Boże szczyty
Drukuj

MAJ 2013: Dla owocnej lektury słowa Bożego konieczne jest wezwanie Ducha Świętego. Może to być prosta, płynąca z serca modlitwa, w której zaprosisz Ducha Świętego, by towarzyszył twojemu czytaniu, medytacji, modlitwie, kontemplacji oraz by pozwolił ci skutecznie odpowiedzieć na Boże słowo w codziennym życiu. Czas paschalny sprzyja otwarciu się na działanie Ducha Świętego.

1 maja J 15,1-8 Powód, dla którego masz podejmować codzienny wysiłek bycia lepszym, nie jest błahy. Stawka jest spora, a jest nią oddanie Bogu chwały. Zobacz: "przez to doznał chwały mój Ojciec, że przynosicie obfity owoc i jesteście moimi uczniami".

2 maja J 15,9-11 Radość, która jest darem Ojca, różni się jakościowo od tej zwyczajnej. Wynika z pewności, że "jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem". Czy znajdzie się lepszy powód do radości?

3 maja?J 19,25-27 "Obok krzyża Jezusowego stała Matka". Jej postawa jest wielką katechezą dla wszystkich uciekających od krzyża codziennych trosk, choroby, poczucia beznadziei. Katechezą, z której trzeba wyciągnąć wnioski.

4 maja J 15,18-21 Kluczowe zdanie Jezusa: "wybrałem was z tego świata dla siebie" jest źródłem ciągłego napięcia na linii wierzący - świat. Dzieje się tak dlatego, że świat jest wściekle zazdrosny o każdego, kto nie ulega jego wpływom.

5 maja J 14,23-29 Jest coś niezwykłego w trosce Jezusa. Jego myśl jest zawsze przewidująca. "Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, pouczy was o wszystkim oraz przypomni wszystko". Nie jesteśmy skazani sami na siebie. Jezus wraca do Ojca, ale przychodzi Duch!

6 maja J 14,6-14 Od czasu do czasu publicznie deklarujemy naszą wiarę. Wierzę w Boga, ale... Czy wierzę Bogu? Jezus mówi, że: "kto wierzy we Mnie, będzie dokonywał takich samych dzieł, jakie Ja czynię, a nawet dokona większych". To jak jest z tą naszą wiarą?

7 maja J 16,5-11 Mówienie prawdy jest trudną sztuką. Mocno dziś deficytową, stąd bardzo pożądaną. Ucz się od Jezusa: "Ja jednak mówię wam prawdę" - nawet jeśli napełni ona was smutkiem i przysporzy trudności: "Mówię wam prawdę".

8 maja J 10,11-16 Dążenie do jedności, zawsze jest wyrażane w spokojny sposób, zwłaszcza gdy chodzi o jedność wspólnoty wierzących. To dla nas nauka o sposobie dialogu. Jezusowe pragnienie: "i tak powstanie jedna owczarnia z jednym pasterzem" - jest wołaniem nadziei.

9 maja J 16,16-20 Jeśli nie chodzisz w obecności Bożej, to najpewniej często doskwiera ci smutek. To naturalny stan zerwanych relacji. Wraz z powrotem do Boga wszystko ulega zmianie: "wasz smutek przemieni się w radość".

10 maja J 16,20-23a Radość przychodzi i odchodzi tak szybko, że nie jest w stanie znacząco wpłynąć na nasze życie. Jeśli zgodzisz się na ból codziennego rodzenia Boga w swoim życiu, to "zapomnisz o udręce z powodu szczęścia", jakie przyjdzie wraz z Jego obecnością.

11 maja J 16,23b-28 Czasem do pełni radości brakuje nam jakiejś nadzwyczajności. Jakiegoś małego cudu, który dowiedzie, że jesteśmy szczególni, niezwykli. Jezus zaradza i temu: "proście więc, a otrzymacie". Na co czekasz?

12 maja Łk 24,46-53 Słowa pouczenia, wpadające prosto w serce, bliskość, błogosławieństwo - to wszystko ofiaruje swoim uczniom Jezus. Daje jeszcze więcej: "Oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca" - Ducha Świętego, który przynosi moc z wysoka.

13 maja J 16,29-33 Pan mówi: "na świecie doznacie ucisku". Zobacz, wiara wiąże się z gotowością na cierpienie. Podobnie jak Chrystus, tak i chrześcijanie są znakiem sprzeciwu. Musimy ufać, przecież On "zwyciężył świat".

14 maja J 15,9-17 Przyjaciele wiedzą o sobie wszystko! "Dałem wam poznać wszystko, czego dowiedziałem się od Ojca" - tak Jezus czyni nas swymi przyjaciółmi. Testem na trwanie w przyjaźni jest praktykowanie miłości.

15 maja J 17,11b-19 Modlitwa arcykapłańska Jezusa jest niezwykłym dowodem Jego miłości do nas - wspólnoty Kościoła, która ma być zaczynem nowej, nadprzyrodzonej rzeczywistości. "Uświęć ich w prawdzie", tylko w niej oczyścimy się i będziemy zdolni do podjęcia powierzonego nam zadania.

