Kronika
Drukuj

[okładka, s. III]Ponad 1600 techników z długoletnią praktyką w swoim zawodzie złożyło egzaminy i uzyskało dyplomy inżynierskie. Liczba osób, które zgłosiły się do egzaminów, wynosi blisko 7 tysięcy.

Straszna powódź, jaka miała miejsce we Włoszech w dolinie Padu, spowodowała śmierć 273 osób, 223 tys. ludzi pozbawiła dachu nad głową i wyrządziła szkody materialne na 175 miliardów lirów. Prymas Polski w imieniu Episkopatu, duchowieństwa przesłał wyrazy "współczucia chrześcijańskiego, z powodu żywiołowych klęsk powodzi, które utrapiły tyle rodzin, zniszczyły tyle wiosek i miast pracowitej ludności włoskiej. Pełni współczucia zanosimy modlitwę do Boga, aby zasmuconych pocieszył hojnymi darami swej miłosiernej Opatrzności".

W 1951 r. otrzymało sakrę biskupią 7 tybulców w krajach misyjnych: 2 Japończyków, 2 Hindusów, 1 Chińczyk, 1 Indonezyjczyk i 1 Murzyn.

Ostatnio podano do wiadomości, że 2 maja 1951 r. przyjęła wiarę katolicką księżna Armgard von Lippe-Biesterfeld, matka księcia Bernarda z Holandii. W sierpniu przyjęła Sakrament Bierzmowania z rak biskupa Kolonii.

W ostatnią niedzielę Adwentu Ks. Prymas udzielił w katedrze wrocławskiej święceń kapłańskich 14 alumnom, którzy ukończyli Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

10 I br. zmarła w Laskach koło Warszawy Helena Morawska, kierowniczka b. Księgarni "Verbum" w Warszawie i autorka życiorysów św. Tomasza Morusa oraz świątobliwej Anieli Salawy.

Św[ięta] Kongregacja Rozkrzewiania Wiary dekretem z 10 I br. utworzyła 3 nowa okręgi kościelne: 2 wikariaty apostolskie - Mbulu (w Tanganice) i Kasongo (w Kongo) i 1 prefekturę apostolską - Wyspy Falklandzkie (w Chile).

Z okazji wyniesienia na ołtarze bł. Franciszka Antoniego Fasani generał OO. Franciszkanów O. Beda Hess wydał 4.10. ub.r. list okólny o duchowości franciszkańskiej. W beatyfikacji tej "możemy znaleźć znak odnowienia i życia w starożytnym naszym zakonie". Wzywa do naśladowania nowego błogosławionego współbrata, zwłaszcza do miłości Niepokalanej według jego wzoru. "W miarę wzrostu świętości wzrastała jego miłość do Matki Najśw.... Starał się żyć przez Maryję, z Maryją, w Maryi, by w ten sposób mógł żyć przez Jezusa, z Jezusem, w Jezusie. Zwykł był mawiać: "Kochajmy Maryję, Uciekajmy się zawsze do Maryi w pokusach, trudnościach, oschłości ducha, w każdej potrzebie duszy i ciała! Maryja jest kluczem Raju: w Niej pokładajmy całą naszą nadzieję, bo gdy Ona pośredniczy - wszystkiego można się spodziewać od Boga. "O Maryi zawsze mówił, Maryję czcił szczerym nabożeństwem... Usilnie starał się naśladować pokorę, miłość i czystość Maryi, by przez upodobnienie się do Niej stać się jedno z Jezusem".

Przy Św[iętej] Kongregacji dla Zakonników powstało dwuletnie studium czyli szkoła praktyczna, przeznaczona dla duchowieństwa zakonnego i świeckiego, pracującego szczególnie przy zarządzie i wychowaniu w zakonach. Studium zapozna więcej z kompetencją i praktyką powyższej kongregacji, z interpretacją i stosowaniem w życiu prawa zakonnego, z porównawczym prawem prywatnym zakonów.

