Mądrość Najwyższego
Drukuj

PAŹDZIERNIK: Lektura Pisma Świętego. Ta na kolanach i z uwagą. Ta w niewygodach i zmęczeniu. Ta wytrwała i wierna. To właśnie święte czytanie sprawia, że słowo Boże zaczyna w nas żyć swoim życiem! A przez to ma siłę zmiany nas samych na ludzi lepszych, pogodniejszych, rozważniejszych, wreszcie - na ludzi mądrych. Mądrych nie ludzkim mędrkowaniem, lecz mądrością płynącą od Najwyższego. Warto!

1 października Łk 9,46-50 "Zaczęli się zastanawiać nad tym, kto z nich jest największy". Rywalizacja prowadzi na manowce, jeśli tylko zabraknie jej moralnego kręgosłupa.

2 października Mt 18,1-5.10 Byciu jak dziecko, do którego zaprasza Jezus: "jeśli się nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego", sprzyja obecność aniołów. Ci niebiańscy posłańcy mogą bardzo pomóc. Wystarczy uwierzyć i prosić!

3 października Łk 9,57-62 "Panie, pójdę za Tobą, ale..." I o to "ale" rozbija się cała nasza codzienność.

4 października Łk 10,1-12 W dziesiątkach prozaicznych, codziennych sytuacji nieść pokój! Jezus obiecał: "spocznie na nim wasz pokój". To zadanie apostoła!

5 października Łk 10,13-16 Bóg mówi do człowieka na wielorakie sposoby. Tym uważniej czytamy o Jezusowym "biada", skierowanym do tych, którzy nic sobie z tej mowy nie robią.

6 października Łk 10,17-24 Wiara jest łaską, sakramenty są łaską, życie w sercu Kościoła jest łaską; ze względu na nas, którzy tych łask dostąpiliśmy, Jezus modlił się: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom".

7 października Mk 10,2-16 Ze względu na "zatwardziałe serca" potrzebne są przepisy prawa. Niestety, często zostawiają one w cieniu więzy i relację miłości.

8 października Łk 10,25-37 Bądź miłosierny dla bliźnich. "A kto jest moim bliźnim"? Ten, który dotyka twojej rany i pomaga się jej zabliźnić.

9 października Łk 10,38-42 Maria "usiadła u stóp Pana". Postawa słuchacza to początek drogi wiary. Akceptacja usłyszanego słowa i próba życia według niego - to już poziom dla zaawansowanych. A przecież w życie człowieka wpisany jest rozwój!

10 października Łk 11,1-4 "Panie, naucz nas się modlić" - prosił Jezusa uczeń. Dziś ta prośba często nie jest głośno artykułowana, ale z pewnością kotłuje się w wielu ludzkich sercach. Najlepsze, co możemy zrobić dla innych, to nauczyć ich obcowania z Bogiem, rozmowy z Nim, przebywania w Jego obecności - nauczyć modlitwy.

11 października Łk 11,5-13 Granica między wytrwałością a natręctwem jest krucha, niezmiernie delikatna i bardzo subiektywna. Jednak zachęta: "proście, szukajcie, pukajcie" - pozostaje aktualna i winna znaleźć przełożenie, zwłaszcza w relacji z Najwyższym.

12 października Łk 11,15-26 Wystawianie na próbę, plotka, z góry postawiona teza, publiczny osąd - to wszystko narusza godność drugiego człowieka. Często sami uczestniczymy w tym procederze, bowiem "niektórzy mówili..." Jakie to wystawia nam świadectwo?

13 października Łk 11,27-28 Kobieta z tłumu wypowiedziała pochwałę Maryi: "błogosławione łono, które Cię nosiło", ale Jezus znów sprowadza wszystko do sedna swojego przepowiadania: słuchanie i zachowywanie słowa Bożego znaczy więcej.

14 października Mk 10,17-30 Ani bogactwo, ani bieda nie są w stanie zbawić człowieka. Może to uczynić tylko Jezus Chrystus. Trzeba zawierzyć Mu bez reszty, ponieważ "dla Boga wszystko jest możliwe".

15 października Łk 11,29-32 Słuchająca mądrości Salomona królowa Południa jest obrazem szczerych poszukiwań prawdy. Ale to Bóg jest jej depozytariuszem. I w Duchu Świętym obdarza człowieka darem mądrości, przez co pozwala mu zbliżyć się do siebie.

