Światło na drogę
Drukuj

Światło na drogę

Światło ma w Biblii wiele interpretacji. Jedna z nich mówi, że jest mądrością Bożą ukrytą w Słowie. Im bardziej wchodzę w święte teksty, im uważniej słucham i gorliwie nimi żyję, tym bardziej blask Bożej mądrości promieniuje przeze mnie. Jestem wówczas światłem, które rozprasza mrok i rozświetla drogę - moją i tych, którzy idą obok. Wzorem w niesieniu światła jest Maryja, która przyjmując Słowo, stała się jasną Pochodnią wiary, nadziei i miłości. Weź do ręki Księgę życia i... zacznij świecić.

1 lutego Mk 4,35-41 W trudnym momencie życia wezwij Jezusa. Kiedy tak postąpili Apostołowie, "wtedy wiatr ustał i zapanowała głęboka cisza". Skoro ich wysłuchał, dlaczego z tobą miałoby być inaczej?

2 lutego Łk 2,22-40 Pomódl się dziś za osoby konsekrowane. Proś, by były jasnymi lampami, które oświetlają innym drogę do Boga.

3 lutego Mk 5,1-20 życie bez Boga budzi trwogę. Czasem jest podobne do życia w grobie zawiedzionych nadziei. Strach przed wolnością, którą daje Bóg, bywa paraliżujący. Zauważ takie przypadki w swoim otoczeniu i zareaguj! Nie bądź bierny.

4 lutego Mk 5,21-43 Pielęgnuj wiarę. Czytaj, słuchaj, pytaj... To ona będzie twoim ratunkiem w chwili kryzysu. Gdy zawołasz o Boży ratunek, On powie: "twoja wiara cię uzdrowiła, idź w pokoju".

5 lutego Mk 6,1-6 Jezus "dziwił się ich niedowiarstwu". Jak można widzieć znaki i wątpić? Można. Ale po co?

6 lutego Mk 6,7-13 Wzywanie do zmiany życia jest podstawowym zadaniem ewangelizatorów. Pokonasz strach przed odrzuceniem i staniesz się jednym z nich?

7 lutego Mk 6,14-29 Herod bał się utraty dobrej opinii, imienia, dóbr materialnych, poklasku... zupełnie jak wielu z nas. Zabił prawdę. Co zyskał? Jak skończył?

8 lutego Mk 6,30-34 Ci, którzy z zapałem głoszą Dobrą Nowinę, "nawet na posiłek nie mają czasu". Jeśli, głosząc Jezusa, wsłuchują się w Jego głos, to na pewno nie będą głodni. On się zatroszczy i o chleb, i o środki potrzebne na misję.

9 lutego Mt 5,13-16 Jałowość nie jest cechą pożądaną. Denerwujemy się, jeśli ktoś nie ma swojego zdania, lub kiedy trudno go "zaszufladkować" w świecie naszych opinii. Nieporównywalnie groźniejsza jest jałowość duchowa. Jeśli wiara w tobie utraci swój smak, "na nic się już nie przyda". Nie pozwól na to!

10 lutego Mt 6,53-56 Gdy Jezus przybył do Genezaret, "mieszkańcy zaraz Go rozpoznali". Dziś mamy z tym problem. Pan jest we wszystkich tabernakulach świata, w każdym żyjącym sakramentami człowieku, a my, mimo wszystko, mamy trudność w Jego odnalezieniu... Dlaczego?

11 lutego Mk 7,1-13 Czasem "przeinaczacie słowo Boże na rzecz waszej tradycji", czyli usprawiedliwiacie wasze widzimisię. Nie tędy droga. Klucz miłości to jedyna właściwa interpretacja przepisów, zwyczajów i prawa.

12 lutego Mk 7,14-23 Twoje wnętrze skrywa wiele tajemnic. Powinieneś włożyć wysiłek, by poznać siebie samego. Właściwa diagnoza wnętrza pozwoli zastosować odpowiednie środki zaradcze.

13 lutego Mk 7,24-30 Jesteś ochrzczony. To stawia cię w pewnej uprzywilejowanej pozycji względem tych, którzy ochrzczeni nie są. Jezus o tym wie! Ale zobacz, że Jego łaska rozlewa się na cały świat i na każdego człowieka. Na tych, którzy są poza Kościołem także. Takie jest Serce, które kocha.

14 lutego Łk 10,1-9 Dzisiejsze słowo to instruktaż ewangelizatora. Wszystko wzniosłe, dobre i piękne, ale Pan mówi: "posyłam was jak jagnięta między wilki". Misja jest związana z ofiarą. Mimo to, pójdziesz?

