu Sercu Maryi w dnu 30 maja. Przemawiał największy kaznodzieja włoski ks. Riccardo Lombardi T.J., podkreślając, że Italia nie chce iść ani za kapitalizmem ani za komunizmem, lecz trzyma się Chrystusa.

"Wieczernik Franciszkański Rzymu i Asyżu" (Cenacolo Francesoano) to nowe dzieło ku czci św. Antoniego z Padwy. Jak "Chleb św. Antoniego" karmi głodnych, tak "Wieczernik ma podawać "chleb prawdy" pielgrzymom, licznie napływającym z całego świata do tych miejsc, spodziewanym szczególnie na rok jubileuszowy 1950 i na 700 rocznicę śmierci św. Klary w 1953 r. Ta "szkoła mistyki, w której święty doktor ewangeliczny zbierze swoich uczniów jakby na ucztę wiedzy i łaski" (Oss. Rom.) mieścić się będzie w specjalnych gmachach na 100 osób, gdzie będzie zapewniona opieka duchowa i materialna.

Na Malcie w kolegium serafickim w Rabato powstało koło misyjne pod nazwą: "O. Maksymilian M. Kolbe. O. F. Giusta, sekretarz generalny misji franciszkańskich, na uroczystości inauguracyjnej powiedział, że koło to będzie szkółką licznych powołań misyjnych.

Olbrzymią powagą cieszą się szkoły katolickie w Belgii. Gdy szkoły państwowe mają tylko 504.732 uczniów, szkoły katolickie mają ich 789.809, w tym 178.071 w przedszkolach, 435.980 w szkołach powszechnych, 122.434 w zawodowych. 53.324 w średnich. Nadto na uniwersytecie katolickim w Lowanium i jego fakultetach w Brukseli i Namur studiuje 6.871 akademików, gdy uniwersytety państwowe mają ich 4.361.

"Tydzień duchowny" trwał na uniwersytecie mediolańskim od 20-27 maja. Tematem głównym była - Najśw. Maryja Panna jako przewodniczka w życiu duchowym.

Po raz pierwszy od 400 lat święcenia kapłańskie otrzymało 2 Finów.

W Sztokholmie odbędzie się 23.8.17-a Międzynarodowa konferencja Czerwonego Krzyża z udziałem przedstawiciela Stolicy Apostolskiej ks. W. Carroll’a. Stolica św. brała również udział na pierwszym zebraniu Czerw. Krzyża w Genewie w 1864 r.

Wymowną statystykę powołań misyjnych podaje agencja CIP. W 1917 r. było na misjach 12.000 księży i 27.000 sióstr zakonnych, w 1935 r. - 16.000 księży i 38.000 sióstr, w 1947 - 22.000 księży i 54.000 sióstr. Statystyką tą nie są objęci bracia zakonni.

Katolicy chińscy przyjęli z radością mianowanie profesora Wong Wen-hao premierem Chin. Jest to wychowanek katolickich uniwersytetów "Aurora" i w Lowanium, i, choć nie jest katolikiem, odnosi się z wielkim szacunkiem do katolicyzmu.

Misjonarze chińscy dokonują cudów poświęcenia. O. Boyer w Kweiyang zbiera trędowatych i leczy ich, zyskując podziw pogan, których umysłowość nie może pojąć takiej miłości bliźniego. Jeden z trędowatych powiedział misjonarzowi: "Teraz już wiem, kto to jest Jezus;. Jezus to wy!" Ks. Chew otrzymał pozwolenie regularnego odwiedzania więzienia w "Kweichow, mieszczącego 400 więźniów. Przynosi im lekarstwa, sam: opatruje ich rany i mówi o Chrystusie.

Stolica Apostolska i rząd Indii postanowiły nawiązać stosunki dyplomatyczne.

Orderem Legii Honoru odznaczył rząd francuski O. Ludwika Dawid, misjonarza (od 1900 r.) na Saharze w Ghardaia, za jego pełne poświęcenia prace wśród tubylców. W 1912 r. ratował chorych na tyfus, przy czym sam się zaraził. W 1921 r. w czasie strasznego głodu na Saharze zbierał setki sierot i karmił je. Dziś mimo 73 lat prowadzi b. czynne życie a muzułmanie darzą go głębokim szacunkiem.

200.000 członkiń stowarzyszeń młodzieży żeńskiej spodziewane jest na zlot do Rzymu, który się odbędzie 4-6 września. Dziewczęta będą na audiencji u Ojca Św[iętego] na Placu św. Piotra, a potem wypuszczą wielką ilość gołębi z pozdrowieniem pokoju dla współsióstr całego świata.

"Tö Sei News" jest to świeżo powstała agencja katolicka w Tokio. Ma dostarczać dziennikom japońskim, głównie niekatolickim, wiadomości pewnych o życiu katolickim w świecie, a zagranicy - o życiu katolickim w Japonii.

OO. Franciszkanie Konwentualni rozwinęli żywą działalność misyjną w Ameryce Południowej i Środkowej. Członkowie prowincji ze St. Zjedn. pracują w Brazylii i na Costa Rica, a z prowincji włoskich w Urugwaju, Argentynie i na Florydzie.

Kongres Chrześcijańskiej Młodzieży Robotniczej w Ameryce uchwalił "manifest montrealski", w którym potępia wykorzystywanie młodocianych robotników przez pracodawców. Manifest kończy się słowami: "Dzisiejsze warunki pracy zamieniły robotnika-człowieka w bezduszną maszynę, w zwierzę robocze i niewolnika. Organizacja młodzieży chrześcijańskiej będzie walczyła aż do zwycięstwa o lepsze jutro mas robotniczych".

W Rzymie nastąpiła ostatnio 8 cudownych uzdrowień, które przypisuje się Matce Bożej z Tre Fontana. Uzdrowienia te wywołały olbrzymie zainteresowanie świata lekarskiego. Kościół nie wypowiedział się jeszcze oficjalnie co do tych wypadków.

Kościół w Japonii ma obecnie 17 szkół dla chłopców z 8.287 uczniami, 46 szkół dla dziewcząt z 21.466 uczennicami (prawie wszystkie te szkoły są stopnia średniego i wyższego), 69 ogródków dziecięcych, 13 szpitali, 6 sanatoriów, 8 przychodni, 19 sierocińców, 16 domów dziecka, 9 przytułków dla starców, 5 domów dla repatriantów, 5 domów dla dziewcząt i 4 inne zakłady społeczne.

W Lujan (Argent.) odbyła się wspaniała uroczystość mianowania Matki Bożej z Lujan patronką kolei argentyńskich. Obecni byli ministrowie i masy ludu.

115.214 nawróconych w USA w 1943 r. - cyfra rekordowa, większa o 14.586 od zeszłorocznej. Obecnie jest 25.075.697 katolików w St. Zj., na Alasce i na Hawajach, tj. 807.524 więcej niż w ub.r.