Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 5/1949, Kronika, s. 151-152

Opisy zdjęć powyżej, od lewej: [1] Synowie i córki św. Franciszka niosą samarytańską pomoc dla ofiar wojny w Palestynie [2] Misjonarze są pionierami cywilizacji wśród Murzynów w Ruandzie-Urandzie. Wykład w misyjnej szkole zawodowej [3] Ambasador Czechosłowacji w Warszawie, Piszek, wręczył K. Jaworskiemu nagrodę za najlepsze tłumaczenia dziel pisarzy czechosłowackich na język polski. Również Ambasador K. P. w Pradze wręczył czechosłowackiemu pisarzowi Halasowi nagrodę za najlepsze tłumaczenia dzieł polskich pisarzy na język czeski


Ks. dr Czesław Falkowski, b. rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji łomżyńskiej. J.E. ks. bp Falkowski urodził się 29.2.1887 w Warszawie, gdzie też ukończył gimnazjum. Następnie studiował w seminarium duchownym w Petersburgu i na uniwersytecie w Innsbrucku.

J.E. ks. bp Michał Godlewski, profesor historii Kościoła katolickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i członek Polskiej Akademii Umiejętności, został mianowany przez Ojca Św[iętego] arcybiskupem tytularnym. Urodził się w Warszawie w r. 1872, a sakrę biskupią otrzymał w roku 1917.

Uroczyste ogłoszenie Roku Świętego nastąpi odczytaniem specjalnej bulli papieskiej 26 maja br., w święto Wniebowstąpienia. Drzwi Święte zostaną otwarte w wigilię Bożego Narodzenia 1949 r., a zamknięte w tymże dniu 1950 r. między tymi datami trwał będzie Rok Święty. Uroczystości kanonizacyjne odbędą się w 3 niedzielę po Zielonych Świątkach 1950, a beatyfikacyjne - w następne niedziele aż do 20 października.

Ojciec Św[ięty] zwrócił się z ponownym orędziem do dzieci katolickich w Stanach Zjednoczonych, wzywając je do gorliwego wspomagania cierpiących i potrzebujących dzieci w innych krajach świata, szczególnie w Ziemi Świętej, Chinach, Grecji i w obozach wysiedleńców.

14 marca w Watykanie odbyły się 2 konsystorze: tajny - w sprawie nominacji nowych biskupów i kanonizacji 3 błogosławionych, oraz publiczny - w sprawie wyniesienia na ołtarze 5 wybitnych fundatorów zakonów.

Watykańskie Biuro Migracyjne, którego zadaniem jest usprawnianie działalności organizacji katolickich, udzielających pomocy uchodźcom, pośredniczy w rokowaniach IRO z państwami Ameryki łacińskiej w sprawie przyjęcia przez nie większej liczby emigrantów - ks. Bertholi bada na miejscu w poszczególnych republikach możliwości rozmieszczenia. Biuro wystarało się o 50.000 gwarancji i zaproszeń indywidualnych dla imigrantów do Stanów Zjednoczonych. Jest godne podkreślenia, że Biuro stara się o umożliwienie emigracji osobom starszym i chorym. Papież specjalnym listem pochwalił duchowieństwo amerykańskie za pomoc w akcji, zmierzającej do przyjęcia przez U.S.A. 205.000 wysiedleńców.

Wielkopostny list pasterski biskupów holenderskich porusza kwestię robotniczą. Biskupi domagają się upowszechnienia własności w rolnictwie, rzemiośle i przemyśle, płacy rodzinnej dla robotnika i utrzymania właściwej równowagi między placami i cenami, nadto wzywają wszystkich do współpracy w rozwiązywaniu sprawy mieszkaniowej.

24 kwietnia br. w Gnieźnie odbyły się uroczystości 950-lecia kanonizacji św. Wojciecha

Arcybiskup Bostonu, którego diecezja - jedna z nielicznych w świecie - ma nadmiar księży, zarządził, by każdy z nowowyświęconych kapłanów spędził od 3 do 5 lat na misjach zagranicznych.

Zrzeszenie współczesnych pisarzy katolickich w Ameryce, stowarzyszenie literatów pod patronatem Najśw. Maryi Panny, przyjęło do swego grona 3 nowych członków - 2 Anglików: Grahama Greena i Evelyna Wangha oraz Francuza Fr. Mauriac’a.

W Stanach Zjednoczonych nawróciło się w 1948 r. 8.857 Murzynów, zwiększając liczbę czarnych katolików w U. S. A. do 362.427 (ok. 1 na 40) i 624 Indian (wszystkich katolików indiańskich jest 95.335, ok. 1 na 3). Misje dla Murzynów są prowadzone w 68 diecezjach i pracuje na nich 578 księży, misje zaś dla Indian obejmują 34 diecezje.

