Królewska droga
Drukuj

Królewska drogaLIPIEC-SIERPIEŃ 2013: Letnie miesiące, w które wpisany jest czas urlopów, rekolekcji, pielgrzymek, wypoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków, są doskonałą okazją do częstszego sięgania po Księgę życia. Kościół naucza, że "w księgach świętych Ojciec, który jest w niebie, spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę". Lektura i słuchanie słowa Bożego w Liturgii jest zatem miejscem i czasem spotkania - tak podobnego i zarazem tak różnego od wszystkich innych spotkań, które mamy okazję odbyć w czasie wakacyjnym. Niech jedne będą uzupełnieniem drugich. W ten sposób niczego nie stracimy, a zyskać możemy wszystko.

1 lipca Mt 8,18-22 Serce z trudem potrafi pomieścić mnogość pragnień. By uniknąć katastrofy, trzeba z czegoś zrezygnować, po to, aby znalazło się miejsce dla Syna Człowieczego, który skarży się, że "nie ma gdzie położyć głowy". Uda ci się być mieszkaniem Boga?

2 lipca Mt 8,23-27 "Ludzie słabej wiary, czemu się boicie?" Bo jesteśmy słabej wiary! Bo nie umiemy zaufać. Bo kalkulujemy po ludzku. Bo burza sprawia, że tracimy z oczu perspektywę i szeroki horyzont. Panie, przymnóż nam wiary!

3 lipca J 20,24-29 Jezus odpowiada na potrzeby tych, którzy chcą uwierzyć. Znaki i cuda są dowodami dla słabych i małej wiary. A takich wśród nas nie brakuje. Szczęśliwsi są jednak ci, którzy ich "nie widzieli, a uwierzyli".

4 lipca Mt 9,1-8 Zło, które z butami wchodzi w ludzkie wybory, często wynika z braku przebaczenia. Jezus uczy, że to ono leży u podstaw uzdrowienia. "Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów", a ludzie wolą w nich trwać, zamykając przepływ łaski.

5 lipca Mt 9,9-13 Zbawienie nie jest owocem prywatnych zasług. Nawet najlepsze starania spełzłyby na niczym, gdyby nie zbawcze dzieło Chrystusa. "Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników", czyli tych, którym nie przyjdzie na myśl, że mogą zbawić się sami.

6 lipca Mt 9,14-17 "Nikt nie przyszywa łaty z nowego materiału do starego". Nikt, a już na pewno nie Jezus! Jego koncepcja nowego człowieka zakłada totalną zmianę - stworzenie na nowo. Nikt, kto na serio przejmie się Ewangelią, nie może pozostać takim samym człowiekiem.

7 lipca Łk 10,1-12.17-20 Jezus sam wybiera współpracowników i daje im swoistą instrukcję postępowania. Uwarunkowania, w jakich przychodzi głosić Dobrą Nowinę, nie są istotne. Prawda o Królestwie musi być znana, a imiona jej głosicieli "zapisane są w niebie".

8 lipca Mt 9,18-26 Kiedy nie masz odwagi powiedzieć o swoim grzechu i przyznać się do słabości, to szukaj okazji, by dotknąć Pana: w czytaniu słowa, w adoracji, w poście, w modlitwie. "Jeśli tylko dotknę się Jego płaszcza, odzyskam zdrowie". Jej wiara dotykała Serca Jezusa.

9 lipca Mt 9,32-37 Jest wielu, którzy są "udręczeni i porzuceni jak owce, które nie mają pasterza". Módl się za biskupów i kapłanów, by znaleźli siły i sposoby, aby do takich osób dotrzeć. Proś za powołanych i o powołania.

10 lipca Mt 10,1-7 Chrzest święty otworzył przed nami możliwość udziału w misji Kościoła i wiecznego szczęścia w królestwie niebieskim. Podziękuj Bogu za to wybranie i pomyśl, jak możesz realizować je gorliwiej niż dotąd.

