Zaryzykować, aby żyć
Drukuj

Rozważając Boże Słowo

SIERPIEŃ: Między Maryją z Nazaretu a pełnym wiary słuchaniem słowa Bożego istnieje ścisły związek. Jest Ona figurą Kościoła wsłuchującą się w słowo Boże, które w Niej staje się ciałem. Maryja jest symbolem otwarcia się na Boga i na innych, co przejawia się w czynnym słuchaniu, głębokim przyjęciu, przyswojeniu i wreszcie konkretnej realizacji, w której słowo staje się formą życia. Wakacyjne miesiące mogą być okazją do dobrego lectio divina na wzór Maryi.

1 sierpnia Mt 13,44-46 Zdobycie świętości wiąże się z ryzykiem, które trzeba podjąć. "Sprzedał wszystko, co posiadał", a więc pozbawił się materialnego zabezpieczenia, byle tylko osiągnąć cel. Nie ukradł, nie oszukał - zaryzykował i wygrał.

2 sierpnia Mt 13,47-53 Roztropność to zdolność właściwej oceny. Zło kusi do zła, dobro zachęca do dobra. Mądry "gospodarz domu" to ten, który kierując się umiarem i trwając w nadziei, podejmuje roztropne decyzje.

3 sierpnia Mt 13,54-58 Niewłaściwa ocena wyrządza krzywdę. Czynienie dobra dla skamieniałych serc jest powodem do obmowy. W domu rodzinnym Jezus nie mógł uczynić wiele cudów, "gdyż Mu nie uwierzyli".

4 sierpnia Mt 14,1-12 "Córka Herodiady tańczyła". Czasem zabawy, a nawet przyjęcia weselne czy komunijne, mogą być powodem grzechu. Emocje pchają w objęcia psychologii tłumu, zaś alkohol bywa fatalnym doradcą. Dbaj o swoją godność dziecka Bożego.

5 sierpnia J 6,24-35 Nie cuda, lecz pragnienie chleba. Nie nadzwyczajności, ale głód przywiódł tłumy do Jezusa. Motywacje mogą być przeróżne. Jezus zdaje się na to nie zważać: "Ja jestem chlebem życia, kto do Mnie przychodzi, nie będzie już głodny". Wierzysz w to?

6 sierpnia Mt 17,1-9 Góry fascynują dotąd, aż ktoś nie zmieni perspektywy widzenia. Lekcja pokory była też udziałem Apostołów. Dotknęli innej rzeczywistości, co miało ich przygotować do lekcji krzyża.

7 sierpnia Mt 14,22-36 Pewność siebie, a nawet zwyczajna ufność, pod wpływem jakiegoś doświadczenia łatwo może zamienić się w strach i załamanie zaufania. To efekt słabości ludzkiej natury. "Człowieku małej wiary, dlaczego zwątpiłeś?" - retoryczne pytanie Jezusa to bardziej zachęta niż wyrzut.

8 sierpnia Mt 15,21-28 Gdy kochamy, jesteśmy zdolni do naprawdę wielkich rzeczy. Wystarczy rozejrzeć się wokół, by zweryfikować prawdziwość powyższego stwierdzenia. Jezus dostrzegł siłę miłości kobiety i zachwycił się nią: "Wielka jest twoja wiara! Niech więc ci się stanie, jak chcesz".

9 sierpnia Mt 25,1-13 Za głupotę trzeba płacić. Czasem cena jest naprawdę wysoka. "Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny". W przeciwnym razie rozczarowanie będzie skutkiem lekkomyślności.

10 sierpnia J 12,24-26 Obumarcie ziarna oznacza nowe życie wielu kolejnych ziaren. Jezus obumarł, byśmy mogli żyć. Jeśli będziemy Go naśladować, zgodnie ze słowem Jezusa, sam Ojciec "okaże nam cześć".

11 sierpnia Mt 17,14-20 "Bo macie zbyt małą wiarę" - odpowiedział Chrystus na bezradność uczniów. Wielka wiara w skażonym grzechem świecie też raczej nie zmieni praw fizyki i nie zamknie żywiołów w dłoni. Może jednak wyjednać uzdrowienie, uwolnić od zniewoleń i nieść pokrzepienie.

12 sierpnia J 6,41-51 W świecie ciągle da się żyć! Pośród łez, cierpienia, niesprawiedliwości, grzechu - da się żyć! "Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata". To Eucharystia trzyma ten świat przy życiu.

13 sierpnia Mt 17,22-27 Czasem nawet delikatne słowa wydają się nieadekwatne. Jak mówić o swoim odejściu? O byciu wydanym w ręce ludzi? Słowa o zmartwychwstaniu nie trafiają w serce. To chyba naturalne, że uczniowie "bardzo się tym zasmucili".

14 sierpnia Mt 18,1-5.10.12-14 Ludzie często wartościują, czynią różnice, zachowują względy dla jednych, innymi pogardzają. Nie taki jest Bóg. Dla Niego każdy jest wart tego, by żył, dlatego Dobry Pasterz "nie chce, aby zginął nawet jeden z tych najmniejszych".

15 sierpnia Łk 1,39-56 Maryja "poszła z pośpiechem". Jak bardzo Jej pośpiech różni się od naszego! Motywacją dla Maryi była chęć służby, niesienia pomocy, bycia dla... Z jakich powodów ja się tak często spieszę? Dla kariery, zaszczytów, satysfakcji...

