Optyka wiary
Drukuj

KWIECIEŃ: Orygenes pisał, że "Pismo Święte jest bardziej wypisane na sercu Kościoła niż na pergaminie". Sięgając codziennie po święte teksty, masz szansę uczestniczyć w żywej tradycji Kościoła, który nieustannie czyta słowo, rozważa je i interpretuje w świetle Ducha Świętego. Także historia Kościoła, ta miniona i ta dzisiejsza, staje się jaśniejsza w świetle Objawienia. Poniższe myśli mogą być inspiracją do modlitwy, drogowskazem, elementem rachunku sumienia. Zrób z nimi, co uznasz za słuszne. Ja modlę się, by przyniosły dobry owoc. I budowały Kościół.

1 kwietnia Mt 28,8-15 Uczennice Chrystusa "z lękiem, ale i z wielką radością" przyjęły prawdę o zmartwychwstaniu. Inaczej jest z dziećmi tego świata. Zaślepieni pieniądzem wikłają się w kłamstwo, wyrządzając tym krzywdę sobie i innym. Wiara jest wielkim skarbem!

2 kwietnia J 20,11-18 Kiedy Magdalena nie mogła dotknąć Jezusa, wówczas musiało ulec przewartościowaniu jej całe ludzkie uczucie. Relacja z Mistrzem od tej pory będzie inna. Optykę ciała zastąpi optyka wiary. W stwierdzeniu: "zobaczyłam Pana" zawarte jest jej przyszłe powołanie - misja bycia świadkiem.

3 kwietnia Łk 24,13-35 "O nierozumni i leniwi w sercu" - to reakcja Mistrza. Włóż wysiłek, wytęż szare komórki, pozwól prowadzić się za rękę Kościołowi, bądź spragniony światła Ducha Świętego! Tylko wtedy będziesz mógł zbliżyć się do tajemnicy Boga.

4 kwietnia Łk 24,35-48 Konsekwencją śmierci i zmartwychwstania Chrystusa jest głębokie wezwanie do nawrócenia. Misję tę wypełnia Kościół poprzez głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów. Każdy wierzący musi być świadkiem, pomaga w tym Jezusowy "Pokój wam".

5 kwietnia J 21,1-14 Zaradność i spryt są pożądane, ale nie decydują o sukcesie. Dopiero rzecz czyniona z posłuszeństwa Bogu przynosi wymierny owoc. "Jezus podszedł, wziął chleb i podał im; podobnie uczynił z rybą". Tylko On potrafi zaspokoić każdytwój głód.

6 kwietnia Mk 16,9-15 Możesz patrzeć i nie widzieć. Gdzie się podziała twoja wiara? Jak bez niej chcesz wypełnić Chrystusowy nakaz: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię"?

7 kwietnia J 20,19-31 Jezus tym, których kocha, "pokazał ręce i bok", aby przekonać ich o swoim uczuciu. Jego miłość jest skandalem, bo nie cofnęła się przed krzyżem. Wszystko po to, by grzesznik mógł być skąpany w zdrojach miłosierdzia. I żyć!

8 kwietnia Łk 1,26-38 W świecie, który kwestionuje istnienie Boga, twoje świadectwo pełnej wolności, w której wypowiadasz swoje "niech mi się stanie według twego słowa", ma olbrzymią wartość. Spróbuj, a się przekonasz!

9 kwietnia J 3,7-15 "Jak to jest możliwe", żeby narodzić się na nowo? Dzieci Boże nie stawiają takich pytań. Wystarczy im doświadczenie sakramentu pokuty. Zaprzeczysz?

10 kwietnia J 3,16-21 Grzech spycha człowieka w świat mroku. życie w takich warunkach, często nieuświadomione, przynosi wielkie spustoszenie. Strach przed tym, by ludzkie "czyny nie stały się jawne", skazuje grzesznika na smutną egzystencję. Rozbudzenie wiary w Jezusa jest skutecznym antidotum.

11 kwietnia J 3,31-36 Ojciec niebieski tak kocha człowieka, że objawił się w pełni w Jezusie Chrystusie. Twoja wiara w Syna Bożego jest nie tylko możliwością poznania Boga, ale daje perspektywę wiecznego z Nim przebywania.

12 kwietnia J 6,1-15 Jezus "dał im tyle, ile tylko chcieli". Kiedy zaufasz Bogu i pozwolisz Mu przejąć inicjatywę, to wszystkiego będziesz miał w sam raz. Nie za dużo i nie za mało! Wielu świętych dawało o tym świadectwo.

13 kwietnia J 6,16-21 Trudne wyzwania niejednokrotnie miotają łodzią naszego życia. Jezus jest Panem każdej sytuacji. Ma moc uczynić cud. Kiedy słyszysz: "Nie bójcie się", to chodzi o to, byś zaufał. To wystarczy.

14 kwietnia J 21,1-19 "Czy kochasz Mnie?" To te spotkania Mistrza z uczniami przekonują nas o zmartwychwstaniu. Jezus nie szczędzi wysiłku, by umocnić wiarę uczniów i przygotować ich do bycia świadkami.

