Wezwani do prawdy
Drukuj

Wezwani do prawdyKażdego dnia Bóg kieruje do swojego Kościoła konkretne Słowo. Ewangeliczna perykopa ma za zadanie rozświetlić rzeczywistość, pomóc ją zrozumieć, zaakceptować, uchwycić inny jej wymiar. Codzienne, wierne i wytrwałe wczytywanie się w to Słowo jest pomostem, przez który Boże życie może stać się naszym własnym. Te rozważania są także pomocne jako punkt wyjścia do codziennego rachunku sumienia opartego na fragmencie Ewangelii na konkretny dzień. Owocnych rozważań.

1 listopada Mt 5,1-12a "Błogosławieni" jesteście, kiedy stajecie się błogosławieństwem dla drugich. Niezależnie od tego, kim jest i jaki jest ten drugi.

2 listopada J 14,1-6 Pytanie o drogę życia jest jednym z ważniejszych. Pozostawione bez odpowiedzi sprawia, że życie traci sens. W Jezusie jest droga - "nikt nie przychodzi do Ojca inaczej", jak tylko przez Niego.

3 listopada Łk 14,1.7-11 Stawianie siebie na piedestale nie zawsze popłaca. Z pewnością przekonałeś się, jak bolesne bywają upadki z wyżyn wygórowanych ambicji i pychy. Poczekaj, bądź pokorny, a przyjdzie moment, kiedy ktoś powie: "Przyjacielu, przesiądź się wyżej".

4 listopada Mk 12,28b-34 "Niedaleko jesteś od królestwa Bożego", jeśli przykazania mają dla ciebie priorytetowe znaczenie. Ostatecznie wszystko rozbija się o miłość. Bóg i człowiek - to jej dwa wyłączne podmioty. Nie pieniądz, nie kariera i nie święty spokój! Zapamiętasz?

5 listopada Łk 14,12-14 Bezinteresowny jesteś wówczas, kiedy nie oczekujesz absolutnie niczego w zamian! To rzadkie wśród ludzi, ale możliwe! Sprawdź się, kiedy w najbliższym czasie "urządzisz obiad albo kolację".

6 listopada Łk 14,15-24 W bezinteresowności nie chodzi o twoje dobre samopoczucie, podbudowanie "ego" itp. Chodzi o niebo, na które trzeba zasłużyć! Twoja miłość sprawi, że staniesz się tym szczęśliwcem, który "będzie spożywał chleb w królestwie Bożym".

7 listopada Łk 14,25-33 Plany, pragnienia nurtujące serca, powinny być realne, tzn. odpowiedzialne, mądre, roztropne. Trzeba nam mierzyć siły na zamiary. "Kto nie dźwiga swojego krzyża" codziennych obowiązków, nadziei i trosk, ten nie jest uczniem Chrystusa.

8 listopada Łk 15,1-10 "Schodzili się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać". Gdyby zapytać dziś w Kościele, kto czuje się zdziercą i grzesznikiem, podejrzewam, że nie byłoby lasu rąk. Dlaczego do głoszonego przez Kościół Jezusa nie garną się dziś grzesznicy, zdziercy, prostytutki, dilerzy?

9 listopada J 2,13-22 Domem Boga jest każdy kościół. Więcej, jest nim każdy człowiek, który próbuje żyć w Duchu i prawdzie. Czy z mocnym przekonaniem i bez wyrzutów sumienia możesz powtórzyć za Pismem: "gorliwość o Twój dom mnie pożera"?

10 listopada Łk 16,9-15 Świat materialny to ułuda komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Gdy legnie w gruzach, to ty i tak musisz żyć dalej. Z Bogiem bez bogactwa, z bogactwem bez Boga - to nie jedyne możliwości. Wybieraj, bo "nie możesz służyć Bogu i mamonie".

11 listopada Mk 12,38-44 Ofiara jest ofiarą tylko wtedy, gdy powoduje konkretny brak. "Wszyscy wrzucali z tego, co im zbywało, a ona ze swego ubóstwa wrzuciła..." Ucz się od niej. To miłość wyjednywa niebo!

12 listopada Łk 17,1-6 Z przebaczeniem zawsze jest problem. Pojawia się, kiedy tobie ktoś zawinił i ciebie prosi o wybaczenie. Wszystko wówczas staje na przeszkodzie: duma, poczucie wartości, opinia innych... Wskazówka Jezusa jest prosta, zawsze ilekroć żałuje, "przebacz mu".

13 listopada Łk 17,7-10 Jest nam przykro, kiedy ktoś nie doceni naszej pracy, nie podziękuje, nie pochwali. Dlaczego? Przecież, "wykonaliśmy to, co było naszą powinnością". Czy za wykonanie obowiązku należy dziękować?