16 maja J 17,20-26 "Aby była w nich ta miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś" - tak Jezus prosił Ojca. Włącz się w Jego modlitwę. Złącz swoje serce z Jego wołaniem. Niech Bóg da nam to, o co wspólnie prosimy!

17 maja J 21,15-19 Jezus wie o nas wszystko. Wcześniej zna odpowiedzi na pytania o miłość. On ma do nas więcej zaufania, niż my mamy sami do siebie. Jest odważny, kiedy do mnie i do ciebie mówi: "Pójdź za Mną".

18 maja J 21,20-25 "Panie, a co z nim?" - to pytanie Piotra i odpowiedź Mistrza stanowią katechezę o kroczeniu własną drogą. Bez oceniania i przyrównywania się do innych. Powołanie, złożone w sercu każdego z nas, jest wyjątkowe i szczególne.

19 maja J 20,19-23 Władza odpuszczania grzechów jest związana z tchnieniem Ducha Świętego. Podobnie łaska przebaczenia innym tego, czym zawinili względem nas, jest owocem poddania się działaniu Ducha Świętego. Tylko wtedy Chrystusowe "Pokój wam" stanie się rzeczywistością w naszej codzienności.

20 maja J 2,1-11 Pobożność maryjna jest pobożnością nie słów, ale czynów. Tego uczy nas Niepokalana, kiedy mówi: "Uczyńcie wszystko". Nie mówi: słuchajcie, patrzcie, ale - uczyńcie!

21 maja Mk 9,30-37 Ambicje nie są złe. Pragnienie bycia kimś znaczącym, zauważanym czy słuchanym nie jest złe. Ale "jeśli ktoś chce być pierwszy, niech będzie sługą". Tylko skonkretyzowana w postawie służby miłość, jest drogą na Boże szczyty.

22 maja Mk 9,38-40 "Kto nie jest przeciwko nam, jest z nami". Komunia wierzących oparta jest na indywidualnej relacji ze Zbawicielem, a nie na wykonywaniu takich samych gestów, zachowań czy wypowiadaniu identycznych słów.

23 maja Mk 9,41-50 Każde zgorszenie jest raną zadaną światu. Staje się on gorszy, bo nie upilnowałeś czegoś, co było w zasięgu twojej ręki. Jeśli przestaniesz być solą, także świat "utraci swój smak".

24 maja Mk 10,1-12 Mamy pokusę wtrącania się w czyjeś dramaty, bezpodstawnego osądzania - to wszystko przynależy do naszej skażonej natury. I trzeba to sukcesywnie eliminować. "Człowiek niech nie rozdziela", jego misją jest przecież budowanie komunii.

25 maja Mk 10,13-16 Natura dziecka pozwala na widzenie świata takim, jaki jest. Spojrzenie ufne, pozbawione uprzedzeń to pierwszy krok do owocnego przełożenia Ewangelii na życie. "Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, nie wejdzie do niego".

26 maja J 16,12-15 Otwórz się na Ducha Świętego! On "poprowadzi cię ku pełnej prawdzie", w której ujrzysz wszystko jaśniej, bardziej wprost. Dzięki temu otwarciu będziesz miał udział w życiu Trójcy! Czy można chcieć więcej?

27 maja Mk 10,17-27 To nie bogactwo jest przeszkodą w osiągnięciu królestwa. Kluczowa jest postawa serca i jego przywiązanie do dóbr materialnych. Człowiekowi ciężko jest, ale przecież "dla Boga nie ma nic niemożliwego". Proś Boga, a da ci serce wolne.

28 maja Mk 10,28-31 Bóg daje zawsze więcej, niż ty pozostawiasz. "życie wieczne w przyszłości" dostanie ten, kto rezygnuje z czegoś dla Boga. Miłość bez ofiary nie jest miłością.

29 maja Mk 10,32-45 Walka o stołki ma długą historię. Nawet po Jezusowej zapowiedzi męki Apostołowie kłócą się o stanowiska. Wielkość w królestwie niebieskim jest mierzona rozmiarami służby: "kto by chciał stać się wielki, niech będzie waszym sługą" - innej drogi nie ma.

30 maja Łk 9,11b-17 Nawet najlepsze intencje nie wystarczą, by zaspokoić oczekiwania wszystkich. Kiedy konfrontujesz swoją niemoc z ogromem potrzeb, to musisz zaufać Bogu, i to będzie najlepsza decyzja!

31 maja Łk 1,39-56 "Błogosławiona jesteś", Maryjo, pierwsza misjonarko, bo stoisz u początku misyjnego zaangażowania Kościoła. "Błogosławiony jest owoc Twojego łona", bo niesiesz Go innym, kreśląc wzór postępowania każdemu ochrzczonemu.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?