Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 1/1951, Kronika, s. 32

W wigilię Bożego Narodzenia Papież Pius XII zamknął Bramą świętą w bazylice watykańskiej, a kardynałowie legaci spełnili ten sam obrzęd w trzech innych bazylikach patriarchalnych. W ten sposób został zakończony Rok Święty.

W przeddzień wigilii Niepokalanego Poczęcia, 6.12. ub.r., Ojciec Św[ięty] ogłosił nową encyklikę - "Mirabile illud", wzywającą wiernych do publicznych modłów, za pośrednictwem Niepokalanej, o pełny i szczery pokój dla wszystkich narodów.

Papież wydał konstytucję apostolską "Sponsa Christi", w której pozwolił zakonnicom klauzurowym na nauczanie młodzieży i pracę społeczną w ich klasztorach.

W dniach 17-20.12 ub.r. odbył się w Rzymie międzynarodowy kongres dyrektorów Trzeciego Zakonu św. Franciszka pod przewodnictwem generałów franciszkańskich.

Sekcja Zdrowia Publicznego w Madras (Indie) uchwaliła wniosek o "kontroli urodzin" i przekazała go Zgromadzeniu Ogólnemu. Przewodniczący Zgromadzenia, przedstawiając ten wniosek, zaznaczył, że właściwie nie potrzeba oddawać go już pod głosowanie, skoro członkowie sekcji jednogłośnie go uchwalili. Ale wnioskowi przeciwstawił się poseł katolicki O. D’Souza, który tak wpłynął na innych posłów, że wniosek rządowy został w głosowaniu odrzucony.

W Erytrei odbył się 4.11. ub.r. kongres mariański.

W. Bawey, wikariusz anglikański w Woodlands przeszedł na wiarę katolicką.

Św[ięta] Kongregacja Obrzędów ustaliła, że dawną Mszę o Wniebowzięciu N.M.P. zastąpi, nowa - "Signum Magnum", jaką Papież odprawił w dniu ogłoszenia dogmatu Wniebowzięcia. Introit tej Mszy wzięty jest z Ks. Objawienia ("Ukazał się znak wielki na niebie"), Lekcja z Ks. Judyty, Ewangelię tworzy kantyk "Magnificat" a Offertorium - znany wiersz z Ks. Rodzaju: "Położę nieprzyjaźń między tobą a niewiastą". Kongregacja ta zarządziła też, by w Litanii Loretańskiej po wezwaniu "Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta..." dodawać "Królowo wniebowzięta".

Najbardziej misjonarską diecezją świata jest chyba diecezja Bruges (Belgia), z której pracuje w krajach misyjnych. 2075 misjonarzy, w tym 615 kapłanów. Nadto znane są tu nazwiska przeszło tysiąca misjonarzy zmarłych.

W Ugandzie otwarto wystawę sztuki murzyńskiej, obrazującą wysiłki ostatnich 10 lat. Eksponaty mają wysoką wartość artystyczną. Niektóre wykonały kobiety artystki, co jest oznaką wielkiego postępu w wychowaniu kobiety murzyńskiej. Naczelne miejsce na wystawie zajmują obrazy święte o motywach chrześcijańskich.

W Helsinkach (Finlandia) powstał instytut dominikański "Studium Catholicum", który chce zacieśnić stosunki kulturalne z krajami katolickimi oraz zbadać tradycje chrześcijańskie swego kraju i jego wkład w cywilizację chrześcijańską.

W dniach 26.11. - 8.12. ub.r. obradował w Rzymie międzynarodowy kongres zakonników, rozważając sprawę dostosowania życia i apostolstwa za konnego do współczesnych warunków.

W święto Niepokalanego Poczęcia N.M.P. o północy została odprawiona w całych Włoszech, w 24.000 parafii Msza św. dla mężczyzn. Przemawiał przez radio słynny kaznodzieja O. Lombardi.

W listopadzie ub. r. we Fryburgu odbył się zjazd Związku Lekarzy Katolickich Szwajcarii, który pod przewodnictwem dr. Morad’a obradował na temat: "Kapłan, lekarz i pedagogia w służbie dla chorych".

Katolickie Stowarzyszenie w sprawie Pokoju Międzynarodowego wręczyło Achesonowi, sekretarzowi stanu U.S.A., memoriał, w którym oświadczyło: "Lekarstwem na nędzę jest nie: mniej ludzi, lecz: więcej produkcji i lepszy rozdział".

Tygodnik "Universe" ogłosił, że w Turcji blisko starożytnego miasta Efez wykopano dom, pokryty napisami z I. wieku, zawierającymi wezwania do Najśw. Maryi Panny. Przypuszcza się, że jest to dom, w którym żył św. Jaa z Matką Bożą, zamieniony potem na kaplicę.

Monofizycki Arcybiskup Libanu i Damaszku Gandour, nawrócił się na wiarę katolicką. Należał on do kościoła syryjskiego i jakobickiego, który trzyma się herezji monofizyckiej, uznającej tylko jedną naturę w Chrystusie.

Katoliccy lekarze i studenci medycyny w Madras (Indie) utworzyli "Stowarzyszenie Lekarskie,", które postawiło sobie za cel bezpłatną opiekę nie tylko nad chorymi biedakami w mieście, ale i po wioskach w promieniu 20-25 km. Stowarzyszenie to w ciągu 6 lat swego istnienia zdziałało wiele dobrego. Przez jego klinikę przechodzi dziennie ponad 200 chorych, a ekipa 9-10 członków, w tym 2 lekarzy, wyjeżdża raz na tydzień do jakiejś okolicznej wioski, odwiedzając nieraz do 100 chorych.

W dzień Nowego Roku o północy w całym świecie, za specjalnym pozwoleniem papieskim, odprawiono Msze św. w celu uproszenia błogosławieństwa na rok 1951.

W Międzynarodowym Kolegium św. Aleksego w Rzymie prowadzonym przez Serwitów Maryi, otwarto papieski fakultet teologiczny "Marianum".


Nowa. książka o św. PAWLE

"Święty Paweł - Życie i Pisma": Ks. Prof. Eugeniusz Dąbrowski, Pallotinum 1950 r., str. 330, cena 30 zł. Do nabycia w Niepokalanowie.

Św. Paweł należy do największych mężów w Kościele. Ewangelię głosił z takim zapałem, że stał się Apostołem Narodów. Tak się poświęcił idei Chrystusowej, że w pracy dla jej rozwoju nie powstrzymały go największe trudności ani prześladowania. Gdy pisał do wiernych swe natchnione listy, słowa jego mają nieraz żar płynącej lawy. Przy tym wszystkim był człowiekiem pełnym serdecznych uczuć, gorącego i kochającego serca, a tak delikatnym, że nie chcąc być ciężarem dla innych, nawet wśród tysięcznych zajęć i choroby sam ręczną pracą zarabia na swe utrzymanie.

Lecz szczególnie dlatego podziwiamy jego życie przebogate w czyny, bo było pełne świętości, tajemniczych wizji i wiernego współdziałania z łaską. Bożą. Nie dziw więc, że tylu pisarzy pociągała postać św. Pawła i wiele mamy dzieł opisujących jego życie pełne rozmachu, poświęceń, miłości Boga i bliźniego. Bez: balastu przypisków, ale krytycznie, jasno, zajmująco opisuje nam również "Życie i Pisma" św. Pawła: Ks. Profesor Eug. Dąbrowski. Weź więc i czytaj!


Opis zdjęcia powyżej: Symbol ogniska rodzinnego na wystawie Działalności Katolickiej w Rzymie (stoisko rodziny).