Kronika
Drukuj

24 czerwca w Rzymie odbyły się dwie pierwsze kanonizacje roku bieżącego. Nowymi świętymi są: Maria Dominika Mazzarello i Emilia Vialar. Pierwsza urodziła się w 1837 r. w Mornese (Piemont) z wieśniaczej rodziny, w młodości pracowała przy rodzicach i w stowarzyszeniu Córek Maryi Niepokalanie Poczętej, a w 1872 r. razem ze św. Janem Bosco założyła zgromadzenie zakonne Córek Maryi Wspomożycielki dla wychowywania dziewcząt, liczące dziś 1.080 domów i 14.000 sióstr w 58 krajach; zmarła 14.5.1881 r., beatyfikowana w 1938 r. Druga urodziła się 1797 r. w Gaillac we Francji, gdzie w 1832 r. założyła zgromadzenie Sióstr św. Józefa od Objawienia dla prowadzenia dzieł miłosierdzia i apostolstwa w Europie i krajach misyjnych (dziś liczy one 1.200 sióstr, pracujących wśród 210.003 podopiecznych); zmarła w 1856 r., beatyfikowana w 1939 r.

Z okazji beatyfikacji Papieża Piusa X Kardynał Adam Stefan Sapieha, Arcybiskup Metropolii Krakowskiej, przesłał Ojcu Św[iętemu] telegram następujące treści: "Pomimo mej ciężkiej choroby ze serca i duszy uczestniczę w uroczystej beatyfikacji najczcigodniejszego Piusa X, któremu osobiście usługiwałem przez 6 lat i z którego rąk otrzymałem pełnię kapłaństwa. - Kard. Sapieha".

[okładka, s. III]Po powrocie z Rzymu Prymas Polski Ks. Abp Stefan Wyszyński oświadczył: "Z radością opowiadałem Ojcu Św[iętemu] jak Polska się odbudowuje. Ten widomy obraz dzielności naszego Narodu, który dźwiga się z gruzów mężnie, w każdym pokoleniu, wzruszył do żywego Ojca chrześcijaństwa tak, iż wszystkim, co pracują nad odbudową Kraju i jego świątyń - robotnikom, rzemieślnikom i inżynierom oraz ofiarnej ludności - udzielił Ojciec Św[ięty] swego najwyższego błogosławieństwa".

Ojciec Św[ięty] dokonał nominacji nowych biskupów w Polsce: ordynariuszem Diecezji Częstochowskiej, osieroconej przez Ks. Biskupa Teodora Kubinę, został Ks. Biskup Zdzisław Goliński, dotychczasowy sufragan lubelski; sufraganem Archidiecezji Gnieźnieńskiej został Ks. Antoni Baraniak, dotychczasowy sekretarz Prymasa Polski.

31 maja zmarł Kardynał Dionizy Dougherty, arcybiskup Filadelfii, mając lat 86. Był on członkiem 4 kongregacji rzymskich, jako legat papieski przewodniczył w 1937 r. na 33 Kongresie Eucharystycznym w Manili, zasłużył się na polu kinematografii katolickiej.

Dla uczczenia 25-lecia konsekracji biskupiej Ojca Św[iętego], które przypadło w 1942 r., świat katolicki postanowił złożyć mu jakiś dar według jego woli. Wyraził wtedy życzenie, by zbudowano kościół w jednej z nowych dzielnic Rzymu, gdzie brakuje świątyń. Kościół ten pod wezwaniem św. Eugeniusza ukończono w br., a w dniu 2.6. Papież dokonał konsekracji. Nowa bazylika jest wspaniałym dziełem sztuki, nad którym pracowało wielu- artystów.

Liczba szkół katolickich w Indiach wynosi 5.533; uczy się w nich 30.194 nauczycieli, z których 80% to katolicy. Z tego szkół średnich jest 474 z 6.844 profesorami katolickimi i 2.506 niekatolickimi, szkół wyższych (kolegia uniwersyteckie) - 42 z 595 profesorami katolickimi i 578 niekatolickimi. Ważnymi problemami jest kształcenie nauczycieli dla tych szkół, czym zajmuje się 64 "training schools" (szkół normalnych) - dla szkół podstawowych i 6 "training colleges" (specjalne o stopniu akademickim) - dla szkół średnich.

O. Colman O’Huallachain, wielki przyjaciel Polski, wydał w języku irlandzkim piękny życiorys o. Maksymiliana M. Kolbego. Ilustracja na okładce tej książki, przedstawiająca pożary i bomby, wymownie potępia wojnę.

W uroczystość św. Piotra i Pawła młodzież katolicka oddała w Rzymie do użytku "Dom Pokoju", który ma służyć za schronisko dla młodzieży pielgrzymującej do Wiecznego Miasta. Dzieło to jest wypełnieniem ślubu, powziętego w czasie ostatniej wojny.

W Walencji urządzono pierwszy narodowy Kongres Moralności. Pod przewodnictwem Komisji Episkopatu do ortodoksji i moralności obradowano nad sprawą plaż i kąpieli.

Ostatnia wizyta Patriarchy Babilonii Józefa VII Ghanima we Włoszech, przedsięwzięta z okazji 400-ej rocznicy unii Chaldejczyków z Kościołem, ukazała światu istnienie i żywotność jednego z najbardziej starożytnych patriarchatów Wschodu. Ludność Mezopotamii (dziś Irak) należała do pierwszych, które słyszały o Chrystusie. Słowo "Chaldejczycy" oznaczało niegdyś główny szczep babiloński, a dziś używa się go na oznaczenie katolickiej ludności Iraku, która trzyma się obrządku chaldejskiego, w odróżnieniu od Asyro-Chaldejczyków, będących nestorianami. Herezję nestoriańską porzucili Chaldejczycy w 1551 r. za patriarchy Jana Sulaqua, a potem wracały do Kościoła dalsze grupy, ostatnio w 1834 r. z patriarchą Janem Hormezem. Dziś na 4.794.449 mieszkańców Iraku, 268.000 to chrześcijanie, z których 200 tys. należy do Kościoła Katolickiego. Patriarcha rezyduje zimą w Bagdadzie, a latem w Mossulu. Jego jurysdykcja rozciąga się teraz na sąsiednie kraje, obejmując 250.000 wiernych, w 10 diecezjach i 4 wikariatach, z 170 kapłanami i 96 kościołami.

W Bibliotece Watykańskiej utrwala się na taśmie mikrofilmowej 41.000 cennych rękopisów. Praca potrwa 16 miesięcy.

Ostatnie badania wykazały, że pierwszą Mszę św. w Nowym Świecie odprawił w święto Trzech Króli w 1494 r. o. Bernard Boyl, benedyktyn. Było to na wyspie Nowej Hiszpanii, stanowiącej dziś część republiki Dominikańskiej.