Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 2-3/1951, Kronika, s. 94

Na zakończenie Jubileuszu Komitet Włoski Roku Św[iętego] wręczył Ojcu Św[iętemu] 5 grubych tomów, zawierających ofiary duchowe chorych z całych Włoch, czynione w intencjach jubileuszowych.

Na Uniwersytecie żeńskim Serca Jezusowego w Tokio prowadzonym przez zakonnice, otwarto fakultet pedagogii, zatwierdzony przez rząd japoński. Innymi fakultetami są tu: fakultet historii, literatury japońskiej, języków zagranicznych i filozofii.

W Waszyngtonie zaczęło wychodzić nowe czasopismo maryjne "Ephemerides Mariologicae", poświęcone studiom nad różnymi problemami mariologii. Artykuły są pisane w różnych językach, głównie łacińskim.

Z okazji 75-tej rocznicy przybycia Salezjanów do Argentyny rząd w specjalnym orędziu podkreślił zasługi zgromadzenia, zdziałane na polu kulturalnym i wychowawczym, głównie w okręgach zacofanych, jak Patagonia i Ziemia Ognista.

Podczas Roku Św[iętego] 1950 wielu pielgrzymów udało się z Rzymu do Ziemi Świętej. Strefę arabską odwiedziło 11 tys. pątników, z których 1500 mogło się udać do strefy żydowskiej; tych, którzy przybyli wprost do państwa Izrael, liczy się na tysiące.

Papieski Uniwersytet św. Tomasza w Manili (stolica Filipin), założony w 1611 r. przez arcybpa Miguel de Benavides, dominikanina, i kierowany do dziś przez Dominikanów, liczy 780 profesorów i 19.422 studentów. Na wszechnicy tej jest 8 fakultetów (teologii, prawa kan., filozofii scholast., prawa, medycyny i chirurgii, farmacji, inżynierii, literatury i filozofii); 4 kolegia (Sztuk wyzwolonych, wychowania, handlu i architektury ze sztukami pięknymi); 6 szkół (m.in. pielęgniarstwa); 3 instytuty (kultury, relig., języka hiszpańskiego i kultury chińskiej) oraz konserwatorium muzyczne. Nadto wydaje 10 pism i obsługuje własną radiostację. Wpływ religijno-społeczny Uniwersytetu jest ogromny.

Diecezja Częstochowska obchodziła w ub.r. 25-lecie swego założenia, dokonanego w 1925 r. przez Papieża Piusa XI. Na początku liczyła 161 parafii i 871.000 wiernych, obecnie ma 215 parafii i 1.046.000 wiernych.

W Madrycie położono fundamenty pod olbrzymią bazylikę hiszpańsko-amerykańską, poświęconą Matce Bożej, "Patronce ludów hiszpańskich". Budowa świątyni ma być ukończona w 1954 r., w stuletnią rocznicę ogłoszenia dogmatu Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

W Afryce na 183 okręgi kościelne, zależne od Propagandy Wiary, 76 pozostaje pod opieką trzech wielkich instytutów misyjnych. Są to: Ojcowie Ducha Św[iętego] (od 1842 r.), którzy - w ilości 1,515 księży i 384 braci zakonnych - obsługują 28 okręgów, liczących 22 mil. mieszkańców, w tym, 2.658.000 katolików i 658.000 katechumenów (misjonarzy tych wspomaga 116 księży, 153 braci i 993 zakonnice tubylcze); Towarzystwo Misji Afrykańskich (od 1856 r.), które przez swych 640 kapłanów i 24 braci, wspieranych przez 62 księży i 9 braci tubylczych, obsługuje 18 okręgów, głównie w Afryce Zachodniej; Ojcowie Biali (od 1868 r.), liczący 31 biskupów, 2.118 kapłanów i 475 braci pracuje w 32 okręgach, głównie w Afryce Wschodniej naokoło Wielkich Jezior i Zachodniej (pomaga im 342 księży i 1,000 sióstr tubylczych).