15 lutego Mk 8,1-10 Zwykłe, ludzkie odczuwanie głodu wzruszyło serce Boga. "żal mi tego ludu" - mówi Jezus. Wrażliwość Boga na potrzeby swoich stworzeń wprawia w zakłopotanie. W świecie, w którym brat nie dba o brata, nie jest to codzienne...

16 lutego Mt 5,17-37 Gdy kochasz, nic nie wydaje się ponad siły. Zobacz: "kto przykazania wypełni i nauczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim". Perspektywa nieba osładza trudy.

17 lutego Mk 8,11-13 Znak często potwierdzał skuteczność powołania proroka. Lecz by znak był zrozumiany, potrzebna jest dyspozycja serca. Tej chyba brakowało faryzeuszom, skoro Pan powiedział, że "temu pokoleniu nie będzie dany żaden znak".

18 lutego Mk 8,14-21 "Bądźcie czujni. Unikajcie zakwasu..." - to nie znaczy zamykajcie się w swoim hermetycznym świecie i nie idźcie do zagubionych. Nie! Ale idźcie, mając właściwą perspektywę i wiedząc, kim jesteście i Kogo tym ludziom niesiecie.

19 lutego Mk 8,22-26 żyjesz tak, jak żyjesz. Jesteś taki, jaki jesteś. "Czy coś widzisz?" Być może powinieneś pozwolić innym zaprowadzić się do Lekarza?

20 lutego Mk 8,27-33 Wiara Piotra jest wiarą całego Kościoła. Kiedy tam, nieopodal Cezarei Książę Apostołów wyznał: "Ty jesteś Chrystusem" i kiedy dziś jego następca w Rzymie składa wyznanie wiary, dzieje się ta sama rzeczywistość. Módl się za papieża. Jego wiara jest ostoją dla naszej.

21 lutego Mk 8,34 - 9,1 Dwadzieścia wieków ma Jezusowe pytanie: "Jaką korzyść ma człowiek, jeśli zdobędzie cały świat, ale straci swoje życie?". A my nadal mamy problem z chęcią posiadania wszystkich i wszystkiego, niezależnie od ceny...

22 lutego Mt 16,13-19 Kościół zbudowany na wierze Piotra jest mistycznym Ciałem Jezusa. Dzięki temu, że tworzymy z Chrystusem jeden organizm, "bramy piekielne Kościoła nie przemogą". Na przekór wszystkim, którzy by sobie tego życzyli.

23 lutego Mt 5,38-48 Realizacja wezwania do doskonałości jest probierzem tego, czy naprawdę kochamy. Serce, które kocha, jest zdolne do wielkich rzeczy i do schowania swej dumy do kieszeni. I do bycia ponad tym, co emocjonalne. "Bądźcie więc tak doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski".

24 lutego Mk 9,14-29 Jezus nie dokonuje cudu od razu, ale zadaje pytania, jakby chciał dowiedzieć się o objawach i przebiegu choroby. Opowiedz Panu o sobie. Otwórz przed Nim serce. Uwierz, że On ma moc zaradzić wszystkiemu. "Dla wierzącego, nie ma rzeczy niemożliwych".

25 lutego Mk 9,30-37 Czasem pozwalamy sercu uciec od tego, co naprawdę ważne. Podobnie było z Apostołami, którzy "w czasie drogi sprzeczali się ze sobą o to, kto z nich jest największy", miast próbować zrozumieć słowa Mistrza.

26 lutego Mk 9,38-40 "W Twoje imię" - oto recepta na złość świata. Mówić, działać, kochać, pracować... w Twoje imię! Nie zastanawiaj się dłużej. Wciel w życie. Od teraz.

27 lutego Mk 9,41-50 żyjąc we wspólnocie, wchodząc w relację, działamy trochę na zasadzie naczyń połączonych. Nasze postępowanie, dobre i złe, ma wpływ na innych. Swoją postawą możesz kogoś zbudować lub zgorszyć. "Kto poda kubek wody" albo "kto stałby się przyczyną upadku jednego z tych małych". Przemyśl i zachowuj się mądrze.

28 lutego Mk 10,1-12 Jezusowy nakaz: "Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela" - ma przenikać do szpiku kości! Nie mąć, nie poddawaj w wątpliwość. Bóg to złączył, nie waż się rozdzielać.

Br. Bruno Paterewicz OCist

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.