Iskierki
Drukuj

Polski Komitet Obrońców Pokoju uchwalił 31.3. br. manifest do narodu polskiego, wzywający do podpisywania apelu światowej Rady Pokoju w sprawie paktu pokoju między wielkimi mocarstwami. W tym celu w połowie maja odbędzie się Narodowy Plebiscyt Pokoju.

29.1. br. zostały zawarte w Pekinie między rządem Chińskiej Republiki Ludowej a Rządem R.P. trzy ważne umowy gospodarcze: Umowa Handlowa na 1951 r., Umowa Żeglugowa oraz Umowa Pocztowa i Telekomunikacyjna.

3.2. br. nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Polską a Niemiecką Republika. Demokratyczną w sprawie ruchu pocztowo-telekomunikacyjnego.

Na 93 posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego R.P., odbytym w dniu 22 i 23 marca br., przyjęto rządowy projekt ustawy o Narodowym Planie Gospodarczym na 1951 r. oraz uchwalono ustawę budżetową na tenże rok. Oprócz tego Sejm upoważnili Prezydenta R.P. do ratyfikowania aktu o wykonaniu wytyczenia granicy państwowej na Odrze i Nysie; ustalił dzień 12 października Dniem Wojska Polskiego oraz udzielił Rządowi upoważnienia do wydawania dekretów z mocą ustawy na okres między sesjami sejmowymi.

Prezydent R.P. mianował ostatnio dotychczasowego ministra Komunikacji J. Rabanowskiego ministrem Kolei; Jana Rusieckiego - ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego; dra Stan. Skrzeszewskiego - ministrem Spraw Zagranicznych.

11.3. br. powróciła z Moskwy polska delegacja z ministrem Handlu Zagranicznego inż. T. Gede na czele, który podpisał tam protokół o wzajemnych dostawach towarowych między Polską a Związkiem Radzieckim w 1951 r.

W roku 1950 na Fundusz Odbudowy Stolicy zebrano ogółem 105.539.675 zł.

500 milionów cegieł uzyska budownictwo polskie w ciągu roku bieżącego z rozbiórek zniszczonych budynków.

W Gorcach pod Turbaczem założono nowy rezerwat przeznaczony do hodowli żubrów.

23 marca br. Prezydent R.P. zamknął jesienną sesję Sejmu Ustawodawczego. Na ostatnim posiedzeniu uchwalono ustawę o Narodowym Planie Gospodarczym i Budżecie na r. 1951.

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego, przeprowadzonego 3.12.1950 r. ludność Polski wynosi 24.976.926, osób, w tym 11.912.514 mężczyzn. 45,75% ludności utrzymuje się z rolnictwa, a 54,25% - spoza rolniczych źródeł. W kraju mamy 5.873.378 mieszkań o 13.715.762 izbach. Pogłowie zwierząt gospodarskich wynosi; koni - 2.797.424, bydła rogatego - 7.163.938, trzody chlewnej - 9.928.418, owiec - 2.194.207.

8 kwietnia br. z okazji Międzynarodowego Dnia Wyzwolenia Obozów Koncentracyjnych odbyły się uroczystości w większych miastach, główne w Oświęcimiu, Warszawie i Lublinie - Majdanku.

Polska marynarka handlowa otrzymała nowy statek M/S "Pokój, który będzie utrzymywał regularną łączność morską między Polską i Chinami.

Na bazie starej huty "Częstochowa" powstaje w Rakowie, dzielnicy Częstochowy, nowa buta, która stanie się nowym ośrodkiem hutniczym, obejmującym wielkie zakłady metalurgiczne.

W pobliżu bogatych złóż marglu i wapienia - w Wierzbicy w woj. kieleckim buduje się

najnowocześniejsza, jedna z największych w Europie, cementownia. Ruszy w 1952 r.

Zakłady Starachowickie od 2.4. br. rozpoczęły produkcję taśmową samochodów ciężarowych "Star-20", wypuszczając co godzinę 1 samochód.

W tegorocznym okresie wiosennym Polska bierze udział w Międzynarodowych Targach w Lipsku, Utrechcie, Mediolanie i Pradze. Nadto organizuje się zagranicą wystawy objazdowe pod nazwą "Polska wczoraj, dziś i jutro".

W miesiącach wiosennych prowadzona jest akcja "Dnia Lasu", mająca na celu zmobilizować społeczeństwo, a w szczególności młodzież do odrabiania zaniedbań w drzewostanie Polski. Mamy jeszcze do zalesienia ok. 2 miliony hektarów nieużytków.