O sprawiedliwość społeczną oraz uczciwość administracji i obywateli
Drukuj
Wrzesień

Bóg rzekł: "Trzymajcie się z dala od wszelkiej niesprawiedliwości!" I nakazał każdemu troskę o bliźniego (Syr 17,14).

Bóg powołał nas do wielkich rzeczy. Ma wobec nas swoje plany i zamiary. Dał nam życie, a z nim wszystko to, co jest potrzebne - całe mnóstwo skarbów, które czynią nas pięknymi i podobnymi do Niego! Wśród zdolności dał nam tę jedną szczególną - można powiedzieć, że z Jego strony najbardziej ryzykowną - zdolność: wolność.

W swojej wszechmocy mógłby tak uczynić, wręcz narzucić, byśmy Go kochali. Mógłby, ale nie zrobił tego. Choć tak bardzo spragniony jest naszej miłości, czeka, aż sami Go wybierzemy. Mówi do nas i daje znaki, ale nie przymusza. Ze swoją miłością proponuje nam drogę życia najbardziej szczęśliwego. Na tej drodze On jest Opiekunem i Przyjacielem, On ustala zasady, daje rady i wskazówki. Błogosławi darami swej łaski, pomnaża siły i zdolności tego, kto chce Go kochać.

życie to nie zabawa czy igraszka. Trzeba dokonać wyboru: Bóg i Jego Ewangelia czy... co...? Jeśli Bóg - to: miłość, prawda, miłosierdzie, wierność, sprawiedliwość, uczciwość, radość itd. Nie może być inaczej. Wszystko inne nie jest z Boga i Bogu się nie podoba.

Owocem wiary w Boga i miłości bliźniego, konsekwencją życia Ewangelią jest sprawiedliwość i uczciwość.

W obecnych czasach temat sprawiedliwości i uczciwości jest szczególnie aktualny i niezwykle trudny. Niemal w każdym środowisku zauważyć można wiele przejawów niesprawiedliwości i nieuczciwości. Pracodawca wobec pracownika, pracownik wobec swego pracodawcy; dorosły wobec dziecka, dziecko wobec dorosłego... Problem ten dotyka zarówno pojedynczych osób, jak i całych grup społecznych. Zresztą, kto z nas nigdy nie czuł się niesprawiedliwie potraktowany? Lub - patrząc jeszcze głębiej - kto z nas naprawdę zawsze był uczciwy? To ważne pytania i sprawy do rozważenia, szczególnie przed Panem Bogiem.

Jak w tym wszystkim ma się odnaleźć chrześcijanin? Jakim ma być, jakimi postawami się wyróżniać?

Miłość, troska, szacunek, wrażliwość, odwaga, prawda, uczciwość - to cechy prawdziwego chrześcijanina. Dziś szczególnie potrzebne jest świadectwo takiego życia - sprawiedliwego i uczciwego. Takie życie staje się pytaniem i wyrzutem dla współczesnego świata. A zarazem alternatywą dla współczesnego człowieka, tak często niestety niszczonego przez wyzysk, kłamstwo, chciwość i ambicję. Nie jest łatwo, nawet więcej - jest coraz trudniej być uczciwym i sprawiedliwym! Ale jest to możliwe, gdy słucha się Słowa Bożego, na modlitwie przedstawia się Panu swoje zmagania i Jego prosi się o siłę i światło. A On łaski swojej udziela hojnie, gdyż Jego zamysłem jest nasze życie sprawiedliwe i uczciwe.

Wszechmogący, wiekuisty, sprawiedliwy i miłosierny Boże, daj nam nędznym czynić dla Ciebie to, o czym wiemy, że tego chcesz, i chcieć zawsze tego, co się Tobie podoba... (św. Franciszek z Asyżu).

S. Miriam OSC
Rycerz Niepokalanej 9/2012, s. 16

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?