Przy procesie beatyfikacyjnym św. Teresy od Dzieciątka Jezus bona, składając zeznanie o "panience Teresie" zawołała: "Trzeba by również kanonizować Matkę". Istotnie, świętość "małej [okładka, s. IV]świętej" mogła rozkwitnąć w klasztorze karmelitańskim dzięki podstawom, danym w domu rodzinnym przez matkę Azelię Martin. Ostatnio ukazał się we Francji życiorys tej matki, napisany przez Ludwikę Andre-Delastre, pełen żywych i czarujących szczegółów z atmosfery rodzinnej Martinów.

Miesięcznik szwajcarski "Mensile" w szeregu artykułów wykazał zgubne skutki rozwodów. Nazwano tam rozwód plagą społeczną, wyrządzającą ogromne szkody i spustoszenia. Kroniki policyjne wykazują w wielu krajach, ilu rozwiedzionych popełnia samobójstwo. Niedawno w Zurichu wzbudziła powszechne współczucie wiadomość, że opuszczona matka zabiła czworo swoich dzieci i sama zakończyła złamany rozwodem żywot samobójstwem. Znany też jest objaw wzrostu przestępczości małoletnich, pozbawionych rodzicielskiego dozoru. Według statystyki, przeprowadzonej przez Odette Philippon, cztery piąte przestępców spośród małoletnich należy do rodzin rozbitych lub niezorganizowanych.

Na kongresie astronomicznym, który odbył się w Paryżu w 1899 r., postanowiono sporządzić całkowitą mapę nieba. Każdemu obserwatorium przydzielono odpowiednią część firmamentu. Obserwatorium Watykańskie otrzymało strefę przy gwieździe polarnej, obejmującą konstelacje Kasjopei, Cefeusza i Smoka oraz część Drogi Mlecznej. O. Hagen T.J., astronom papieski, zawezwał do pomocy 4 zakonnice z zakonu Maryi Dzieciątka. Siostry te "skatalogowały" już 500.000 gwiazd. Praca ich jest szczególnie ciężka, odkąd zajęły się wycinkiem drogi mlecznej.

Poszukiwania archeologiczne, prowadzone przez 12 ostatnich lat, doprowadziły do odnalezienia grobu św. Piotra Apostoła w podziemiach Bazyliki Watykańskiej pod konfesją. Oficjalne sprawozdanie z wyników prac wykopaliskowych, wydane w formie specjalnego dzieła przez Stolicę Apostolską, zostało uroczyście wręczone Ojcu Św[iętemu] tuż przed świętami Bożego Narodzenia ub.r. Tak więc wykopaliska potwierdziły tradycję, według której św. Piotr działał w Rzymie i tu poniósł męczeństwo, a zwłoki jego pochowano w pobliżu cyrku Nerona w okolicy Watykanu. Nad zwyczajną mogiłą ziemną wzniesiono bazylikę Konstantyna, a potem dzisiejszy kościół św. Piotra.

W Tyńcu pod Krakowem, gdzie przeprowadza się badania w ramach prac związanych z tysiącleciem Polski, otwarto wystawę umożliwiającą zaznajomienie się z życiem naszych przodków z XI i XII w. Udostępnione fragmenty wykopalisk, zwłaszcza z pierwszego budynku opactwa benedyktyńskiego, wskazują na dość wysoki ; poziom kultury pierwotnej Polski oraz na to, że u kolebki sztuki polskiej stali rodzimi artyści ludowi, a nie twórcy sprowadzeni z obcych krajów.

Dwumiesięcznik Ascetyczno-praktyczny "Homo Dei" przeprowadził na swych łamach dyskusję o powołaniach kapłańskich i zakonnych. Z dyskusji okazało się, że w Polsce seminaria diecezjalne są zapełnione, a również zakony męskie i żeńskie na brak powołań ogólnie nie narzekają, chyba że wyjątkowo jakiś zakon za mało jest znany w społeczeństwie albo nie cieszy się wzięciem.

W anglikańskich kołach Cejlonu obserwuje się silny ruch ku katolicyzmowi. Zachętę daje im jakobicki kościół Mar Ivanios’a, który w całości wrócił do Kościoła Katolickiego. Między władzami duchownymi nawiązane są rozmowy.