11/10/2012 - 24/11/2013
Drukuj

Rok Wiary 2012-2013Dzisiaj, bardziej niż w przeszłości, stawia się szereg pytań dotyczących wiary. Zmienia się mentalność, która coraz częściej redukuje obszar pewności racjonalnej do osiągnięć naukowych i technologicznych. Kościół zawsze pokazywał, że między wiarą a prawdziwą nauką nie może być konfliktu, ponieważ obie, choć różnymi drogami, zmierzają do prawdy.

Chcąc "przyczynić się do nawrócenia na nowo do Pana Jezusa i odkrycia wiary, aby wszyscy członkowie Kościoła stali się wiarygodnymi i radosnymi świadkami zmartwychwstałego Pana w dzisiejszym świecie, potrafiącymi wskazać tak licznym osobom poszukującym bramę wiary", Ojciec Święty Benedykt XVI postanowił ogłosić w Kościele Rok Wiary.

Dwie rocznice

Rok ów będzie okazją sprzyjającą temu, byśmy głębiej zrozumieli, że fundamentem wiary chrześcijańskiej jest spotkanie z wydarzeniem Chrystusa, które nadaje życiu nową perspektywę i decydujące ukierunkowanie.

Rok Wiary rozpocznie się 11 października 2012 r., a zakończy w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla wszechświata, 24 listopada 2013 r. Rozpoczęcie tego Roku zbiega się z dwoma jubileuszami Kościoła: 50. rocznicą otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II, który zwołał bł. Jan XXIII (11 października 1962 r.), i 20. rocznicą ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, przez bł. Jana Pawła II (11 października 1992 r.).

Głównym wydarzeniem kościelnym na początku Roku Wiary będzie 13. Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które zogniskuje się na temacie: Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej. "Będzie to dobra okazja do wprowadzenia całej wspólnoty kościelnej w czas szczególnej refleksji i ponownego odkrycia wiary" - pisze Ojciec Święty w Porta fidei - motu proprio ogłaszającym Rok Wiary.

Taki rok nie będzie celebrowany po raz pierwszy. Papież Paweł VI ogłosił podobny w 1967 r. dla upamiętnienia męczeństwa Apostołów Piotra i Pawła w 1900 lat od ich najwyższego świadectwa wiary.

Benedykt XVI chce tym wydarzeniem przypomnieć dziedzictwo Soboru. Będzie to okazja do ponownego przestudiowania tekstów Ojców Soborowych, które są ciągle aktualne i stanowią "niezawodną busolę" wskazującą drogę Kościołowi w trzecim tysiącleciu. Odpowiednia interpretacja tych dokumentów może prowadzić do ciągłej odnowy. Ona dokonuje się również dzięki świadectwu ludzi wierzących, dlatego Rok Wiary jest "zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Pana, jedynego Zbawiciela świata".

Motywy Roku Wiary

"Wiara rośnie, gdy przeżywana jest jako doświadczenie otrzymanej miłości i kiedy jest przekazywana ja-ko doświadczenie łaski i radości. Sprawia ona, że życie wiernych wydaje owoce, ponieważ poszerza serca w nadziei i pozwala na dawanie twórczego świadectwa: otwiera w istocie serca i umysły tych, którzy słuchają, na zaproszenie Pana, aby przylgnęli do Jego słowa, by stali się Jego uczniami" - pisze Benedykt XVI w Porta fidei. Rok Wiary ma być także czasem odkrywania na nowo miłości Jezusa do każdego z nas, a to z kolei ma przynosić radość z wiary i jej przekazywania, ma nas pobudzać do misji i ewangelizacji.

Benedykt XVI, cytując św. Pawła: "Sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia", podkreśla, że wiara wymaga zaangażowania i publicznego świadectwa; że nie jest sprawą prywatną; wymaga odpowiedzialności społecznej, co w całej pełni ukazało się w czasie Pięćdziesiątnicy - Duch Święty dał uczniom odwagę do głoszenia wiary w Chrystusa.

W Kościele powszechnym ważnymi wydarzeniami będą Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro i liczne sympozja poświęcone nauczaniu Soboru Watykańskiego II. Kongregacja Nauki Wiary w wydanej specjalnie na Rok Wiary nocie proponuje duszpasterzom zachęcanie wiernych do pielgrzymowania do Stolicy Piotrowej, "aby tam złożyć wyznanie wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, w jedności z tym, który dziś wezwany jest, by utwierdzać w wierze swoich braci", a także do Ziemi Świętej - miejsca związanego z obecnością Świętej Rodziny.

Ojciec Święty chce, żeby Rok Wiary wzbudził w nas zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Zachęca także do celebrowania wiary w liturgii, zwłaszcza Eucharystii i Słowa Bożego.

Wzór dla wierzących

Papież za wzór do naśladowania w tym Roku stawia wiarę Maryi. To dzięki wierze Maryja przyjęła słowa Anioła o tym, że stanie się Matką Boga. Trwała w niezachwianej wierze przy Chrystusie aż do Golgoty. Dlatego w Roku Wiary szczególnie należy zwrócić uwagę na nabożeństwo do Maryi, która "łączy w sobie w pewien sposób i odzwierciedla najważniejsze treści wiary". Pobożność tę można realizować poprzez naśladowanie Jej wiary i cnót, a także pielgrzymki do głównych sanktuariów. List ustanawiający Rok Wiary Ojciec Święty kończy stwierdzeniem: "Ten czas łaski zawierzamy Matce Bożej, nazwanej błogosławioną, która uwierzyła".

Na zakończenie Roku, w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla wszechświata, Ojciec Święty odprawi Eucharystię, aby uroczyście na nowo dokonać wyznania wiary.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?