11 lipca Mt 19,27-29 Wierzymy w Boga. Jesteśmy ochrzczeni. Chodzimy do kościoła. "Co za to otrzymamy?" Jezus mówi, że stokrotnie więcej niż to, co dla Niego opuściliśmy. Co zatem porzuciłeś, by On był na pierwszym miejscu?

12 lipca Mt 10,16-23 Trudności, niepokoje, waśnie i codzienne krzyże - to sytuacje, w których wierzący może dać świadectwo. Nie jest to łatwe, czasem wydaje się przerastać nasze możliwości. Pan przyjdzie z łaską!

13 lipca Mt 10,24-33 "Kto przyzna się do Mnie przed ludźmi, do tego i Ja się przyznam przed moim Ojcem". Ta obietnica Jezusa jest balsamem na każdą ranę poniesioną w boju codziennego dawania świadectwa.

14 lipca Łk 10,25-37 Ewangelię słyszysz w kościele. Czytasz w domu. Dekalog znasz od dziecka, robisz rachunek sumienia. Modlisz się. Słowem - znasz zasady. Okraś to jeszcze miłością w czynach, "a będziesz żył".

15 lipca Mt 10,34 - 11,1 Jeśli "nie bierzesz swego krzyża i nie naśladujesz Mnie, nie jesteś Mnie godny". Oznacza to, że twoje poszukiwania dobrego życia, nawet te najbardziej intensywne i kosztowne, spełzną na niczym, jeżeli nie odnajdziesz się w codzienności z Jezusem.

16 lipca Mt 11,20-24 Słowa o odrzuceniu nauki Jezusa nas gorszą, choć często sami postępujemy podobnie, relatywnie przyjmując naukę i wybierając z niej tylko to, co nie burzy naszego status quo. Oby i nad nami Jezus nie musiał wołać: "Biada!". Przemyśl to.

17 lipca Mt 11,25-27 Módl się o prostotę i ducha dziecięctwa. Dzięki temu łatwiej zaufasz Jezusowi i poznasz prawdę o Bogu. Bo przecież nikt "nie zna Ojca jak tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić".

18 lipca Mt 11,28-30 "Utrudzeni i obciążeni jesteście" wypełnianiem norm prawa Bożego, które jest wyrazem miłości. Przyjdźcie do Jezusa. Pokochajcie Go - będzie lżej.

19 lipca Mt 12,1-8 W zachowywaniu dnia świętego chodzi o przebywanie w obecności Pana, a nie o spełnianie rytualnych przepisów. "Miłosierdzia chcę, a nie ofiary", trwania przy Bożym Sercu, a nie wymuszonej prawem rezygnacji.

20 lipca Mt 12,14-21 Kiedy Pan musiał uciekać z obawy przed knowaniem nieprzyjaciół, nie myślał tylko o sobie. "Wielu ludzi szło za Nim, a On uzdrowił ich wszystkich". Jezus jest delikatny i czuły. Bądź jak On!

21 lipca Łk 10,38-42 W postawie Marty i Marii widać napięcie, jakie i dziś nam towarzyszy. Kontemplacja i aktywność. Co wybrać? Trzeba po trosze zaczerpnąć z obu postaw: słuchać Pana i krzątać się wokół obowiązków stanu.

22 lipca J 20,1.11-18 Magdalena kochała. Intensywność jej miłości wzruszyła serce Boga! Kobieta stała się apostołką apostołów, stanęła przed wystraszonymi uczniami i pierwsza dała świadectwo: "Zobaczyłam Pana".

23 lipca J 15,1-8 Twoje życie musi być płodne. Musisz dawać życie... nie śmierć. Konsekwencją tego zadania jest działanie, jakie wobec ciebie podejmuje Pan. Każdą gałąź, "która rodzi owoce, oczyszcza, aby dawała ich jeszcze więcej". Pozwól Mu na to, nie buntuj się.

