Iskierki
Drukuj

W ramach uroczystości pięciolecia wydania Manifestu Lipcowego odbyło się w Warszawie otwarcie trasy W-Z. Przy budowie trasy pracowało 7 tys. robotników, zużyto 480 tys. ton materiałów budowlanych, wywieziono 40 tys. wagonów gruzu i postawiono 53 budynki. W dniu 22 lipca br. nastąpiło również odsłonięcie kolumny króla Zygmunta, pomnika Mikołaja Kopernika i odbudowanego Teatru Narodowego.

24 lipca br. Prezydent R.P. dokonał uroczystego otwarcia Centralnej Radiostacji Polskiego Radia w Raszynie, której maszt antenowy (335 m) jest jednym z największych osiągnięć techniki polskiej.

W dniach 22 i 23 lipca odbył się w Warszawie Kongres Odbudowy Stolicy.

W Gdańsku spuszczono na wodę

już czwarty z kolei rudowęglowiec polskiej produkcji - "Pstrowski";

W roku gospodarczym 1949/50 będą w dalszym ciągu stosowane stałe ceny zbóż. Nieznacznej zwyżce ulegnie tylko cena jęczmienia, gryki i pszenicy I klasy.

Sejm ustawodawczy przyjął ustawę o wprowadzeniu orderów "Sztandar Pracy" i "Budowniczych Polski Ludowej" oraz wniosek Rady Ministrów o odbudowaniu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Podczas prac wykopaliskowych na terenie Borowa (pow. Sieradz) odkryto osadę z IV wieku przed Chrystusem. W Lutomiersku pod Łodzią odkryto cmentarzysko pochodzące z XI-XII w.

Zmarła ostatnia krewna T. Kościuszki - Teresa Ratomska. Pogrzeb odbył się w Krakowie na koszt Państwa.

W ciągu bieżącego roku zostało objętych akcją elektryfikacyjną 1371 wsi.

Parlament rumuński ratyfikował styczniowy układ z Polską.

Polska podpisała w Londynie protokół, dopuszczający ją do udziału w podziale złota monetarnego, zrabowanego przez Niemcy. Podział złota odbędzie się w Międzysojuszniczej Komisji w Brukseli.

Otwarto regularną linię morską Polska - Indie -Pakistan.

Polska zawarła 5-letni układ handlowy ze Szwajcarią oraz jednoroczny z zachodnimi strefami Niemiec.

Na jednym z posiedzeń Sojuszniczej Rady Kontroli zastępcy gubernatorów wojskowych 4 mocarstw debatowali nad pogłębieniem współpracy gospodarczej wschodnich i zachodnich Niemiec.

Jugosławia dąży do nawiązania ściślejszych stosunków handlowych z Ameryką i Europą Zachodnią

W Australii strajkowało 23 tys. górników oraz około pół miliona robotników innych gałęzi przemysłu. Wojsko było zmuszone przewozić węgiel samochodami.

Wobec długotrwałego strajku robotników portowych w Londynie rząd był zmuszony ogłosić stan wyjątkowy w tym mieście a do pracy w dokach zaangażować wojsko.

We Francji przyjęto projekt ustawy o amnestii dla górników skazanych za udział w strajkach.

Ameryka, Francja i Włochy ratyfikowały pakt północnoatlantycki.

Wojska Chin północnych posuwają się w kierunku Kantonu, tymczasowej siedziby rządu kuomintangowskiego.

W sanatorium pod Moskwą zmarł premier bułgarski Georgi Dymitrow w wieku 67 lat. Jego następcą został wybrany Wasyl Kolarow.

W Atenach zmarł nagle premier minister spraw zagranicznych rządu ateńskiego, Temistolles Sofulis.

Rząd brytyjski zwrócił się do rządu USA z prośbą o dostarczenie informacji odnośnie ostatnich wyników badań nad energią atomową.

Prezydent Truman wniósł do Kongresu USA program zbrojeniowy Europy zachodniej

W parlamencie irańskim wybuchła bójka spowodowana przyjęciem projektu rządowego odmawiającego analfabetom prawa wyborczego.

W Genewie odbyły się posiedzenia Rady Ekonomicznej i Społecznej ONZ poświęcone zagadnieniom walki z narkotykami.