W Kairze odbyły się wielkie uroczystości, związane z 225-letnią rocznicą założenia Uniwersytetu Fuada I, 75-leciem Królewskiego Towarzystwa Geografii i inauguracją Instytutu Pustyni. Zaproszono z całego świata 150 wybitnych uczonych, m.in. kardynała Tisserant, słynnego orientalistę. Po zjeździe naukowym kardynał jako gość rządu egipskiego zwiedził górny Egipt i diecezje koptyjskie, a podróż jego była jakby tryumfem. M.in. był na audiencji prywatnej u króla Egiptu.

Po śmierci o. Mariana Cordovani teologiem papieskim został o. Michał Browne, również dominikanin, pochodzenia irlandzkiego. Jako wybitny teolog będzie doradcą Papieża i Kongregacji Św[iętego] Oficjum.

Po raz pierwszy katolickie szkoły Paryża otrzymały od Rady Miejskiej zasiłek w ilości 8 milionów franków, z czego 5 mil. przeznaczono na Katolicki Instytut Paryża, istniejący od 65 lat i kształcący obecnie 3 tys. studentów.

W Mandalay (Birmania) statua Matki Bożej Fatimskiej doznała entuzjastycznego przyjęcia, nie tylko ze strony katolików, ale też protestantów, muzułmanów i pogan. Ponad 300 samochodów wzięło udział w procesji, przeprowadzającej figurę z lotniska do katedry. Przez 3 dni tłoczyły się przy figurze Matki Bożej tłumy, modląc się o pokój dla swego kraju i całego świata.

W Lome (Togo) 14 I br., w obecności władz cywilnych i wielkiej rzeszy wiernych i pogan wikariusz apostolski bp Strebler wyświęcił na kapłana Bernarda Atakpa, potomka wodza tej krainy, który w 1886 r. skazał na śmierć dwóch pierwszych misjonarzy (ich kielich mszalny zabrali czarnoksiężnicy i czcili jako fetysz). Lud z rozrzewnieniem i entuzjazmem uczestniczył w pierwszej Mszy św. neoprezbitera, a dla zadośćuczynienia za błędy przodków ofiarował mu kielich.

250.000 katolików Indii wzięło udział w Malabarskim Kongresie Mariańskim w Ernakulam. W procesji, rozciągniętej na 3 mile (ang.) wzięło udział 15 biskupów i 800 kapłanów, eskortując statuę Matki Bożej po ulicach miasta. Niesiono 100 krzyży i tysiące jedwabnych parasolek. Wzdłuż trasy, Hindusi i muzułmanie przyglądali się z szacunkiem procesji.

Ojciec Św[ięty] utworzył hierarchię biskupią na terenach misyjnych w Afryce Południowej.

Coraz bujniej kwitnie życie katolickie w krajach pogańskich. W nowej parafii św. Ignacego w Tokio w czasie ostatniej pasterski kościół nie mógł pomieścić napływającej ludności. Do Komunii Św[iętej] przystąpiło 500 osób, w tym 110 do Pierwszej Komunii. W wigilię udzielono Chrztu 114 osobom, w tym 30 studentom.

Całe zgromadzenie misjonarek anglikańskich (tzw. Siostry Krzyża Św[iętego]), pracujące wśród pogan na Wyspach Salomona i Nowych Hebrydach, nawróciło się na wiarę katolicką. 20.12. ub.r. w Honiara miała miejsce uroczystość wyznania wiary i chrztu warunkowego czterech członkiń, a nazajutrz ich Pierwszej Komunii Św[iętej] i bierzmowania. Inne misjonarki przygotowują się do przyjęcia wiary świętej. Nawrócone postanowiły żyć wspólnie jako Oblatki Maryi i pracować na usługach misji katolickich w szkole, przychodni lekarskiej i żłobku.

