Iskierki
Drukuj

[okładka, s. III]Narodowy plebiscyt Pokoju, trwający od 17.5 do 27.5 br., został zakończony zebraniem 18.053.315 podpisów Polaków pod apel Światowej Rady Pokoju.

Sejm uchwalił, 26.5. br. ustawę konstytucyjną o trybie przygotowania i uchwalenia Konstytucji Polski Ludowej oraz powołał Komisję Konstytucyjną z Prezydentem R.P. na czele, która opracuje projekt konstytucji i przedłoży go Sejmowi do końca 1951 r.

15.2. br. została podpisana w Moskwie umowa polsko-radziecka o zamianie pogranicznych odcinków państwowych wielkości 480 km². Do Związku Radzieckiego przechodzi odcinek w woj. lubelskim między Krystynopolem a Uhlowem, do Polski zaś odcinek w obwodzie drohobyckim z miastem Ustrzyki Dolne.

W Berlinie zawarto układ o wzajemnej wymianie towarowej między Polską a Niemiecką Republiką Demokratyczną. Polska dostarczać będzie głównie węgiel i artykuły rolne, a otrzymywać za to maszyny i urządzenia przemysłowe, sole potasowe i chemikalia.

Utworzono dwa nowe ministerstwa: Państwowych Gospodarstw Rolnych oraz Drobnego Przemysłu i Rzemiosła. Ministrem pierwszego został Hilary Chełchowski, a drugiego Adam Żebrowski.

W Dychowie zbudowano elektrownię wodną o mocy znacznie wyższej od elektrowni rożnowskiej. Będzie ona zasilać prądem całą zachodnią część kraju od Dolnego Śląska po Szczecin.

Rada Ministrów zadecydowała o powiększeniu przeszło dwukrotnie obszaru Warszawy w stosunku do jej dotychczasowych granic. W granicach stolicy znalazły się: Żerań, Tarchomin, Jabłonna, Falenica, Wilanów.

Minister Oświaty Jarosiński otwarł w Warszawie 5.5. br. wystawę, obrazującą osiągnięcia oświaty i szkolnictwa w Polsce powojennej.

Międzynarodowy Wyścig Pokoju na trasie Praga - Warszawa, długości 1.538 km, zakończył się 9.5. br. zwycięstwem drużyny Czechosłowacji, a indywidualnie Duńczyka Olsena.

Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka na rok 1951 otrzymali: nagrodę naukową - ks. prof. Eugeniusz Dąbrowski, literacką - Antoni Gołubiew, publicystyczną - Wojciech Kętrzyński, nagrodę młodych - Zygmunt Kubiak.