Rycerz Niepokalanej 4 (719) 2016
Drukuj
RN 04/2016
RN 4/2016

2 Wosk paschału. Maryja, źródło światła i życia

O. Ignacy Kosmana OFMConv

Pascha, jak powiadają chrześcijanie Wschodu, jest "świętem świąt". Tajemnica wielkanocna stanowi centrum wiary i życia Kościoła.

6 Misericordias Domini in aeternum cantabo...

Ks. Grzegorz Jaśkiewicz

Miłosierdzie to piękna idea biblijna. Bóg był zawsze miłosierny, tak w akcie stworzenia, jak i odkupienia człowieka. W dalszym ciągu zaś pochyla się nad człowiekiem, jak to czynił w historii zbawienia i okiem Opatrzności kieruje losem państw i narodów, choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy albo zbyt mała jest nasza wiara, aby to pojąć.

8 A obok krzyża stały... te, co miłowały!

O. Tomasz Szymczak OFMConv

Jednym z najbardziej znanych tekstów maryjnych jest fragment Ewangelii św. Jana, w którym Ewangelista cytuje słowa Jezusa wypowiedziane do Jana: "Oto Matka Twoja".

10 Z życia Kościoła

Św. Maksymilian w Parlamencie Europejskim. Spalili żywcem dzieci. Zbrodnie na chrześcijanach - ludobójstwem. Wielkie dziękczynienie w Munyonyo. Posłanie misjonarzy miłosierdzia. Meksyk w ocenie Ojca Świętego. "Dzwon Miłosierdzia" na ŚDM.

14 Najpierw ty...

O. Raffaele Di Muro OFMConv

Intencja MI. Kwiecień. Aby nasze życie było ciągłym świadectwem o prawdzie zmartwychwstania i miłosierdziu Bożym.

16 Niepokalana - siła, potężna energia

O. Piotr Maria Lenart OFMConv

Poznaliśmy już Maryję jako największe piękno wszechświata. Widzimy, jak naśladowanie Jej cech może radykalnie zmienić nasze życie, nasze życie wiarą - jak może dojrzewać nasza wiara i jak może ona być mocna.

18 Krwawa prawda o aborcji

Kontynuacja rozmowy z Małgorzatą i Dawidem Wachowiakami, małżeństwem zaangażowanym w ruch obrony życia - o ich pracy w Fundacji Pro - Prawo do życia.

22 Prekursorki kultu Miłosierdzia Bożego

Ks. Józef Mandziuk

Człowiek, żyjący we współczesnym świecie, pełnym zawirowań, niepewności o jutro, buntu przeciwko Bogu, często jako syn marnotrawny potrzebuje otwartych ramion Ojca. Jednak miłosierdzie Boga dotyczy człowieka, który pragnie otworzyć się na tę Miłość miłosierną, bowiem Bóg dał człowiekowi wolną wolę i do niczego go nie zmusza.

24 Piastowski strażnik wiary

O. Paweł Warchoł OFMConv

"Praca nad przyszłością nie może wydać dobrych skutków bez znajomości przeszłości" - napisał Feliks Koneczny w książce Święci w dziejach narodu polskiego. A ponieważ najważniejszym dziedzictwem jest spuścizna religijna, trzeba więc przypomnieć polskich świętych, którzy stoją na straży dziedzictwa narodowego i polskiej racji stanu. Oni bowiem uczestniczyli czynnie w życiu narodu, przypominając, by je doskonalić według moralności chrześcijańskiej.

26 Bitwa o "Credo"

Dominik Jednorowski

Credo, zwane też od pierwszych słów "Wierzę w Boga", jest starożytnym wyznaniem wiary, które zna na pamięć każdy katolik. O jego treść, w którym każde słowo ma swoje znaczenie, stoczono przed wiekami ponad stuletnią walkę, angażującą wszystkich ówczesnych chrześcijan.

29 Millenium Chrztu Polski (1966 r.)

Łukasz Domitrz

Na 1966 r. przypadły tysięczna rocznica chrztu Polski i związane z nią umowne tysiąclecie państwa polskiego. Komunistyczna władza i polski Kościół wykorzystały wielki jubileusz do walki o "rząd dusz" Polaków.

34 Jezus w oczach Apostołów

Od 19 lutego w Polsce można obejrzeć film Cierń Boga Óscara Parra de Carrizosa. Reżyser znany jest z takich produkcji, jak Jeden z Was mnie zdradzi czy Pod płaszczem gwiazd. Film ukazuje ostatnie trzy lata życia Jezusa widziane oczyma Apostołów. Jest to jedyna tego typu produkcja, mimo że filmów o życiu Jezusa nakręcono już ponad 150.

36 Z życia MI

Siedem kluczy w Gdańsku. Nowy Zarząd MI diecezji bielsko-żywieckiej. Nowy impuls dla MI. Plany MI na przyszłość. angielskie wydanie Pism św. Maksymiliana. Książka o cierpieniu.

40 Miłosierne Serce

Bóg bogaty w miłosierdzie posłał swego Syna, aby szukać zagubionych grzeszników. Dla ich ratowania nie wahał się oddać swego życia. Rozważając każdego dnia Boże słowo, możemy skupić się na radości zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią, ale nie możemy zapomnieć, jaką ceną została ona okupiona i wzorując się na świadkach Miłości i Miłosierdzia, naśladować ich pełne wiary i oddania życie.

43 Podziękowania - dodaj własne podziękowanie

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.