W ostatnich 13 latach nawróciło się na wiarę katolicką w Stanach Zjednoczonych ok. 1 milion osób, głównie z herezji protestanckiej. W 1930 r. było 38 tys. nawróceń na ogólną liczbę 20 mil. katolików, a w 1949 r. - 120 tys. nawróceń na 27.766.000 katolików. W związku ze wzrostem nawróceń niektóre koła protestanckie w Ameryce wszczęły kampanię antykatolicką,

Jan F. Sponier, pastor w Pensylwanii, nawrócił się na wiarę katolicką i wstąpił do kolegium św. Hieronima w Kitchner (Kanada), by przygotować się do święceń kapłańskich.

Pakahira Toda, znany malarz japoński, przyjął chrzest w Tokio. Wśród różnych jego obrazów o charakterze religijnym najpiękniejszym jest obraz "Magnificat", przedstawiający scenę Nawiedzenia.

W Teatrze Cesarskim w Tokio cieszy się nadzwyczajnym powodzeniem "kuba-ki" (dramat japoński), o tematyce wziętej z ery chrześcijańskiej historii Japonii. Artysta katolicki kocha się w córce bogatego poganina. Kiedy ukazał się edykt prześladowczy przeciw chrześcijanom, artysta zostaje schwytany i skazany na śmierć krzyżową Narzeczona jest świadkiem tej śmierci. Wkrótce i ją poddają próbie, każąc znieważyć obraz Chrystusa i Maryi. W podsuniętym obrazie poznaje dzieło swego narzeczonego, nawraca się i sama idzie na męczeństwo.

W 1850 r. w Afryce było tylko 23 okręgi kościelne, w tym 10 diecezji, głównie na wyspach. W 1950 r. mamy już 216 okręgów, w tym 7 archidiecezji, 25 diecezji, 122 wikariatów apostolskich i 57 prefektur apostolskich. (Dane dotyczą obrządku łacińskiego).

Apostolat Morza, roztaczający od 1920 r opiekę religijno-moralną nad marynarzami podróżującymi po świecie, posiada 67 klubów, 290 ośrodków przyjęcia i 155 kapelanów w różnych krajach nadmorskich. W Roku Świętym 100 delegatów wzięło udział w 12 kongresie międzynarodowym A.M. Powzięło uchwałę, by główną siedzibę A.M. przenieść z Glasgow do Rzymu.

Kard. S. L. Copello arcybiskup Buenos Aires, poświęcił w tym mieście Instytut Wychowania Rodzinnego, pierwszego tego rodzaju w Argentynie. Instytut ma na celu przygotować do małżeństwa młodzież katolicką.

13.1. br. zmarł w Rzymie, w wieku 79 lat, kardynał Franciszek Marchetti Selvaggiani, biskup Ostii, dziekan Świętego Kolegium (kardynalskiego), sekretarz Kongregacji Św. Oficjum i prefekt Kongregacji Ceremonii, wikariusz generalny Ojca Św[iętego] Nagła śmierć zasłużonego purpurata spowodowała wielki żal w świecie katolickim.

Na 7-ym kongresie psychologii religijnej, zorganizowanym przez karmelitów francuskich w Paryżu, rozważano temat: "Stosunki między wstrzemięźliwością a życiem mistycznym" z punktu widzenia historycznego i teologicznego. Wzięli w nim udział wybitni uczeni.

Aktorka australijska Mary Bourke odmówiła udziału w komedii, obrażającej jej wiarę katolicką, choć za to musiała poświęcić sporą część zarobku oraz piękne perspektywy swej dalszej kariery aktorskiej.

W Aleppo powstało stowarzyszenie matek księży i zakonników, mające na celu wspieranie ich w pracy apostolskiej wśród krajów arabskich.

Katolicy Kolumbii opłakują śmierć O. Giraldo, założyciela szkół eucharystycznych ludowych dla biednej dziatwy z prowincji Antioqua. W ciągu 18 lat założył 100 szkół w okręgach wiejskich i 25 w mieście Medellin, kształcących łącznie 60 tys. uczniów. W dowód uznania za swą pracę otrzymał Krzyż Boyaca, najwyższe odznaczenie kolumbijskie.

