Iskierki
Drukuj

Generalissimus Józef Stalin obchodził 21 grudnia ub.r. 70-lecie swoich urodzin.

27 listopada br. w Warszawie nastąpiło zjednoczenie Stronnictwa Ludowego (SL) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) w jedną partię: Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.

W 1950 roku odbędzie się w Polsce powszechny spis ludności.

Ekipa naukowa archeologów odkryła na zamku piastowskim w Cieszynie wały ochronne, pochodzące z IV w. po Chr.

Zespół portowy Gdańsk-Gdynia posiada już połączenie z 300 portami morskimi i kilkudziesięcioma śródlądowymi.

Nowa linia kolejowa połączyła województwo olsztyńskie z woj. białostockim.

Stare Miasto w Warszawie ma być odbudowane, jako dzielnica mieszkaniowa do połowy 1952 r.

Polska zawarła 2 nowe umowy handlowe: z Albanią, z której będzie przywozić ropę naftową, rudy i inne surowce w zamian za swoje fabrykaty oraz z Islandią, która dostarczy nam tranu, śledzi i skór owczych za nasz węgiel i za rożne wyroby przemysłowe.

Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie rozpoczął tynkowanie ścian zaprawą cementowo-glinianą, która jest tańsza i trwalsza od innej.

Ziemia Łowicka obchodzi 100-lecie urodzin wielkiego artysty-malarza Józefa Chełmońskiego. Urodził sit w listopadzie 1849 r. we wsi Boczki z rodziny wieśniaczej.

Nagrodę Nobla na rok 1949 otrzymali, z medycyny - prof. R. Hees, Szwajcar i prof. Moniz, Portugalczyk; z fizyki - prof. Hideki Yukawa. Japończyk; z chemii - W. Gianque, Amerykanin.

W Afryce Płd. koło miasta Waterval Bovon przejeżdżający pociąg runął do rzeki z mostu 16-metrowej wysokości, powodując śmierć 100 osób.

Ostatnio wydarzyły się 2 wielkie katastrofy lotnicze: na Azorach, gdzie spadł samolot Paryż-Nowy Jork, powodując śmierć 48 osób, i w Potomac k. Waszyngtonu, gdzie wskutek zderzenia się 2 samolotów zginęło 55 ludzi.

Nową radiostację o sile 50 kw otwarto w Szczecinie.

W historycznych Płowcach na Kujawach zostanie usypany nowy kopiec-pomnik na miejscu pamiętnego zwycięstwa Władysława Łokietka nad Krzyżakami w r. 1331.

Rada Ministrów postanowiła powołać do życia Państwowy Instytut Sztuki i utworzyć Szkołę Inżynierską w Częstochowie.