Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 11/1948, Kronika, s. 304-306

Opisy zdjęć powyżej, od góry, od lewej: [1] Królowa Julianna po abdykacji matki swej Wilhelminy, objęła tron w Holandii w sierpniu b.r. Fotografia przedstawia nową królową z mężem, księciem Bernardem i czterema córkami [2] Rolnicy z Puglie ofiarowują Ojcu Św[iętemu] symboliczne wiązanki kłosów [3] Do kościoła Porcjunkuli w Asyżu przychodzą w tym roku bardzo liczne pielgrzymki, by uczcić Niepokalaną, której piękna statua mieści się na frontonie [4,5] W dniu 19.9.48 Marszałek Żymierski promował nowych oficerów Szkoły Piechoty. W przeddzień uroczystości wręczył nagrody wyróżniającym się w nauce podchorążym [6] Uczniowie Gimnazjom Energetycznego w Sosnowca w ciągu 21 dni zelektryfikowali 2 wsie: Preczów i Marianki [7] x Grupa harcerzy czeskich, która zwiedzała Polskę, brała udział przy odgruzowaniu Warszawy


Pierwszy narodowy kongres dyrektorów Milicji Niepokalanej we Włoszech odbył się w Asyżu w dniach 19 - 22 września b.r. W zjeździe wzięli również udział: O. Beda Hess, Generał OO. Franciszkanów i kilku biskupów. Uczestnicy obradowali nad duchem, organizacją i działalnością M.I. Specjalną uwagę zwrócono na kształtowanie ideowe, ascetyczne i apostolskie członków oraz na akcję społeczną Rycerstwa Niepokalanej, którą kieruje O. Bonawentura Raschi z Genui, wydawca 2 pism milicyjnych. Postulator generalny sprawy O. Maksymiliana Kolbego O. Ricciardi wygłosił do ludzi specjalną naukę o znaczeniu i wartości życia twórcy M.I.

Szach Iranu Mahammed Riza Pahlevi w dniu 20 sierpnia odwiedził Papieża w Castel Gandolfo.

W brytyjskiej strefie niemieckiej jest 83.339 Polaków, w tym 78.000 katolików. Z pomocą duchową i materialną spieszą im kapłani polscy w liczbie 79, działający w 59 obozach i 57 szpitalach. W 1947 r. było 5.209 chrztów, 3.960 ślubów, 1.090 zgonów (w tym 85% dzieci poniżej 12 lat), 144 nawróceń. Księża dostarczyli rodakom wielkie ilości mydła, tytoniu, 1518 zupełnych ubrań, pewną ilość żywności itp.

Polacy w Libanie obchodzili 100-letnią rocznicę śmierci O. Maksymiliana Ryłło, Polaka, założyciela uniwersytetu św. Józefa w Bejrucie, będącego dziś pomnikiem głębokiej myśli katolickiej na Bliskim Wschodzie.

W Filadelfii odbył się od 18 - 20 października trzeci zjazd Ligi Katolickiej wspierającej ofiarnie zniszczone kościoły w Polsce.

Unia Misyjna Kleru, licząca 230.000 księży i seminarzystów w 50 krajach, odbyła w Lizbonie 9 - 13 sierpnia kongres swych przedstawicieli, którzy po obradach poświęcili swój Związek Niepokalanemu Sercu Maryi w Fatimie.

W Braga odbył się zjazd harcerzy portugalskich z okazji 25-lecia działalności skautów katolickich. Ojciec Św[ięty] przesłał specjalne orędzie, w którym chwali apostolską pracę harcerstwa wśród młodzieży.

Studenci prawa uniwersytetu madryckiego złożyli "ślub wierności Matce i Pani naszej", Maryi. "Na Ewangelię św. przysięgamy - mówili - bronić dogmatu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Dziewicy, tajemnicy Jej Wniebowzięcia i przywileju Jej Wszechpośrednictwa łask".

Trzeci zakon franciszkański w Rzymie wyłonił z siebie grupę uczonych pod przewodnictwem dra Mateo Talucci, którzy postanowili wykładać naukę społeczną Kościoła i rozszerzać ją wśród ludu przez tercjarzy.

W klasztorze św. Hieronima k. Rzymu pracują od 50 lat benedyktyni francuscy nad rekonstrukcją autentycznego tekstu tłumaczenia Biblii św. Hieronima. Zebrali najstarsze rękopisy, niektóre sfotografowali, co roku czytają ok. 1.500 wydań, a każdy wariant notują w ogromnej księdze. Przejrzeli już 7 ksiąg St. Testamentu. Pracę chcą ukończyć za 20 lat, po czym wyjdzie nowe wydanie Pisma Św[iętego] dla wiernych.

Za inicjatywą oo. franciszkanów otworzono studia teologiczne dla świeckich w 9 miastach włoskich. "Najgorszym wrogiem chrześcijaństwa - pisał Papini z okazji ustanowienia pierwszego studium we Florencji - jest nie niewiara, lecz ignorancja. Wielu żyje z dala od Chrystusa jedynie dlatego, że o Nim nie wie, ani o tym, co Kościół myśli i robi".

W Lourdes otwarto "muzeum" pod nazwą: "Oblicze chrześcijańskiej Francji", które jest stałą wystawą nowoczesnych form apostolstwa Akcji Katolickiej.