24 lipca Mt 13,1-9 Siewca, który "wyszedł siać", nigdy nie przerwał swojego zajęcia. Bóg nie przestaje mówić do dzieła swoich rąk. Tylko sposób, w jaki to czyni, podlega modyfikacjom. Słowo, kapłan, Eucharystia, adoracja, drugi człowiek, książka, artykuł, Internet, sms - narzędzi jest bez liku. Tylko co z glebą? Co z odbiorcą?

25 lipca Mt 20,20-28 Znasz prawidła rządzące światem? Udział w brudnym wyścigu szczurów nie jest wymarzoną perspektywą dla chrześcijanina. "Nie tak będzie między wami". Graj fair i bądź sługą.

26 lipca Mt 13,16-17 Apostołowie patrzyli na dzieła Jezusa i słyszeli Jego naukę. "Wielu pragnęło je zobaczyć i usłyszeć". Ty także pragniesz? Przylgnij do strzeżonego w Kościele depozytu wiary. A zobaczysz i usłyszysz.

27 lipca Mt 13,24-30 "Dziełem nieprzyjaciela" jest zamęt, strach, frustracja, które dopadają cię i nie pozwalają skupić się na codziennych zadaniach i wyższych celach. Bóg zasiewa dobre ziarno, nieprzyjaciel - chwast. By zminimalizować straty, musisz oddać pole na wyłączność Bogu.

28 lipca Łk 11,1-13 Miłości Boga nie da się opisać słowami. Przekracza wszelkie ludzkie obrazy i porównania. Jezus uczy modlitwy, która otwiera Serce Ojca i wymusza Jego interwencję. Dzięki niej "każdy, kto prosi, otrzymuje".

29 lipca J 11,19-27 Marta wierzy, że prośba Jezusa uczyni litościwym serce Ojca. "Wiem, że Bóg da Ci wszystko, o co tylko Go poprosisz". Módl się do Ojca w imię Jezusa.

30 lipca Mt 13,36-43 "Syn Człowieczy wyśle aniołów, a oni usuną z jego królestwa wszystkie przyczyny upadku". Dlatego tak ważna jest współpraca z niebiańskimi posłańcami.

31 lipca Mt 13,44-46 Jeśli czegoś bardzo pragniesz, to determinacja popycha cię do działań nietypowych i niepopularnych. Narażasz się na komentarze i docinki. Nie będzie inaczej, jeśli zdecydujesz się "sprzedać wszystko, co posiadasz", aby pozyskać królestwo niebieskie.

1 sierpnia Mt 13,47-53 "Sieć zarzucona w morze, która zagarnia różnego rodzaju ryby", to obraz pasji kochania, która targa Bogiem; obraz królestwa, które jest zaproszeniem dla każdego. Codzienność jest miejscem i czasem próby. W jakim kierunku idziesz teraz?

2 sierpnia Mt 13,54-58 Ferujesz wyrokami: "jest synem cieśli", jest biedakiem, jest brudny, jest gorszy... Na takiej podstawie przyjmujesz określoną postawę. Najczęściej wyższości lub nawet pogardy. W ten sposób gubisz dziesiątki okazji, by doświadczyć Bożej łaski, która nie ma zamiaru dostosowywać się do twoich osądów.

3 sierpnia Mt 14,1-12 Herod chciał zabić Jana, "ale bał się tłumu". Przed grzechem powstrzymuje czasem strach o reputację. A zatem pycha! Przed jednym grzechem powstrzymuje człowieka inny grzech. Panie, daj nam serce czyste, oczy czyste, pragnienia czyste!

4 sierpnia Łk 12,13-21 Filozoficzne carpe diem można oddać biblijnym "jedz, pij i baw się!". Jest to spore uproszczenie, ale i tak zawiera w sobie pułapkę afirmacji, by bardziej mieć, niż być. Nie tędy droga.

5 sierpnia Mt 14,13-21 Nakaz: "Wy dajcie im jeść" - musi brzmieć w sercach współczesnych chrześcijan. żadna organizacja społeczna, socjalny program rządowy nie zwalnia z odpowiedzialności za duchowe i doczesne dobro drugiego człowieka. Nie możesz wzruszyć ramionami i obojętnie umyć rąk wobec ubóstwa.