16 października Łk 11,37-41 Działania na pokaz, na pozór to stały element zachowania wielu ludzi. Przyjęcie słów Jezusa oczyszcza intencje i wyzwala z rutyny. Czyni wolnym!

17 października Łk 11,42-46 Zdarza się, że będąc posłusznym suchej literze prawa, przepisowi, "pomijamy sprawiedliwość i miłość Bożą". A przecież tylko połączenie prawa i miłości daje receptę na harmonijne życie.

18 października Łk 10,1-9 Wokół nas żyje wielu ludzi pokiereszowanych przez los, takich, dla których margines i manowce stały się przestrzenią codziennej egzystencji. Wielu z poplątanymi historiami, grzechami, rozlicznymi chorobami ciała i ducha. Między innymi ze względu na nich Jezus wypowiada do nas swoje stanowcze "Idźcie"! Nie zostawiajcie ich samych sobie!

19 października Łk 12,1-7 Obłuda została nazwana "kwasem faryzeuszów", którego powinniśmy się wystrzegać. Panie, oczyść nas samych i nasze środowiska od kwasu pychy, wyniosłości i przesadnej dumy.

20 października Łk 12,8-12 "Kto przyzna się do Mnie przed ludźmi", ten wiele zaryzykuje - opinię, szacunek, poważanie, ale w perspektywie wieczności zyskać może wszystko.

21 października Mk 10,35-45 Jezusowe wymagania są naprawdę trudne: "Kto by chciał stać się wielki, niech będzie sługą". Przykład takiej postawy dał sam Chrystus, który "nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać swoje życie na okup za wielu".

22 października Łk 12,13-21 Marzenia są po to, by je realizować. Pragnienie, to jeszcze nie chciwość. A to przed nią ostrzega Chrystus Pan: "strzeżcie się wszelkiej chciwości". Bóg jest większy od wszystkiego.

23 października Łk 12,35-38 Postawa sługi, czyli pełnej gotowości miłości względem bliźnich, jest przepustką do nieba. "Szczęśliwi słudzy", którzy niosą pomoc potrzebującym.

24 października Łk 12,39-48 "Sługa, który poznał wolę Pana", nie może pozostać takim samym, jakim był wcześniej. Gdy słowo Boga zakorzeni się w sercu, nawrócenie stanie się błogosławioną koniecznością.

25 października Łk 12,49-53 Mówi się, że, ilu ludzi, tyle odmiennych opinii. Szukając konsensusów, trzeba odważnie opowiedzieć się po którejś ze stron. I ponieść konsekwencje wyboru. Tak było, jest i będzie, bowiem Jezus przyszedł "rzucić ogień na ziemię" - a On nie pozwala na bierność.

26 października Łk 12,54-59 "Czemu nie potraficie rozeznać obecnego czasu?" Czy zabrakło dyspozycyjności serca, wolności, dystansu, szerokich horyzontów...? Pomyśl o znakach obecnego czasu. Co Bóg mówi do ciebie dziś?

27 października Łk 13,1-9 Przemiana serca, zawrócenie z błędnej drogi, zmiana obyczajów - to wstęp do przewartościowania całego życia. Kiedyś trzeba zrobić pierwszy krok, bowiem Pan mówi: "Jeśli się nie nawrócicie, podobnie zginiecie".

28 października Mk 10,46-52 Brak wiary uniemożliwia widzenie Boga. Jeśli tobie lub twoim bliskim brak wiary, to krzycz! Jak Bartymeusz: "Synu Dawida, Jezusie, zmiłuj się nade mną". Zobaczysz, Pan usłyszy.

29 października Łk 13,10-17 Są rzeczy konieczne i niekonieczne. Jedne mogą poczekać, inne już nie. Miłość triumfuje nad prawem. Kochające serce wie, kiedy służba drugiemu pozostawia w cieniu prawny przepis.

30 października Łk 13,18-21 Kiedy masz ochotę zlekceważyć coś małego lub pozornie błahego, przypomnij sobie "ziarnko gorczycy", które jest obrazem królestwa Bożego. W tym, co liche i niepozorne, może kryć się wielka siła. Trzeba ją dostrzec.

31 października Łk 13,22-30 "Starajcie się wejść przez ciasną bramę". Tylko w krzyżu, doświadczeniu i niepowodzeniach wypróbowuje się nasza ufność i zawierzenie. Ciasna brama - nie inaczej!

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.