16 sierpnia Mt 18,21- Przebaczenie to najtrudniejszy wymóg Chrystusa. Kłóci się ono z pragnieniem zemsty i wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. "Kto nie przebaczy swemu bratu", nie osiągnie życia w wieczności.

17 sierpnia Mt 19,3-12 "Czy wolno mężczyźnie rozwieść się z żoną?" - podstępne słowa faryzeuszy odbijają się w naszych uszach szczególnie często. Jakimś znakiem czasów jest narastająca liczba rozwodów. Módl się, by Pan uzdrowił wszystkie poranione serca.

18 sierpnia Mt 19,13-15 W niektórych domach nadal praktykuje się na wskroś ewangeliczny zwyczaj błogosławienia dzieci przez rodziców. Przed wyjściem z domu, podróżą, snem. W tym prostym geście poprzez dłonie rodziców sam Jezus "kładzie na dzieci ręce" i obdarza je dobrem. Warto to pielęgnować!

19 sierpnia J 6,51-58 Jezus mówi: "Ja jestem chlebem żywym". Symbioza dwóch chlebów: powszedniego i niebieskiego jest nieodzowna we właściwym rozwoju życia fizycznego i duchowego. Oba dają życie w całej pełni: to doczesne i to wieczne. Nie pozwól, by zabrakło ci któregoś z nich.

20 sierpnia Mt 19,16-22 "Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" - pytania młodych, którzy szczerze szukają, mają wielką wartość. Prośmy Pana, byśmy zawsze byli przygotowani do rozmowy i znajdowali właściwą argumentację do dawania świadectwa.

21 sierpnia Mt 19,23-30 Codzienność nastręcza wielu trudności. Nie tylko tych związanych z godziwą egzystencją, ale też z życiem duchowym. Przeszkodom trzeba stawić czoła. To zwyczajna reakcja dojrzałego człowieka. Pomocna jest pamięć o Jezusowej obietnicy: "Dla Boga wszystko jest możliwe".

22 sierpnia Łk 1,26-38 Od jakości przywitania mogą zależeć losy całej sprawy. Poradniki dobrego wychowania uczą, w jaki sposób powinno przebiegać wzorcowe przywitanie. Bóg zna zasady! Anioł nie mógł zacząć lepiej: "Raduj się, pełna łaski, Pan z Tobą".

23 sierpnia Mt 22,1-14 Obraz uczty, na którą zostali zaproszeni wszyscy, źli i dobrzy, odzwierciedla szerokie serce Boga. Jednak brak przygotowania do udziału w uczcie jest bolesny w konsekwencjach. Czuwajmy, by Pan nie zapytał i nas: "Przyjacielu, jak tutaj wszedłeś bez odświętnego stroju?"

24 sierpnia J 1,45-51 Cnotą, która broni przed pochopnymi ocenami, jest powściągliwość. Przy odrobinie dobrej woli i samozaparcia można ją wypracować. Lepiej posłuchać tego, który mówi: "Chodź i zobacz", niż przedwcześnie kogoś niesprawiedliwie zaszufladkować.

25 sierpnia Mt 23,1-12 "Największy z was niech się stanie sługą" - ideał chrześcijańskiego lidera, przywódcy, przełożonego. Konsekwencja, która polega na życiu zgodnym z głoszonym słowem, z wyznawanymi wartościami, jest dziś w wielkiej cenie.

26 sierpnia J 2,1-11 W obliczu kryzysowej sytuacji do akcji wkracza Maryja! Nikt nie ma takiego wyczucia, jak Ona. Z wielkim taktem, szanując zarówno trudną sytuację weselników, jak i godność Jezusa, pośredniczy. Jej "zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie", to wzór delikatności i matczynej troski.

27 sierpnia Mt 23,1.13-22 życie pośród ludzi obłudnych lub, co gorsza, bycie obłudnikiem, jest katastrofą. "Biada wam" - mówi Jezus - którzy swoją obłudą zamykacie innym drogę do królestwa niebieskiego. Proś, by Pan odmienił wszystkie zakłamane serca.

28 sierpnia Mt 23,23-26 Zawsze, ilekroć skąpstwo, układy, zmowy, gładkie słowa, pozory ustępują miejsca sprawiedliwości, miłosierdziu i wierze, tylekroć "przecedzasz komara, a połykasz wielbłąda".

29 sierpnia Mk 6,17-29 Herod, ilekroć słuchał mądrego Jana, "odczuwał niepokój, a jednak słuchał go chętnie". Skuteczność Bożego słowa polega też na tym, iż mimo że nie zawsze przekłada się na nasze życie, dalej chcemy się nim karmić. I nie wolno nam się zniechęcić!

30 sierpnia Mt 24,42-51 "Gdyby gospodarz wiedział, o jakiej porze nocy przyjdzie złodziej, na pewno by czuwał". Oczekiwanie i bycie w gotowości na spotkanie z Panem usuwa wszelki lęk przed każdym końcem. I życia, i świata.

31 sierpnia Mt 25,1-13 Panny wzięły swoje lampy i "wyszły na spotkanie". To mądrość i doświadczenie zapewniają życiową dalekowzroczność. życie chwilą nie pozwala na zadbanie o wystarczającą ilość oleju w lampach.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.