6 sierpnia Łk 9,28b-36 "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy" - to okrzyk serca napełnionego błogostanem, które nie ma jeszcze świadomości zbliżającego się krzyża. Takie chwile są błogosławieństwem. Pozwalają odpocząć.

7 sierpnia Mt 15,21-28 Aby zbawienie stało się twoim udziałem, musisz wierzyć. Nie ma innego sposobu! Zrób, co w twojej mocy, by i tobie Pan mógł powiedzieć: "Wielka jest twoja wiara, niech ci się stanie tak, jak chcesz".

8 sierpnia Mt 16,13-23 Jeśli prawdziwie wyznasz wiarę w Jezusa i Jego posłannictwo, będziesz umiał określić samego siebie. Usłyszysz, kim jesteś, jaki jest twój cel, czego Bóg od Ciebie chce. Tak było z Piotrem. Dlaczego w twoim przypadku miałoby być inaczej? Wierz tylko!

9 sierpnia Mt 25,1-13 Twoja wiara może być źródłem światła dla innych. "Oliwa w naczyniach" symbolizuje gotowość do spotkania z Panem i dawania o Nim świadectwa.

10 sierpnia J 12,24-26 "Ziarno, które "obumrze, przynosi obfity plon". Codzienne obumieranie jest rodzajem męczeństwa. Ofiara, którą ponosimy, chcąc zachować nieskazitelność dzieci Bożych, jest konieczna dla nas samych i dla tych, którzy, patrząc na nas, uwierzą.

11 sierpnia Łk 12,32-48 Będąc w Kościele, należymy do tych, którym "spodobało się Ojcu dać królestwo". By stać się domownikami Boga, trzeba stopniowo wyzwalać się z dążenia ku złu, chciwości, pożądliwości, nieczystości. Ta droga prowadzi w ramiona Boga.

12 sierpnia Mt 17,22-27 Jezus, choć nie musiał, zapłacił podatek, aby "nie dawać powodu do zwątpienia". To nie pozoranctwo, ale mądrość, którą warto rozważyć i wcielić w życie.

13 sierpnia Mt 18,1-14 "Pamiętajcie, żeby nie gardzić żadnym z tych małych". To Jezusowe pouczenie pokazuje, że aktywność miłości Bożej skupia się na najsłabszych. Zatem zupełnie inaczej niż wiodące dziś prądy.

14 sierpnia Mt 18,15-20 "Gdzie dwaj lub trzej" zbierają się w imię Jezusa, tam jest możliwe zażegnanie sporów i wkroczenie w proces głębokiego pojednania oraz wyjednanie łaski Bożej dla najbardziej skrywanych pragnień serca.

15 sierpnia Łk 1,39-56 Gościnność nie jest już chętnie praktykowana. Szkoda! Kiedy Maryja odwiedziła krewnych, zaraz "Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała okrzyk" i wyśpiewała Bogu hymn wdzięczności. Może warto otworzyć się na dar, który przynoszą bardziej lub mniej spodziewani goście?

16 sierpnia Mt 19,3-12 "Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela". Doświadczając lub widząc rodzinny dramat, nie stawiaj się w miejscu Boga. Nie jesteś wszechwiedzący, nie masz zawsze racji i nie tylko twoje pomysły są godne uwagi. Módl się pokornie i działaj taktownie.

17 sierpnia Mt 19,13-15 Zrób, co możesz, byś w żaden sposób nie był dla innych przeszkodą w spotkaniu z Bogiem. "Nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie" - mówił Jezus.

18 sierpnia Łk 12,49-53 Książę Pokoju przynoszący ziemi rozłam. To trudne interpretacyjnie zdanie trzeba czytać w kluczu niesłychanej intensywności miłości Boga. To ona domaga się od każdego człowieka konkretnej odpowiedzi. Wolna wola zaś daje każdemu okazję do opowiedzenia się za Jezusem lub przeciw Niemu. Co ty wybierasz?