Angielski Rocznik Katolicki na rok 1951 podaje, że liczba katolików w Anglii i Walii wzrosła do 3 milionów, a ściśle mówiąc 2.808.596, przy czym cyfra ta obejmuje tylko wiernych uczęszczających regularnie do kościoła. W stosunku do roku poprzedniego ludność katolicka wzrosła o 74 tys. osób. Oto niektóre dane szczegółowe: 11.517 nawróceń, 88.755 chrztów, 33 tys. małżeństw, 46 nowych kapłanów angielskich i 40 kapłanów z innych krajów. Ilość kościołów i kaplic wzrosła do 1.982.

Dr Nojima, pierwszy profesor sinologii na uniwersytecie w Tokio, nawrócony niedawno na katolicyzm, zagłębia się coraz bardziej w prawdy wiary świętej i dochodzi do przekonania, że stać się katolikiem, to "wrócić do własnego domu", bo "katolicyzm jest źródłem wszystkich rzeczy". W gorliwości apostolskiej zaprasza młodzież do swego domu, gdzie udziela jej lekcji religii.

Egipski Minister Zdrowia Publicznego zwrócił się z apelem do zakonnic katolickich w sprawie zwiększenia ich personelu i działalności w szpitalach egipskich.

Liane de Pougny, jedna z najwybitniejszych gwiazd w wesołym świecie stolicy Francji na przełomie XIX i XX w., potem podróżująca przez kilka lat po całym świecie ze swym mężem księciem rumuńskim Ghyca, umarła ostatnio w Szwajcarii jako zakonnica S. Anna Maria Magdalena. Zmiana w jej życiu nastąpiła w czasie pierwszej wojny światowej. Poświęciła się pracy charytatywnej, zbierając dzięki swym rozgałęzionym stosunkom towarzyskim wielkie sumy na cele miłosierdzia. Po śmierci męża wstąpiła do trzeciego zakonu dominikanek i spędziła swe życie na nawiedzaniu chorych i modlitwie.

W "Przeglądzie Lekarskim dla Kleru" ks. W. Tower wykazuje, na podstawie stwierdzeń medycyny, Kościół zobowiązując do postu w pewne dni świadczy dobrze nie tylko duszy, ale i ciału człowieka. Nowoczesna wiedza lekarska jest jednozgodna w twierdzeniu, iż wstrzymanie się od produktów zwierzęcych raz na tydzień jest rzeczą nie tylko pożyteczną, lecz bezwzględnie konieczną dla organizmu ludzkiego.

Narodowy kongres lekarzy katolickich we Włoszech obradował w ub.r. w Rzymie, głównie nad sprawą wstrzemięźliwości okresowej w małżeństwie. Stwierdziwszy, że zastosowanie metody Ogino-Knaus jest dopuszczalne tam, gdzie z b. poważnych przyczyn nie można mieć większej ilości dzieci, napiętnował nieoględną propagandę tej metody i zalecał przy jej stosowaniu w wypadkach koniecznych należytą czujność z punktu widzenia moralnego i klinicznego.

W Iraku powstał pierwszy szpital katolicki. Otworzyły go w Bagdadzie SS. Dominikanki, pracujące dotąd w szpitalach rządowych.

Przyjmując listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Kolumbii L. Andrade, Ojciec Św[ięty] powiedział: "Wśród szczęśliwców, którzy pielgrzymują do Wiecznego Miasta, są też przedstawiciele Kolumbii, synowie Ameryki maryjnej, która wśród swych najstarszych katedr liczy 14 poświęconych Wniebowzięciu N.M.P., m.in. tak słynne jak w Meksyku, Santiago chilijskim, Arequipa i El Cuzco; spadkobiercy wiary takiego Turybiusza de Mongrobejo, który w 16 w. układał litanię z wezwaniem: "przez Twoje chwalebne Wniebowzięcie", obywatele narodu, który "wśród wielu tytułów swej chwały i szlachectwa liczy przede wszystkim też, że jest narodem wybitnie Maryjnym".


Opisy zdjęć powyżej, od góry: [1] Obraz Matki Bożej Różańcowej w Pompei (Włochy) [2] Kard. F. Marchetti Selvaggiani