O wierze
Drukuj

Prawdy katechizmowe

Nieraz ludzie opowiadają nam o zdarzeniach, których nie widzieliśmy, o krajach, których nie znamy, a my ich słowom wierzymy, czyli uznajemy za prawdę to, co mówią.

Pan Bóg również do ludzi przemawiał, czyli objawiał im nieznane prawdy, potrzebne do zbawienia. Jeśli wierzymy ludziom, tym bardzie, powinniśmy wierzyć Panu Bogu, który wszystko wie i zawsze prawdę mówi.

W co powinniśmy wierzyć?

Powinniśmy wierzyć w Boga i we wszystko, co Pan Bóg objawił. Między prawdami objawionymi są takie, które nazywamy tajemnicami wiary.

Co nazywamy tajemnicami wiary?

Tajemnicami wiary nazywamy te prawdy, które poznajemy z Objawienia Bożego, lecz ich zrozumieć nie możemy.

Które prawdy objawione powinniśmy przede wszystkim znać i w nie wierzyć?

Następujące prawdy objawione powinniśmy przede wszystkim znać i w nie wierzyć:

1. jest jeden Bóg,
2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza i za złe karze,
3. są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty,
4. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia,
5. dusza ludzka jest nieśmiertelna,
6. Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

Przez kogo Pan Bóg objawił wszystko to, w co powinniśmy wierzyć?

Wszystko to, w co powinniśmy wierzyć, Pan Bóg objawił przez patriar[235]chów i proroków, a na ostatek przez Syna Swego Jezusa Chrystusa i Jego apostołów. O tym zaś, co Pan Bóg objawił, poucza nas Kościół Katolicki.

"Wielokrotnie i różnorodnie mówił Pan Bóg ongiś do ojców przez proroków, a na ostatek w te dni przemówił do nas przez Syna" (Hbr 1,1-2).

W czym zawiera się wszystko to, co Pan Bóg objawił?

Wszystko to, co Pan Bóg objawił, zawiera się w Piśmie Św[ięte] i Podaniu Ustnym.

Co to jest Pismo Św[ięte]?

Pismo Św[ięte] jest to zbiór ksiąg napisanych pod natchnieniem Ducha Św[iętego], które Kościół Katolicki przechowuje i podaje jako Objawienie Boże. Pismo Św[ięte] nazywamy także Biblią. Pismo Św[ięte] obejmuje księgi Starego i Nowego Testamentu. Pismo Św[ięte] Starego Testamentu zawiera to, co Pan Bóg objawił przez patriarchów i proroków[1].

Pismo Św[ięte] Nowego Testamentu zawiera to, co Pan Bóg objawił przez Pana Jezusa i Apostołów[2]. Kościół Św[ięty] zachęca, abyśmy Pismo Św[ięte] czytali pilnie i z pobożnością.

"Wszelkie Pismo od Boga natchnione pożyteczne jest do nauczania, do karcenia, do poprawiania, do ćwiczenia w sprawiedliwości" (2 Tm 3,16).

Pismo Św[ięte] nie zawiera wszystkich prawd objawionych. Objawienie Boże zawarte jest także w Podaniu Ustnym czyli Tradycji.

"Wiele też innych znaków uczynił Jezus przed oczyma uczniów Swoich, które nie są zapisane w tej księdze" (J 20,30).

Co to jest Tradycja czyli Podanie Ustne?

Tradycja czyli Podanie Ustne jest to zbiór objawionych prawd Bożych nie spisanych przez Apostołów, które Kościół Katolicki przechowuje i do wierzenia podaje.

"Trzymajcie się podań, których się nauczyliście czy to przez słowo, czy przez list nasz" (2 Tes 2,15).

Podanie ustne doszło do nas:

1. przez nauczanie Kościoła i jego święte obrzędy,
2. przez kościelne wyznania wiary czyli symbole,
3. przez orzeczenia papieży i soborów.
4. przez Pisma Ojców Kościoła i zabytki kościelne.

Pismo Św[ięte] i Podanie Ustne przechowuje Kościół Św[ięty] przy pomocy Ducha Świętego bez skazy i niesfałszowane.

Pismo Święte i Podanie Ustne są to dwa źródła wiary katolickiej.

Akt wiary:

"Wierzę w Ciebie, Boże żywy.
W Trójcy jedyny, prawdziwy.
Wierzę, coś objawił Boże,
Twe słowo mylić nie może".

[1] Pismo Św[ięte] Starego Testamentu składa się z 45 ksiąg tj. z 21 ksiąg historycznych, 7 ksiąg obyczajowych i 17 prorockich. Księgi historyczne są: 5 ksiąg Mojżesza, księgi Jozuego, Sędziów, Rut, 2 Samuela, 2 Machabejskie. - Księgi te podają nam dzieje rodu ludzkiego, a szczególnie narodu izraelskiego, oraz tych osób, które były związane z Chrystusem Panem czy to pokrewieństwem, czy podobieństwem życia.

Obyczajowymi są księgi: Joba, Psalmów, przypowieści, Kaznodziei, Pieśni nad Pieśniami, Mądrości i Syracha. - Księgi te pouczają jak należy żyć, aby się Bogu przypodobać.

Prorockimi są: Księgi proroków większych: Izajasza, Jeremiasza z Baruchem, Ezechiela i Daniela; Księgi proroków mniejszych: Ozeasza, Joela, Amosa, Abdiasza, Jonasza, Micheasza, Nahuma, Habakuka, Sofoniasza, Aggeusza, Zachariasza i Malachiasza. - Księgi te mówią na wielu miejscach o życiu i działalności obiecanego Zbawiciela.

[2] Pismo Św[ięte] Nowego Testamentu obejmuje 27 ksiąg tj.: 4 Ewangelie według Mateusza, Marka, Łukasza i Jana, Dzieje Apostolskie (św. Łukasza), 14 listów św. Pawła, 7 listów innych Apostołów i Objawienie św. Jana, czyli Apokalipsa. Listy św. Pawła są następujące: do Rzymian, 2 do Koryntian, , do Galatów, do Efezjan, do Filipian, do Kolosan, 2 do Tesaloniczan, 2 do Tymoteusza, do Tytusa, , do Filemona i do Żydów. Listy innych Apostołów: św. Jakuba, 2 św. Piotra, 3 św. Jana, św. Judy. - Księgi Nowego Testamentu pouczają nas o życiu nauce i działalności Pana Jezusa i Apostołów.