Dr Leuret, prezes Biura Lekarskiego w Lourdes, potępił łatwowierność ludu, dającą łatwy posłuch nie sprawdzonym wieściom o cudach podczas gdy przemilcza się często prawdziwe uzdrowienia, sprawdzone przez lekarzy i władze kościelne. Domyśla się w tym kampanii celowo zorganizowanej, by przeszkodzić wierze w prawdę faktu Lourdes.

Historycy katoliccy opracowują na Rok święty 1950 historię Kościoła w różnych krajach. Do współpracy zgłosili się już uczeni z Anglii, Stanów Zjedn., Francji, Holandii, Węgier i Kroacji.

Archiwum Watykańskie udostępniło uczonym badanie dokumentów do 1878 r. (dotąd do 1846).

Edward Benesz, prezydent Czechosłowacji, przed śmiercią pojednał się z Kościołem katolickim, podobnie jak jego poprzednik M. Masaryk.

10.000 Dzieci Maryi odbyło Kongres Mariański w Paryżu z okazji 100-letniej rocznicy założenia dzieła przez św. Katarzynę Labouré. Na ołtarzu kościoła Notre Dame złożyły bogaty wykaz ofiar duchowych w postaci wysłuchanych Mszy Św., przyjętych Komunii Św., odmówionych różańców, aktów miłosierdzia itp.

W Amsterdamie miała miejsce konferencja przedstawicieli kościołów protestanckich i niektórych kościołów prawosławnych. Ogłoszono, że podział kościołów nie odpowiada planowi Bożemu, lecz jest rezultatem błędów ludzkich. Widoczna jest wśród innowierców tęsknota za unią.

W kościele św. Franciszka Ksawerego w Paryżu urządzono wystawę, przedstawiającą dzieje kultu maryjnego we Francji.

Jerzy Baker, muzyk światowej sławy i b. dyrektor B.B.C., przeszedł z anglikanizmu na łono Kościoła katolickiego.

Zmarł nuncjusz papieski w Irlandii, arcbp Paschal Robinson. Zgodnie z jego życzeniem, wyrażonym przed śmiercią, pochowano go w habicie franciszkańskim, boso i bez odznak arcybiskupich.

"Rok Matki Bożej" na Węgrzech zakończył się w sierpniu br. Przyniósł on wzrost uświadomienia katolickiego, szczególnie w wykonywaniu obowiązków religijnych.

Prymas Węgier, kard. Mindszenty, zgodnie ze swym wieloletnim zwyczajem, spędził wakacje wie wsi rodzinnej, pomagając przez cały czas matce staruszce i innym krewnym w pracy na roli.

Przy procesie b. ambasadora Niemiec przy Watykanie, który miał miejsce w Norymberdze, okazało się, że hitlerowcy chcieli w 1943 r. siłą zająć Watykan i wywieźć Papieża.

O’Shangressy, 80-letnia zakonnica b. świątobliwa (Matka Borgia), od 12 roku życia modli się nieustannie z natchnienia Bożego za Polskę i przepowiada jej wielką przyszłość.

Ogłoszenie konkursu piękności w Indonezji, tak sprzecznego z tradycyjną skromnością kobiety jawajskiej, wywołało oburzenie katoliczek tubylczych, które postanowiły bojkotować filmy firmy, organizującej konkurs.

Wolność religijną w Syjamie ogłosiła tamtejsza konstytuanta.

Bp Mummadi z Gunter (Indie Płd.) przedsięwziął plan ocalenia ponad półtora miliona dzieci hinduskich, jakie corocznie umierają przed upływem roku życia, oraz polepszyć zdrowotność matek. Buduje dom matki w swej diecezji i powierza go siostrom św. Józefa.

O. Ulliana, salezjanin, przekopał na swej misji Pak Kai w Syjamie kanał nawadniający pola ryżowe. W ten sposób oddał pod uprawę 2.000 ha suchej dotąd ziemi.

J.O.C. w Australii zakłada spółdzielnie mieszkaniowe, które ułatwiają młodym robotnikom budowę domów rodzinnych.

Biskupi Australii wydali o-świadczenie, w którym podkreślają, że obowiązkiem rządu jest złamać monopole i uspołecznić niektóre ważniejsze dla narodu, środki produkcji jak banki, ubezpieczalnie, koleje i pewne gałęzie przemysłu, choć niekoniecznie upaństwowić.

Katolicy w Australii, stanowiący 1/5 ludności, mają własną radiostację, którą kieruje ks. Rumbie. Dzięki audycjom religijnym wielu innowierców nawróciło się.

Misjonarze świeccy w Boliwii od 10 lat nawracają jeden z dzikich szczepów, który zgrupowali w redukcję. Ochrzczono już 90 osób.

Owocem kongresu w Ottawie jest założenie "Kanadyjskiego Towarzystwa Studiów Mariańskich". Siedziba mieści się na uniwersytecie katolickim w Ottawie.

Prasa katolicka w Stanach Zjedn. posiada 4 dzienniki, w tym 2 w języku polskim, o łącznym nakładzie 113.668 egz., 115 tygodn. o nakładzie 2.607.289 egz. oraz 400 innych czasopism o nakładzie 10.127.036 egz.

Bp Hennemann, wikariusz apostolski w Cape Town (Płd. Afryka) w liście pasterskim skrytykował politykę rządową, godzącą w wolność osobistą i godność nie-Europejczyków.

Ojciec Św[ięty] wezwał katolików do modlitwy w intencji Narodów Zjednoczonych, obradujących w Paryżu.