15 kwietnia J 6,22-29 Katecheza o jedzeniu ma wielkie znaczenie. "Zabiegajcie nie o taki pokarm, który ulega zniszczeniu, lecz o ten, który przetrwa na życie wieczne". Eucharystia jest wielkim skarbem!

16 kwietnia J 6,30-35 Rozbudź w sobie miłość do Najświętszego Sakramentu. Przypomnij sobie setki razy przyjmowane Ciało Pańskie i oddaj Bogu chwałę, za to, "że jest chlebem życia".

17 kwietnia J 6,35-40 Jezus przyszedł na świat, aby "spełnić wolę Tego, który Go posłał". To zadanie było dla Niego priorytetem. Przeżywając dziś kryzys autorytetów, mamy niemały problem z posłuszeństwem i posłuchem. Coś, co kiedyś znakomicie funkcjonowało, dziś nazywamy przeszkodą w samorealizacji. To błąd. Jezus znów nas formuje swoim przykładem.

18 kwietnia J 6,44-51 Co jest tchnieniem świata? Dzięki czemu on jeszcze istnieje? Wielu świętych mówiło, że podtrzymuje go Eucharystia. Ciągłe uobecnianie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Karm się często ciałem dawanym "za życie świata".

19 kwietnia J 6,52-59 Jezus mówi: "jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie". Jeśli nie karmisz się Eucharystią, to tak, jakbyś nie żył. Nie mów wtedy, że kochasz, przecież nie można kochać, będąc martwym.

20 kwietnia J 6,55.60-69 Eucharystyczna wiara Kościoła to "nauka trudna do przyjęcia". Wolna wola otwiera możliwości wyboru. Jeśli choć raz zachłysnąłeś się miłością do Chrystusa, to powtarzaj za Piotrem: "Panie, do kogo mielibyśmy pójść? Ty masz słowa życia wiecznego".

21 kwietnia J 10,27-30 Pokusy były, są i będą. Ale Pan mówi: "Moje owce są Mi posłuszne". To posłuszeństwo przejawia się w posłuchu Kościołowi i jego pasterzom. Indywidualizm nie jest właściwym rozwiązaniem.

22 kwietnia J 10,1-10 Kiedy Jezus uroczyście zapewnia, że "jest bramą owiec", oznacza to, że tylko w Nim, z Nim i przez Niego możliwe są właściwe relacje między członkami Kościoła. Prywata przynosi szkodę całej owczarni.

23 kwietnia J 12,24-26 "Kto kocha, traci swoje życie". Obumieranie za życia wiąże się ze złożeniem ofiary. A my boimy się i obumierania, i ofiary. Warto nieco zmienić pojęcia. Zamiast ofiary podstaw słowo: dar z siebie.

24 kwietnia J 12,44-50 Bóg nie osądza cię za pogmatwane życie, dziwaczne przyzwyczajenia. On przynosi światło, aby jak sam mówi: "ten, kto we Mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności". W Jego świetle zobaczysz prawdę o sobie, a to będzie początek lepszego życia.

25 kwietnia Mk 16,15-20 "Idźcie na cały świat" to nakaz, na który ani ty, ani ja nie możemy pozostać obojętni. Misja apostołów musi trwać. Co zatem uczynimy jeszcze dziś?

26 kwietnia J 14,1-6 Wiele się dzieje w nas i wokół nas. Czytamy gazety, Internet. Wszystko ma na nas wpływ i my na wszystko wpływamy. Ważna wskazówka na dziś: "Nie pozwólcie, aby wasze serca były wstrząśnięte", to znaczy, ciągle zachowujcie pokój serca.

27 kwietnia J 14,7-14 Możesz dokonywać większych dzieł niż Jezus. Wierzysz w to? Przecież On sam zapewnia: "jeśli o coś poprosicie w moje imię, Ja to spełnię". Spróbuj!

28 kwietnia J 13,31-35 Znak rozpoznawczy chrześcijan to miłość. "Podobnie jak ja was umiłowałem, tak wy macie miłować jeden drugiego". Kiedy rozglądam się wokół siebie, odnoszę czasem wrażenie, że mało w chrześcijanach chrześcijan. Podejmiemytrud, byto zmienić?

29 kwietnia Mt 11,25-30 Wypełnianie przykazań nie jest czystym formalizmem. Nie chodzi o suchy przepis, który reguluje życie społeczności. Najwyższą motywacją do kroczenia drogą dekalogu jest miłość. To ta prawda jest "zakryta przed mądrymi, a objawiona prostaczkom".

30 kwietnia J 14,27-31a Jezus mówił, że "nadchodzi władca tego świata, który nie ma nic wspólnego ze Mną". I dziś władca tego świata toczy walkę z synami światła. Elementem jego strategii jest wprowadzenie zamętu, chaosu, niepokoju. Jezus o tym wie, dlatego daje swoim uczniom oręż do walki: "pokój Mój wam daję". W nim się skryj, jego użyj w parowaniu ciosów.

Br. Bruno Paterewicz OCist

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.