O. Antoni Ricciardi, postulator sprawy beatyfikacyjnej sługi Bożego O. Maksymiliana Kolbego, donosi, że proces diecezjalny w Padwie dobiega końca, a wkrótce rozpoczną się podobne procesy w Polsce i Japonii. Postulator wzywa Rycerstwo Niepokalanej, aby modliło się do Matki Najśw., by raczyła wspierać trybunał kościelny w jego delikatnej pracy. "Lecz - kończy postulator - złóżmy wszystko w ręce Niepokalanej, aby wola Jej zawsze i jedynie się stała - jak mówił sługa Boży"

W święto Zwiastowania N.M.P, przed obrazem Matki Bożej Częstochowskie; w Lund (Szwecja) nastąpiło uroczyste ofiarowanie się Polonii szwedzkiej Niepokalanemu Sercu Maryi.

W 1948 r., wg sprawozdania biskupa Theas z Lourdes około 1 500.000 pielgrzymów przybyto do Lourdes. 16.300 osób szukało tu uzdrowienia ze swych chorób. Zanotowano 84 wypadki całkowitego uzdrowienia. Wypadki te są obecnie badane przez grupę lekarzy specjalistów.

Uniwersytet katolicki w Louvain otworzył w Kisanlu (Kongo) pierwszy ośrodek studiów wyższych dla Murzynów z dawnych szkół medycyny, agronomii oraz nauk administracyjnych i handlowych. Celem tej szkoły wyższej jest wykształcenie elity umysłowej Konga. Uniwersytetem kierują OO. Jezuici.

Misje na Saharze są obsługiwane przez ks. Mercier, który objeżdża olbrzymie obszary samolotem, ofiarowanym mu przez katolików amerykańskich. Pilotem jego jest młody kapłan, który w ostatnie wojnie służył jako lotnik na pokładzie słynnych Spittfirów.

Dr Ludwik Aujoulat, poseł kameruński do Francuskiego Zgromadzenia Narodowego, organizuje ostatnio we Włoszech stowarzyszenie misjonarzy świeckich "Ad Lucern". Sam pracuje już w tym stowarzyszeniu od 1936 r , kiedy to pa zbadaniu opłakanych warunków zdrowotnych we wnętrzu Afryki, zwerbował we Francji kilku lekarzy i pielęgniarek, którzy podjęli się misyjnej pracy w Kamerunie. Dziś "Ad Lucem" ma tam 3 szpitale, 1 trędownię, 4 przychodnie, 2 domy położne i 1 dom podrzutków. Poświęcenie lekarzy i przykładne ich życie rodzinne jest ważnym środkiem apostolskim.

Sprawę katolickiej lektury dla Murzynów w Tanganice zaczyna rozwiązywać świeżo założona przez Ojców Białych drukarnia w Kipalapala, z której wychodzą książki w różnych językach tubylczych, a wkrótce ma się ukazywać czasopismo.

W Japonii są już 4 uniwersytety katolickie, uznane przez Ministerstwo Oświaty. Obok 2 dawnych: "Sophia" i Sacre-Coeur" w Tokio, ostatnio powstała wyższa Szkoła Języków Obcych "Nan-zan" w Nagoya i kolegium "Sacre-Coeur" w Obayashi.

Delegatem apostolskim Japonii został Belg, bp Maksymilian de Furstenberg, na miejsce biskupa Marelli, który otrzymał nominację na delegata apostolskiego Australii. Przed odjazdem z Japonii bp Marella został uroczyście przyjęty przez cesarza.

Lekarz hiszpański dr Michał Vidaur, znany ze swych prac z dziedziny oftalmologii, mimo 71 lat udał się na misje do Chin, gdzie w Wu-hu 10.2.49 został wyświęcony na kapłana.

Dwaj profesorowie uniwersytetu chińskiego w Yun-nan, dr Lan i jego żona, przyjęli chrzest w katedrze katolickiej w Kunming.

Na uniwersytecie hiszpańskim w Salamance utworzono seminarium dla maronickich studentów katolickich. Maronici są wspólnotą katolicką obrządku wschodniego, liczącą przeszło 300.000 dusz w Libanie i sąsiednich krajach. Mimo wielowiekowej niewoli mahometańskiej, która przerwała ich kontakt z Rzymem, nigdy nie zachwiali się w swej wierności dla Stolicy Apostolskiej.