14 listopada Łk 17,11-19 Jezus nie musiał uzdrowić dziesięciu trędowatych. Prośba o litość wzruszyła Jego serce i dokonał cudu. Jeden z dziesięciu to nie tylko teleturniej, ale smutny obraz ludzkiej wdzięczności, która w takich sytuacjach powinna być normą.

15 listopada Łk 17,20-25 Misja Jezusa polegała na głoszeniu królestwa Bożego. Misja Kościoła jest taka sama - głosić królestwo, które już "jest pośród nas". Ale na głoszeniu nie można poprzestać, jest ono bowiem tajemnicą, wartą ciągłego odkrywania.

16 listopada Łk 17,26-37 Historia jest nauczycielką życia. "Jak było za dni Noego..., tak będzie w dniu, kiedy objawi się Syn Człowieczy". W Bogu jest ratunek i ocalenie. Nie w pragmatyzmie, dobrych nawykach czy teoretycznej wiedzy - w Bogu!

17 listopada Łk 18,1-8 Nie ma nie wysłuchanych modlitw, nie ma nie spełnionych próśb. Czasem tylko od razu nie widać efektów. Jezus dokładał starań, by uczniowie zapamiętali, iż "zawsze mają się modlić i nie zniechęcać".

18 listopada Mk 13,24-32 Koniec świata. "O tym, kiedy nadejdzie ten dzień i godzina, nie wie nikt". A mimo to nie brak takich, którzy z maniakalnym uporem szukają dat, kojarzą fakty, wskazują na wydarzenia. Znaki czasu - tak, ciekawska pogoń za datami - nie.

19 listopada Łk 18,35-43 Mesjasz miał pochodzić z rodu Dawida. Niewidomy, który prosił: spraw, "Panie, abym przejrzał" - widział w Jezusie tego, który jest obiecanym Wyzwolicielem. Ta wiara wzruszyła serce Jezusa.

20 listopada Łk 19,1-10 Pragnienie Jezusa, by "szukać i zbawić to, co zginęło", jest żywe. Kościół realizuje je poprzez sakramenty i głoszenie Słowa. Służy temu też nowa ewangelizacja, która jest wezwaniem dla każdego.

21 listopada Łk 19,11-28 Dziedzictwo, które ma przypaść w udziale każdemu wierzącemu, to życie w królestwie Jezusa Chrystusa. Każdy otrzymał szereg zdolności i talentów, owych "dziesięć min", które ma wykorzystać w taki sposób, by to życie osiągnąć.

22 listopada Łk 19,41-44 Płaczący Bóg - wolnego! Ale... Bóg w Jezusie stał się człowiekiem. Dlatego, gdy zbliżył się do miasta, "zapłakał na jego widok". Jezus przez swoje człowieczeństwo jest nam bliski.

23 listopada Łk 19,45-48 Kiedy świątynia jest bezczeszczona, nie możesz nie zareagować. Niszczyć dom Boga, to niszczyć własny schron. A dom Boga to nie tylko świątynia. To też drugi człowiek. Rozumiesz, co mam na myśli?

24 listopada Łk 20,27-40 Można stawiać tysiące pytań o życie po śmierci. Ja inaczej zapytam: Kto tak naprawdę żyje przed śmiercią? "Bóg nie jest Bogiem umarłych, ale żywych".

25 listopada J 18,33b-37 "Dać świadectwo prawdzie" - misja, którą Jezus odsłania przed Piłatem, jest trudna. W prawdzie nie ma kompromisów, gładkich słów, pozy i gry - "chleb codzienny" wielu z nas.

26 listopada Łk 21,1-4 Jezus widział "bogatych, którzy wrzucali swe ofiary do skarbony". Jednak nie od wysokości ofiary zależy życie wieczne. Ono jest zależne tylko od stopnia zaangażowania miłości.

27 listopada Łk 21,5-11 Jezus jest Księciem Pokoju, zatem zachowanie pokoju będzie udziałem w Nim samym.

28 listopada Łk 21,12-19 Trudne są słowa Mistrza. Ale końcowa obietnica wlewa nadzieję: "dzięki swej wytrwałości zyskacie wasze życie".

29 listopada Łk 21,20-28 Przyjście Jezusa zapowiadane w znakach pełnych niepokoju musi spotkać się z odwagą i pokojem serca Jego wyznawców. Jak można się bać, skoro On sam mówi: "wyprostujcie się i podnieście głowy, bo zbliża się wasze odkupienie".

30 listopada Mt 4,18-22 Decyzja o pójściu za Jezusem wymaga pozostawienia czegoś, co do tej pory było treścią życia. Piotr i Andrzej zostawili sieci, Jakub i Jan łódź i ojca. Co ty postanawiasz zostawić, by kroczyć za Jezusem?

Br. Bruno Paterewicz
cysters, rycerz Niepokalanej,
członek Apostolskiej Grupy Rycerskiej

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?