Rok święty trwa
Drukuj

W styczniu br. Ks. Arcybiskup Stefan Wyszyński, Prymas Polski (a podobnie i inni biskupi polscy) wydał odezwę w sprawie Roku Świętego.

Na wstępie tej odezwy pisze:

"Wielki Jubileusz Powszechny w 1950 roku, zamknięty uroczyście w Rzymie w Wigilię Bożego Narodzenia zeszłego roku, Ojciec Św[ięty] Pius XII Konstytucją Apostolską "Per Annum Sacrum" rozszerzył na cały świat katolicki na przeciąg całego roku od 1 stycznia do 31 grudnia 1951 r. Dzięki łaskawości Namiestnika Chrystusowego mogliśmy zyskać odpust jubileuszowy już w roku zeszłym razem z Wiecznym Miastem; obecnie ponownie przez cały rok 1951 możemy uczestniczyć w łaskach Roku Świętego z całym światem chrześcijańskim".

Warunki zyskania odpustu jubileuszowego w Archidiecezji Warszawskiej są następujące: Odbyć spowiedź św. i przyjąć Komunię Św[iętą] (poza doroczną wielkanocną!), nawiedzić czterokrotnie kościół wyznaczony[1] i przy każdym nawiedzeniu odmówić 5 razy Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu, nadto 1 raz Ojcze nasz,

Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu w intencji Ojca Św[iętego], 3 razy Zdrowaś Maryjo z wezwaniem "Królowo Pokoju - módl się za nami", 1 raz "Witaj Królowo". Wszystkim, którzy w tym roku odbędą pielgrzymkę do miejsc łaskami słynących w Archidiecezji jak Lewiczyn, Miedniewice, Rokitno zamienia się obowiązek czterokrotnego nawiedzenia na jednorazowe nawiedzenie (ale z odmówieniem czterokrotnym przepisanych pacierzy[2].

"O ile w roku zeszłym podczas jubileuszu obchodzonego w Rzymie zawieszone były prawie wszystkie odpusty za żyjących, w tym roku żadnych ograniczeń w tej mierze nie ma. Można więc zyskiwać wszystkie odpusty zarówno za żyjących jak i za zmarłych, przy czym przez Spowiedź i Komunię Św[iętą] jubileuszową spełniamy jednocześnie warunek konieczny dla zyskania innych odpustów".

"Przez cały czas trwania jubileuszu spowiednicy posiadają obszerną władzę co do rozgrzeszania od grzechów zastrzeżonych, zwalniania od ślubów prywatnych, dyspensowania od przeszkód małżeńskich oraz zamieniania warunków przepisanych dla zyskania odpustu jubileuszowego".

Prymas Polski zachęca, abyśmy jak najlepiej wykorzystali Rok Święty dla dobra dusz. Przypomina słowa św. Pawła: "abyście nadaremno łaski Bożej nie otrzymywali" (2 Kor 6,1) i woła: "Niech... dusze ludu wiernego łaską Bożą poruszone, od rzeczy ziemskich zwrócą się do niebieskich i - po zmyciu zmaz grzechowych - w szlachetnym porywie dobrej woli wstąpią szczerze na stromą drogę cnoty".

[1] Kościołami wyznaczonymi są: w Warszawie - własny kościół parafialny, nadto katedra św. Jana, kościół św. Anny i kościół prokatedralny; w Łowiczu - kolegiata i kościoły Św. Ducha, Panien Bernardynek i Św. Wojciecha; w innych miejscowościach, gdzie znajdują się 2 kościoły, wyznaczone są obydwa; gdzie jest tylko jeden kościół, ten zostaje wyznaczony.

[2] Trzeba zwracać baczną uwagę na warunki, przepisane przez Ordynariuszy w innych diecezjach, gdyż warunki te mogą być trochę odmienne.