O prawość dla rządzących i wierność poddanych
Drukuj

Kwiecień.

"Abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną, abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi" (Rdz 1,28).

Bóg obdarował człowieka wielką godnością dziecka Bożego i zaprosił go do upiększania stworzonego przez Niego świata. Aby człowiek mógł jak najlepiej współpracować ze swoim Stwórcą, otrzymał od Niego dar w postaci Dziesięciu Przykazań. Człowiek przyjął od Pana wszystkie te dobrodziejstwa i zaczął je wykorzystywać w twórczy sposób na Jego chwałę.

Jednak nieustanny rozwój nauki, techniki i postęp cywilizacyjny spowodowały, że człowiek zaczął powoli, lecz skutecznie sobie przypisywać źródło wszelkiej władzy, wiedzy i mądrości. Wymazał on z pamięci fakt, że wszystko ma swój początek w Bogu i do Niego zmierza oraz że prawdziwa jego ojczyzna jest w niebie. I tak w konsekwencji doprowadziło to do tego, iż stworzenie zaczęło tracić piękno człowieczeństwa, przestało liczyć się ze Stwórcą oraz odrzuciło Jego Prawo.

A Bóg pragnie, aby człowiek powrócił do Niego i tylko z Nim budował doczesną rzeczywistość. To dzięki pomocy i współpracy z łaską Boga oraz przestrzeganiu Jego Praw społeczeństwa poszczególnych krajów będą zdolne tworzyć praworządne państwa. Właściwie uformowani obywatele będą umieli wybierać do władzy ludzi, którzy na pierwszym miejscu stawiają Boga i wszelkie decyzje podejmują z Nim. I w naturalny sposób podwładni będą oddani i wierni tak sprawowanej władzy.

Najpewniejszą pomocą w budowaniu sprawiedliwych i prawych rządów jest Maryja. Powierzenie tych wszystkich ważnych i trudnych spraw Jej Niepokalanemu Sercu przyczyni się do wzrostu królestwa Bożego w każdym ludzkim sercu. Wytrwała modlitwa różańcowa sprawi, że współczesny człowiek rozpocznie na nowo budować cywilizację życia i miłości.

I tak wielką cześć dla Pana rozszerzajcie wśród ludu wam powierzonego, aby każdego wieczoru na głos herolda lub inny znak cały lud oddawał chwałę i dziękczynienie Panu Bogu Wszechmogącemu (Św. Franciszek z Asyżu).

S. Jolanta Dziekońska OSC, Rycerz Niepokalanej 4/2012, s. 18

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?