19 sierpnia Mt 19,16-22 Znajdź chwilę, by usiąść u stóp Jezusa, wyciszyć serce, uspokoić umysł i z ewangelicznym młodzieńcem zapytać: "Panie, czego mi jeszcze brakuje?". On odpowie. Nie odchodź tylko zasmucony!

20 sierpnia Mt 19,23-30 Chęć posiadania jest mocno zakorzeniona w człowieku. Niektórzy myślą, że pieniądz jest konieczny do zbawienia. Jezus kreśli właściwą perspektywę: "Bogaty z trudem wejdzie do królestwa niebieskiego".

21 sierpnia Mt 20,1-16a Bóg wychodzi z nieustanną inicjatywą i nie przestaje szukać tych, którym dotąd nie było z Nim po drodze. Królestwo, do którego zdążamy, nie jest zapłatą za dobre życie, ale darem. Bóg może "ze swoją własnością uczynić, co chce".

22 sierpnia Łk 1,26-38 Bóg potrafi w jednej chwili wywrócić twoje życie do góry nogami. Możesz się buntować, złościć i tupać nogami. Możesz też to przyjąć i traktować jako dar. Przyjmując, nie zostaniesz sam: "Duch Święty zstąpi na ciebie i osłoni cię moc Najwyższego".

23 sierpnia Mt 22,34-40 Nie o uczucia chodzi, ale o postawę serca, które jest gotowe do ofiary. "Będziesz miłował" nie oznacza egzaltacji i emocjonalnych uniesień, ale konsekwentną gotowość do czynienia daru z siebie.

24 sierpnia J 1,45-51 Człowiek, "w którym nie ma podstępu", to taki, który poznał prawdę o samym sobie, w szczerości serca widzi swoje wady i zalety oraz jest gotowy stawiać mądre pytania i szukać odpowiedzi u ludzi kompetentnych. Jesteś takim człowiekiem?

25 sierpnia Łk 13,22-30 Popatrz na siebie, skonfrontuj się z Dekalogiem i wyciągnij wnioski. W przeciwnym razie "przyjdą ze wschodu i z zachodu, z północy i z południa i zasiądą przy stole w królestwie Bożym", bez ciebie.

26 sierpnia J 2,1-11 Kiedy Jezus mówi: "Napełnijcie stągwie wodą" - oznacza to, że powinieneś wypełnić swoje życie aż po brzegi wartościową treścią! A On zrobi resztę. Cud przemiany będzie cudem twojej wiecznej szczęśliwości.

27 sierpnia Mt 23,23-26 Przestrzeganie przepisów, zasad i zwyczajów jest ważne. Ale rytualizm nie może przesłonić treści, a tym bardziej maskować elementarnych braków i skrywanych grzechów. "Sprawiedliwość, miłosierdzie, wiara" - to triada, o którą upomni się Jezus.

28 sierpnia Mt 23,27-32 Jesteśmy w drodze, słabi i potrzebujemy nawrócenia. Bycie "pobielanym grobem" szkodzi nie tylko nam, ale i tym, z którymi żyjemy na co dzień.

29 sierpnia Mk 6,17-29 Herod "ilekroć słuchał Jana, odczuwał niepokój". Nie inaczej jest ze słuchaczami Bożego słowa, których życie jest nieuporządkowane. Każdy niepokój może być początkiem nawrócenia i głębokiej przemiany, o ile pycha nie weźmie góry.

30 sierpnia Mt 25,1-13 Zaproś Ducha Świętego do swojego życia, odnów w sobie łaskę otrzymaną w sakramencie bierzmowania. Mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźń Boża to dary potrzebne, by być bardziej rozsądnym niż głupim.

31 sierpnia Mt 25,14-30 "Panie, dałeś mi" wszystko, czego potrzebuję, by być dobrym człowiekiem, a nawet więcej! Spraw, bym był na tyle odważny, by zrobić z tego właściwy użytek. Chcę pomnażać wiarę, dawać innym nadzieję i bez przerwy rozdawać miłość.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.